هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شدند

به روز شده:  12:08 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391

هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان پس از چهار روز انتخابات، تعیین شد

پس از چهار روز انتخابات، امروز ۲۲ حوت/اسفند، اعضای هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شدند.

میرویس یاسینی نماینده ننگرهار به عنوان معاون اول، صالح سلجوقی نماینده هرات به عنوان معاون دوم، سید اکرام دیگر نماینده ننگرهار به عنوان منشی/دبیر اول و عرفان الله عرفان نماینده کابل به عنوان منشی دوم، انتخاب شدند.

اعضای هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان به جز رئیس مجلس، هر سال باید مجددا انتخاب شوند. اما رئیس مجلس برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شود.

اولین روز انتخابات هیات اداری مجلس نمایندگان روز شنبه ۱۹ حوت/اسفند بی نتیجه پایان یافت. در دومین روز انتخابات عرفان الله عرفان به عنوان منشی دوم مجلس انتخاب شد. در روز سوم انتخابات نیز صالح سلجوقی به عنوان معاون دوم رای برد.

انتخابات امروز نیز برای پست معاون اول بین وژمه صافی و خالد پشتون و برای پست منشی اول بین زهرا توخی و سید اکرام برگزار شد اما این انتخابات نیز به دلیل عدم کسب آرای پنجاه جمع یک، بی نتیجه پایان یافت.

سرانجام نمایندگان مجلس براساس اصول وظایف داخلی‌شان تصمیم گرفتند که انتخابات را بین کسانی که تاکنون بیشترین میزان آرا را کسب کردند، راه اندازی کنند.

اصول وظایف داخلی مجلس حکم می‌کند که پس از سه دوره انتخابات بی نتیجه، بین دو نامزدی که بالاترین میزان آرا را در انتخابات قبلی کسب کرده باشند، انتخابات دوباره برگزار شود. اگر چهارمین دور انتخابات نیز بی نتیجه به پایان برسد، انتخابات علنی خواهد شد.

سه دور انتخابات برای پست معاون اول و منشی اول مجلس بی نتیجه مانده بود و به اساس این اصل، دور چهارم انتخابات برای پست معاون اول بین میرویس یاسینی و عبیدالله کلیمزی و برای پست منشی اول بین سید اکرام و داوود کلکانی برگزار شد.

با کسب آرای اکثریت اعضای حاضر در مجلس، میرویس یاسینی به عنوان معاون اول و سید اکرام به عنوان منشی اول انتخاب شدند.

انتخابات اعضای هیات اداری در چند روز گذشته به دلیل استفاده از رای سفید از سوی شماری از نمایندگان، طولانی شد و بی نتیجه باقی ماند. این موضوع شکایات مردم و شماری از کارشناسان را به دنبال داشت. آنان تاکید داشتند که مجلس باید به زودی هیات اداری خود را تعیین کرده و به کار خود آغاز کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.