واکنش ها به اظهارات "باورنکردنی" حامد کرزی

به روز شده:  14:11 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391

سفیر آمریکا اظهارات آقای‌کرزی را بی‌اساس خوانده و فرمانده عمومی ناتو گفته‌که حرف‌های آقای کرزی کاملا اشتباه است

اظهارات حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد جریان داشتن مذاکرات میان سران گروه طالبان و مقام‌های آمریکایی سفیر آمریکا در کابل و کلیک فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان را متعجب کرده و واکنش‌های تند و جدی احزاب و جریان های سیاسی را برانگیخته است.

آقای کرزی روز گذشته در مراسمی که به مناسبت روز جهانی زن در کابل برگزار شده بود گفت "در حالی‌که گروه طالبان، مردم را به قتل می‌رساند و آمریکا در افغانستان مردم آزاری می‌کند، بزرگان هر دو طرف در کشورهای خارجی، باهم درحال مذاکره هستند."

این اظهارات همچنین نشست خبری از قبل اعلام شده آقای کرزی و چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا را لغو کرد. اما ریاست جمهوری اعلام کرد که آقای رئیس جمهور کرزی و آقای هیگل شام یکشنبه در قصر ریاست جمهوری با هم ملاقات کرده اند.

روابط میان افغانستان و آمریکا در سال های گذشته مسیر پُر فراز و نشیبی را پیموده و مقام‌های کابل و واشنگتن هر از گاهی مواضع شدید لحنی علیه همدیگر داشته‌اند.

حملات شبانه، بمباران مواضع شورشیان در روستاهای افغانستان، جنجال بر سر مدیریت زندان بگرام، فساد اداری در دستگاه حکومت افغانستان از موارد جنجال برانگیز در روابط این دو متحد استراتژیک در سال‌های گذشته بوده است.

"سیاست مبتنی بر شخص گرایی و فردگرایی و نبود یک استراتژی مدون و سازنده برای جلب استراتژی‌های بین‌المللی سبب شده تا رئیس جمهور کرزی خود را در خلای قدرت احساس کند."

ملک ستیز

آمریکا و متحدان غربی حکومت افغانستان پیوسته برادران و نزدیکان رئیس جمهور کرزی را به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر متهم کرده اند و دست نهادهای دولتی افغانستان را در فساد در این کشور دخیل خوانده اند.

آقای کرزی نیز همچنان کشورهای خارجی را به مداخله در امور داخلی افغانستان متهم کرده و آنها را در بسیاری از موارد دلیل اصلی ناامنی‌های موجود خوانده است.

اماشماری از کارشناسان و احزاب سیاسی می‌گویند که ایجاد تنش میان افغانستان و آمریکا به عنوان دو شریک استراتژیک در یکی دو سال گذشته بیشتر ریشه به عملکرد دولت افغانستان داشته است.

دلیل اظهارات "باورنکردنی" کرزی

متهم شدن آمریکا به داشتن روابط با گروه طالبان توسط حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان هرچند تعجب مقام‌های آمریکایی و ناتو را به همراه داشت اما صاحب‌نظران افغان این اظهارات را ناشی از استفاده آقای کرزی از احساسات در مسایل سیاسی می‌دانند.

ملک ستیز کارشناس روابط بین‌المللی می‌گوید که تغییرات اخیر در ساختار نظامی و دیپلماتیک آمریکا از عوامل اظهارات "تنش‌زای" آقای کرزی است.

کابل و واشنگتن در سال های گذشته روابط پُر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته اند.

آقای ستیز به این باور است که چاک هیگل و جان کری وزرای دفاع و خارجه آمریکا و همچنین ژنرال دانفورد فرمانده عمومی ناتو در افغانستان از چهره‌های اصول‌گرا هستند و بحث مبارزه با فساد و مقابله با تروریسم را جدی می‌گیرند که این موارد حکومت آقای کرزی را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

او نبود هماهنگی میان دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی را از عواملی می‌داند که در کنار "سیاست مبتنی بر شخص گرایی و فردگرایی و نبود یک استراتژی مدون و سازنده برای جلب استراتژی‌های بین‌المللی" سبب شده تا رئیس جمهور کرزی خود را در خلای قدرت احساس کند.

آقای ستیز با اشاره به روند انتقال سیاسی افغانستان در سال آینده میلادی تاکید می‌کند که تزلزل جایگاه رئیس جمهور کرزی در نظام، سبب شده که او در برابر انتظارات جامعه بین‌المللی از "خشونت و جدیت" کار بگیرد.

"کنترل احساسات"

شماری از جریان های سیاسی از جمله حزب حق و عدالت، با انتشار اعلامیه‌هایی از رئیس جمهور کرزی خواسته اند که احساسات خود را در مسایل سیاست بین‌المللی افغانستان کنترل کند.

جبهه ملی افغانستان، به رهبری احمد ضیا مسعود، نیز گفته که در واکنش به اظهارات آقای کرزی نشست خبری می‌گیرد و دیدگاه خود را با رسانه‌ها شریک می‌کند.

"این نظر که ما با طالبان تبانی داریم، در تناقض با آنچه ما در اینجا انجام می‌‎دهیم و در آینده انجام خواهیم داد قرار دارد و کاملا بی‌اساس است و اینکه ما زندگی فرزندان امریکا و سرمایه خود را برای کمک به افغانها مصرف کنیم و همزمان در به مخاطره انداختن افغانستان و شهروندان افغان دخیل باشیم کاملا باورنکردنی است."

سفیر آمریکا در کابل

آصف آشنا عضو هیات رهبری حزب حق و عدالت در صحبتی با بی‌بی‌سی می‌گوید که "چنین اظهارات تنش‌زایی با توجه به حساسیت وضعیت روند را به شدت مغشوش می‌سازد. او می‌گوید که آمریکا و افغانستان باید با تقویت روابط و با اتکا به یک دیپلماسی سازنده عمل کنند.

آقای آشنا موضع گیری رئیس جمهور کرزی را به تازگی و اقدامات آمریکا را در گذشته سبب کشیدگی در روابط دپلماتیک می‌داند و هشدار می‌دهد که اگر هر دو طرف احساسات خود را کنترل نکنند روند مبارزه با هراس افگنی تضعیف می‌یابد.

در همین حال جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل به هارون نجفی‌زاده خبرنگار بی‌بی‌سی، حرف‌های آقای کرزی را باورنکردنی و بی‎اساس خوانده است.

پیامد روابط آمریکا و افغانستان

عمر شریفی کارشناس روابط بین‌الملی و عضو جریان سیاسی ۱۴۰۰ اظهارات روز گذشته رئیس جمهور کرزی را ناشی از گسست هماهنگی میان کابل و متحدین بین‌المللی افغانستان ارزیابی می‌کند.

عمر شریفی می‌گوید که رئیس جمهور کرزی متاثر از دیدگاه‌های گروه‌های متفاوت موافق و مخالف نزدیکی روابط افغانستان و آمریکا است و این موضوع سبب شده که در عملکرد حکومت افغانستان احساسات بر تصمیم‌گیری های راهبردی غلبه کند.

روزنامه‌های چاپ کابل نیز عناوین خبری و تحلیلی و همچنین سرمقاله‌های خود را به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور کرزی اختصاص داده و شماری از روزنامه ها این اظهارات را غیردیپلماتیک خوانده و نتایج آن‌را به نفع کشورهای سومی دانسته اند.

برخی دیگر از روزنامه ها و محافل سیاسی نیز گفته اند که اگر اتهام های رئیس جمهور کرزی علیه آمریکا واقعیت داشته باشد، افغانستان در روند صلح به عنوان یک کشور منزوی باقی خواهد ماند و امتیاز اصلی در دست گروه طالبان خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.