روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۰ حوت

به روز شده:  07:37 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391

به تعویق افتادن انتقال مسئولیت زندان بگرام، حمله انتحاری دیروز در شهر کابل و انتخابات هیات اداری مجلس نمایندگان، مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی امروز ۲۰ حوت/اسفند روزنامه‌های شهر کابل است.

قرار بود دیروز مسئولیت زندان بگرام به شکل کامل از نیروهای آمریکایی به حکومت افغانستان انتقال یابد. در این زندان، زندانیان افغان و خارجی که در جریان عملیات مبارزه با تروریسم در افغانستان بازداشت شدند، نگهداری می‌شوند.

روزنامه اطلاعات نوشته که به تعویق افتادن انتقال مسئولیت‌های زندان بگرام نشان می‌دهد که دشواری تازه و تنش در روابط دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی به وجود آمده است.

نویسنده اطلاعات به این باور است که ممکن است اختلافات اصلی بر سر جزئیات انتقال نباشد، بلکه این اختلاف ناشی از داد و ستد بین دو طرف باشد؛ "داد و ستدی که دولت را ملزم به این سازد که از موضع‌گیری در برابر نیروهای خاص آمریکایی در میدان وردک گذشت کند و آمریکایی‌ها در مقابل مسئولیت زندان بگرام را به گونه کامل به حکومت بسپارند."

روزنامه کلیک افغانستان از واگذاری مسئولیت زندان بگرام به حکومت افغانستان به عنوان پیش شرط برای امضای توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا یاد کرده است.

این روزنامه نوشته که اگرچه کارشناسان به این باورند که مدیریت درست زندان بگرام خارج از توانایی حکومت است، اما روی این موضوع همیشه از سوی دولت افغانستان، تاکید صورت می‌گیرد.

نویسنده افغانستان نوشته که "این نگرانی وجود دارد که دولت افغانستان پس از عهده‌دار شدن مسئولیت زندان بگرام، بسیاری از جنایتکاران و تروریست‌ها را آزاد سازد."

روزنامه کلیک انصاف حمله انتحاری دیروز ۱۹ حوت/اسفند طالبان را "هدیه نوروزی مخالفان به مردم افغانستان" نامیده است. در این کلیک حمله انتحاری ۹ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند.

انصاف نوشته که طالبان ادعا کردند که این حمله پیامی روشن به وزیر دفاع آمریکا بوده اما این موضوع "جالب و مقداری هم مضحک" است زیرا قربانیان اصلی این رویداد مردم مسکین بودند.

وزیر دفاع آمریکا دیروز به کابل آمد.

نویسنده انصاف به این باور است که در حمله انتحاری دیروزی، تنها طالبان دست ندارند و دست سازمان‌های استخباراتی منطقه نیز دخیل است.

روزنامهکلیک آرمان ملی نیز با اشاره به این حمله انتحاری مطلبی را خطاب به آقای چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا به نشر رسانده است.

این روزنامه نوشته که این رویداد ثابت می‌کند که وضعیت امنیتی افغانستان مطلوب نیست.

نویسنده آرمان ملی از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به عنوان "گریز" یاد کرده و نوشته که وزیر دفاع آمریکا باید وضعیت امنیتی افغانستان را با دقت بررسی کند و این حقیقت را درک کند که نیروهای امنیتی افغان چگونه می‌توانند به تنهایی با تروریسم در افغانستان مبارزه کنند؟

"مجلس نمایندگان و آزمون‌های تازه" سرخط مهم‌ مطالب امروز روزنامه ماندگار است.

روزنامه کلیک ماندگار نوشته که این سال کاری پارلمان با تحولات بنیادی و سرنوشت‌ساز در حیات سیاسی کشور مصادف شده است.

نویسنده ماندگار به این باور است که مردم افغانستان اعتماد و باور خود را به قوه اجرائیه و قضائیه کشور به دلیل فساد از دست دادند؛ بنابراین باید قوه مقننه از خود کفایت و درایت نشان دهد.

ماندگار افزوده که پارلمان باید خانه تکانی را از خود آغاز کند و در نخست باید هیات اداری کارا و متعهد را انتخاب کند.

روزنامه کلیک ۸‌صبح نیز از نمایندگان مجلس خواسته که انتخابات اعضای هیات اداری را طولانی نسازند.

۸‌صبح افزوده که اکنون نگرانی این است که تجربه جنجال انتخاب رئیس پارلمان یک بار دیگر تکرار شود.

رئیس دور حاضر پارلمان، به دنبال چندین دوره انتخابات بی نتیجه، پس از ماه‌ها در یک تفاهم بین اعضای مجلس تعیین شد.

نویسنده ۸‌صبح نوشته که اگر روند انتخاب اعضای هیات اداری طولانی شود اعتبار پارلمان و اعضای آن زیرسوال می‌رود. پارلمان باید زودتر اعضای هیات اداری خود را انتخاب کند، زیرا وظایف جدی و سنگینی فرا راه آن قرار دارد.

انتخابات کلیک هیات اداری مجلس نمایندگان روز گذشته بی نتیجه پایان یافت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.