روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۱ حوت

به روز شده:  08:01 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391

روزنامه‌های امروز ۲۱ حوت/اسفند شهر کابل به سخنان دیروز رئیس جمهوری در مورد گفتگوی مستقل آمریکا با طالبان برای صلح و علاقمندی نیروهای خارجی برای حضور در افغانستان پس از ۲۰۱۴ پرداخته اند.

روز گذشته کلیک حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت که آمریکا هر روزه با طالبان در گفتگو است و طالبان با انجام حملات تروریستی به آمریکا خدمت می‌کنند. این ادعاها از سوی کلیک مقامات آمریکایی تکذیب شد.

روزنامه کلیک ۸‌صبح با استناد به سخنان کرزی، نوشته است که مذاکره مستقیم آمریکا با طالبان به ختم جنگ نمی‌انجامد، بلکه سبب خواهد شد که افغانستان به حاشیه برود و منزوی شود.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که جامعه جهانی با مذاکره مستقیم با طالبان به طالبان امتیاز می‌دهد و این موضوع تمام هزینه‌های مالی و انسانی گزافی را که برای تقویت دولت افغانستان پرداخته شده، زیر سوال می‌برد.

"کشتی نرم؛ کی خواهد برد؟" سوالی است که نویسنده روزنامه اطلاعات می‌پرسد. اطلاعات نوشته که در دو هفته اخیر روابط بین کابل و واشنگتن همراه با تنش‌های لفطی بود.

اطلاعات افزوده که کنش‌ها و واکنش‌های دو طرف نشان می‌دهد که اختلافات بین دو طرف بر سر روند صلح، انتقال مسئولیت‌های امنیتی و توافقنامه امنیتی دو کشور جدی است.

نویسنده اطلاعات تاکید دارد که این اختلافها تنها سبب می‌شود که افکار عمومی پریشان شود و آب به آسیاب دشمن ریخته شود.

اطلاعات افزوده: "نه کابل می‌برد و نه واشنگتن" و از این تنش‌ها کشورهای سومی و چهارمی منفعت خواهند گرفت.

روزنامه کلیک افغانستان نیز نوشته که تلاش‌های حکومت افغانستان و کشورهای دیگر برای گفتگو با طالبان تا کنون بی نتیجه بوده است.

افغانستان تاکید کرده که هر نوع پنهان کاری در پیشبرد صلح از طرف هر جانب و هر نهادی که باشد، نه تنها به ضرر دولت و مردم افغانستان است، بلکه زمینه ای خواهد بود برای ادامه ناامنی در منطقه و جهان.

روزنامه کلیک ماندگار بخش دیگری از سخنان دیروزی رئیس جمهوری را مورد بررسی قرار داده است. ماندگار نوشته که رئیس جمهور کرزی گفت که شماری از دستگاه های خارجی سعی دارند با دادن اطلاعات نادرست، نگرانی مردم را از سال ۲۰۱۴ افزایش بدهند.

اما نویسنده ماندگار به این باور است که سیاست‌های دستگاه رئیس جمهوری بیشتر باعث شده است که مردم نسبت به سال ۲۰۱۴ بدبین باشند.

ماندگار از تلاش برای سهیم ساختن طالبان در قدرت، روند مبهم صلح، رهایی زندانیان طالب و ضعف نیروهای امنیتی به عنوان نمونه‌هایی از عملکردهای دستگاه حکومت کرزی نام گرفته که سبب ناامیدی مردم از سال ۲۰۱۴ شده است.

ماندگار با اشاره به سخنان کرزی مبنی بر علاقمندی نیروهای خارجی برای حضور در افغانستان پس از ۲۰۱۴، نوشته "آقای کرزی خود اصرار به حضور نیروهای خارجی دارد و با هیاهوی خارجی ستیزی، فقط خاک به چشم مردم می زند تا به برخی از امیال سیاسی اش برسد."

روزنامه کلیک سخن جدید نیز با اشاره به حضور نیروهای ناتو پس از ۲۰۱۴ در افغانستان، می‌گوید که کشورهای خارجی با یک هویت بزرگ روبرو هستند نه با یک کشور بی نام و نشان.

اگرچه نویسنده سخن جدید تاکید کرده که نیروهای خارجی در افغانستان باید به قانون، عزت و عنعنات افغان‌ها احترام بگذارند؛ اما به این باور است که این امر تاکنون میسر نشده و قطعا در آینده نیز میسر نخواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.