حامد کرزی: آمریکا و طالبان در حال مذاکره هستند

به روز شده:  11:56 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت طالبان و آمریکا هر روز در کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی مشغول مذاکره هستند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که دولت آمریکا و گروه طالبان پیوسته در کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت و گو می‌کنند.

آقای کرزی در مراسمی سخن می گفت که به مناسبت هشتم مارچ برگزار شده بود.

رئیس جمهوری افغانستان گفت، شماری از مقامات خارجی و "طالبان وطندوست" به او خبر داده‌ اند که سران گروه طالبان و آمریکا، باهم در حال مذاکره هستند.

آقای کرزی ضمن نکوهش کلیک حملات روز گذشته طالبان در کابل و خوست، گفت که "این نوع بمب‌گذاری‌ها توسط طالبان، خدمت به آمریکا" است و زمینه را برای حضور دائمی نیروهای خارجی در افغانستان هموار می‌کند.

طالبان روز گذشته در اعلامیه‌ای مسئولیت حملات دیروز در ولایت های کابل و خوست را به عهده گرفتند.

طالبان گفتند این حملات را در آستانه سفر وزیر دفاع آمریکا به کابل انجام داده اند و تا قدرت خود را به آمریکا نشان دهند.

آقای کرزی گفت که طالبان با وخامت اوضاع تلاش می‌کنند که مردم افغانستان را نسبت به آینده نگران کنند و به نیروهای خارجی برای حضور درازمدت، در افغانستان بهانه بدهند.

او گفت در حالی‌که گروه طالبان مردم را به قتل می‌رساند و آمریکا در افغانستان "مردم آزاری" می‌کند، بزرگان هر دو طرف در کشورهای خارجی، باهم درحال مذاکره هستند.

تا حالا طالبان و مقام های آمریکایی در مورد این سخنان رئیس جمهوری واکنشی نشان نداده‌اند اما پیش از این جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در ماه دسامبر۲۰۱۱ گفته بود که کلیک طالبان دشمن آمریکا نیست و آمریکا با گروه طالبان جنگی ندارد.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا دو سال پیش گفته بود که گروه طالبان، دشمن آمریکا نیست.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که ناتو خواستار ابقای نیروهای نزدیک به چهل کشور دنیا در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ شده است که به باور آقای کرزی، حکومت با "شرایط و حدودی" در چارچوب موافقت‌نامه های جداگانه که با هر کشور تعیین خواهد کرد با چنین تقاضایی مخالفتی ندارد.

روز جهانی زن

حامد کرزی در سخنرانی خود به مناسبت هشتم مارچ، همچنین گفت با وجودی که از پیشرفت‌های زنان در ده سال گذشته خرسند است اما این دست آوردها قناعت بخش نبوده اند.

آقای کرزی گفت که خشونت علیه زن در افغانستان هنوز ریشه‌کن نشده و علمای دین و بزرگان قومی باید برای توقف خشونت‌های اجتماعی علیه زنان، بیشتر تبلیغ کنند و همزمان دختران و زنان افغان با تلاش بیشتر در زمینه آموزش و پرورش، نقش خود را در عرصه های گوناگون تقویت کنند.

منابع زیرزمینی افغانستان

آقای کرزی با توجه به سال ۲۰۱۴ میلادی و امضای توافقنامه های امنیتی با آمریکا گفت که شماری از کشورهایی که در افغانستان نیروی نظامی دارند از دولت افغانستان خواسته‌اند که "منابع زیرزمینی" این کشور در اختیار آنان قرار گیرد.

"شماری از کشورهایی که در افغانستان نیروی نظامی دارند از دولت افغانستان خواسته‌اند که منابع زیرزمینی این کشور در اختیار آنان قرار گیرد."

حامد کرزی

رئیس جمهوری افغانستان گفت که ارزش منابع طبیعی و زیرزمینی افغانستان به "هزاران میلیارد دلار" می‌رسد.

حامد کرزی افزود: "منابع بسیار هنگفتی در زیر زمین خود داریم، در هرگوشه افغانستان جایی نیست که در آن منابع بزرگ نباشند، بعضی از کشورها از جمله آمریکا پیشاپیش نوشته‌اند که چون ما متحد هم هستیم، فلان مواد زیر زمینی تان را می‌خواهیم و آنرا به ما بدهید نه به کس دیگری."

در همین حال کنفرانس خبری مشترک وزیردفاع آمریکا و حامد کرزی در کابل که از قبل اعلام شده بود، لغو شد. اما دفتر ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفته است که جزئیات دیدار آنها را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.