ده‌ها خانواده در ولایت بدخشان افغانستان از ترس طالبان خانه‌های خود را ترک کردند

به روز شده:  14:23 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391

ولسوالی وردوج در فاصله شصت کیلومتری شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان قرار دارد

مقامات افغان در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان اعلام کردند که ۲۸۸ خانواده از ساکنان روستای اخشیره ولسوالی وردوج، این ولایت به دلیل ترس از طالبان خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

هفته گذشته ۲۳ سرباز ارتش افغانستان در کمین طالبان در ولسوالی وردوج اسیر شدند. هفت سرباز اسیر شده بعدا توسط طالبان رها و ۱۶ سرباز دیگر تیرباران شدند و اجساد شان به مردم ولسوالی وردوج تحویل داده شد.

دولت محمد خاور، ولسوال وردوج با تایید این خبر به بی بی سی گفت: تعداد جمعیت این خانواده‌های که مجبور به ترک روستای خود شده اند، به دو هزار نفر می‌رسد.

او با تشریح اینکه طالبان می‌خواستند از این افراد به عنوان سپر انسانی در مقابل نیروهای امنیتی افغان استفاده کنند، افزود که آنان ۴ کیلو متر را طی و خود را به مرکز ولسوالی رسانده اند.

آقای خاور افزود که براساس اظهارات این بیجاشدگان آنان زمانی خانه‌های خود را ترک کردند که افراد گروه طالبان در برابر نیروهای ارتش ملی افغانستان در روستای آنها سنگر گرفتند.

شماری از افرادی که خانه‌های خود را ترک کرده‌ اند، به بی بی سی گفته اند که طالبان به درخواست آنان برای ترک منطقه‌ شان توجه نکرده و آنان برای فرار از مرگ، منطقه را ترک کرده‌اند.

ولسوالی وردوج گفت: نبود افراد با سواد در این ولسوالی باعث شده است که مردم فریب نیروهای مخالف را خورده و بعد از آموزشهای تئوریک در پاکستان اسلحه گرفته و علیه نیروهای دولت افغانستان به جنگ بر خیزند.

آقای خاور هشدار داد که اگر توجه لازم به این ولسوالی صورت نگیرد نیروهای مخالف با تصرف ولسوالی وردوج می‌توانند ارتباط ولسوالی های اشکاشم، زیباک، شغنان وخاش را با مرکز ولایت بدخشان قطع کنند.

وردوج

وردوج، یکی از بیست و هفت ولسوالی ولایت بدخشان است که برای دولت افغانستان و طالبان اهمیت استراتژیک دارد.

ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان یکی از ولایت های آرام افغانستان است که با کشور پاکستان و ولایت ناآرام نورستان در شرق افغانستان مرز مشترک دارد.

ولسوالی وردوج در فاصله شصت کیلومتری شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان قرار دارد. این ولسوالی دارای کوه‌های بلند و دره‌های پراکنده و بزرگ است. وضعیت کوهستانی وردج باعث شده که طالبان به راحتی در این منطقه مستقر شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.