اعتصاب سراسری بازرگانان افغان

به روز شده:  12:55 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391

اعتصاب سراسری بازرگانان افغانستان امروز آغاز شد

اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرده که بازرگانان از امروز تمام کالاهای تجاری‌شان را در گمرک‌های این کشور متوقف می‌کنند. بازرگانان افغان این اعتصاب سراسری را در اعتراض به محصول خدمات شهرداری‌ها راه اندازی کرده اند.

محمد قربان حقجو رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز ۲۰حوت/اسفند در نشست خبری در کابل گفت: "اعلام می کنیم که از امروز هیچ نوع کالای تجاری وارد شهرها نمی‌شود. تمام کالاها را در گمرک‌ها توقف می‌دهیم. به خاطر دزدهایی که در مسیر راه‌ها هستند آنها را انتقال نمی‌دهیم."

او می‌گوید که آنان به خاطر حل مشکل محصول خدمات شهرداری‌ها در دو هفته گذشته بارها با مقامات مسئول دیدار داشتند و بارها اعتراض کردند اما هیچ نتیجه ای نداشته است.

آقای حقجو افزود: "به تنگ آمدیم، به جنگ آمدیم!"

آغاز مشکل حکومت و بازرگانان

مسئولان اتاق تجارت و صنایع می‌گویند که مشکل آنان زمانی شروع شد که شورای وزیران به تاریخ هفتم حوت، اعلام کرد که محصول خدمات شهرداری‌ها در دروازه‌های ورودی مرکز و ولایات گرفته شود.

بازرگانان در اعتراض به این تصمیم صدها لاری حامل اموال تجاری خود را متوقف کردند.

تاجران شاکی اند که شورای وزیران این تصمیم را زمانی گرفتند که چند ماه پیش به دلیل شکایات مکرر تاجران، "اخذ محصول خدمات شهرداری‌ها" از بین رفته بود و به جای آن ۰.۲۵ درصد به مالیات اموال وارداتی افزوده شده بود.

"محصول خدمات شهرداری‌ها" پولی است که لاری های حامل کالاهای تجاری، در ورودی هر ولایت باید آن را بپردازند. مثلا اگر یک لاری حامل کالای تجاری از سه ولایت بگذرد، باید سه بار این محصول را بپردازند.

این اعتصاب در اعتراض به "محصول خدمات شهرداری‌ها راه اندازی شده است

رئیس اتاق تجارت و صنایع می گوید که آنان با گرفتن محصول شهرداری‌ها در دروازه‌های ورودی هر ولایت، مخالف هستند زیرا این مساله راه را برای فساد باز می‌کند و این پول در واقع به جیب اشخاص و مافیا می‌رود.

گفته می شود که شهرداری‌ها از هر لاری/کامیون، از پنج تا ۱۲ هزار افغانی محصول می‌گیرند.

آقای حقجو می گوید که آنان در جریان یک هفته آینده باز هم با مقامات دولتی وارد گفت و گو خواهند شد و بعدا تصمیم خواهند گرفت که اعتصاب شان را تا چه زمانی ادامه دهند.

اعتصاب و افزایش قیمت ها

رئیس اتاق تجارت و صنایع از مردم معذرت خواست و گفت که اعتصاب بازرگانان سبب خواهد شد که قیمت‌ کالاهای وارداتی در بازارهای کشور افزایش یابد اما آنها هیچ راه دیگری ندارند.

او گفت: "فشار موقتی بهتر است تا این که به شکل تدریجی و همیشگی به مردم فشار بیاید."

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که این اعتصاب شامل اموالی نمی‌شود که امکان خراب شدن آن وجود دارد.

به گفته او، هشتاد درصد واردات افغانستان را مواد ساختمانی، غذایی، سوخت و میوه تشکیل می‌دهد که از این اقلام، واردات میوه و سبزیجات متوقف نخواهد شد.

او افزود که ۲۰ درصد دیگر واردات شامل کالاهای تجملی است که هفتاد درصد مالیات دولت از آنها گرفته می‌شود و این اقلام نیز شامل اعتصاب هستند.

او گفت: "ما کاری می‌کنیم که دارایی دولت و درآمدهای دولت سقوط کند."

وحیدالله غازی خیل سخنگوی وزارت تجارت و صنایع به بی‌بی‌سی گفت که انوارالحق احدی وزیر تجارت فردا در نشست شورای وزیران، این مشکل بازرگانان را مطرح خواهد کرد و در این مورد شورای وزیران تصمیم خواهد گرفت.

افغانستان از لحاظ اقتصادی یک کشور مصرفی است که بیشترین نیازمندی‌های آن از طریق واردات تامین می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.