روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۲ حوت

به روز شده:  09:10 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391

روزنامه های روز سه‌شنبه ۲۲ حوت/ اسفند کابل موضوع مذاکره به گروه طالبان بررسی و تاکید کرده اند که نیروهای بین المللی باید به حاکمیت ملی افغانستان احترام داشته باشند. فرمان کرزی درباره منع ورود نیروهای خارجی به مراکز آموزشی، از دیگر مسایل مورد توجه این روزنامه ها است.

روزنامه اصلاح به نقل از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نوشته است که زنان با این که در ده سال گذشته پیشرفتهایی داشته اند، آما بر اثر خشونتهای خانوادگی و خشونت های ناشی از جنگ و ناامنی ضربه های روحی را هم متحمل شده اند. روزنامه تاکید کرده که علمای دینی وظیفه دارند که برای محو خشونت با زنان تبلیغ کنند تا زورگویی علیه زنان خاتمه یابند.

روزنامه چراغ با توجه به دیدار چاپ هیگل وزیر دفاع آمریکا با حامد کرزی نوشته است که در این دیدار تاکید آقای کرزی بیشتر بر حاکمیت ملی افغانستان بوده و اینکه هرگونه رابطه دوجانبه باید براساس احترام متقابل باشد.

به نظر نویسنده، آقای کرزی از احترام به حاکمیت ملی افغانستان به منظور تحریک احساسات افغانها و افزایش فشار بر آمریکا استفاده می کنند. چراغ معتقد است که مساله مصونیت قضایی نظامیان آمریکایی در افغانستان از چالشهای قابل توجه در روابط دوجانبه است که وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با هیئت مذاکره کننده در این مورد، به حل آن بپردازد.

روزنامه باور موضع تعیین ضرب‎الاجل خروج نیروهای آمریکایی از ولایت میدان وردک بررسی کرده و نوشته است که مهلت تعیین شده از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری به پایان رسیده است ولی این نیروها همچنان در این ولایت حضور دارند.

باور در ادامه مطلب خود تاکید کرده که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیروهای امنیتی افغان نیز تصویری بهتر از خود ارائه دهد تا بتواند اعتماد مردم را به خود جلب کند و در غیر آن این امر می تواند برای دولت افغانستان و نیروهای خارجی مشکل ایجاد کند.

روز نامه انیس نیز با این ادعا که گروه طالبان از سوی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، حمایت می شود، نوشته است که طالبانی که به روند صلح در افغانستان پیوسته اند گفته اند که این سازمان به آنان پول و اسلحه می داده است تا علیه دولت افغانستان بجنگند.

انیس افزوده است در صورتیکه زمامداران پاکستانی بخواهند افغانستان را ناامن کنند و در صدد تقویت تروریسم باشند، دیر یا زود این نا آرامی ها گریبان پاکستان را نیز خواهد درید. چنانکه به نوشته روزنامه، در حال حاضر نیز همین تروریستان پاکستان را نا امن کرده اند.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود از برخورد نظامیان آمریکایی با غیرنظامیان افغان انتقاد کرده و نوشته که آنها تعریف مشخصی از دشمن و تروریست در افغانستان ندارند و به همین دلیل گاهی اقدام به بازداشت غیرنظامیان می کنند. روزنامه بازداشت یک دانشجوی دانشگاه ننگرهار به عنوان مثالی در این مورد ذکر کرده است.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود تاکید کرده که نیروهای آمریکایی باید به حاکمیت ملی افغانستان احترام بگذارند و برای این که بتوانند به اهداف خود برسند، باید اقدام به تشکیل کمیته مشترکی با نیروهای افغان کنند. روزنامه تامین امنیت در افغانستان را از مسایل مهمی دانسته که این نیروها باید به آن دست یابند.

روزنامه افزوده که باید به این کمیته اختیارات کافی داده شود تا از یک سو از بروز سوء تفاهم میان نیروهای بین المللی و افغانها جلوگیری شود و از سوی دیگر برداشت بدی نسبت به نیروهای بین لمللی نداشته باشند.

آرمان ملی با اشاره به تنش ها اخیر در روابط حامد کرزی و آمریکایی نوشته که هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که آمریکا با "قاتلان سربازانش روابط دوستانه داشته باشد". در حالی که به نظر روزنامه رئیس جمهوری افغانستان در اظهارات اخیر خود گفته که آمریکایی ها نسبت به گروه طالبان رفتار دوستانه ای دارند. به نظر نویسنده، چنین چیزی باور کردنی نیست.

به نظر آرمان ملی، تنش و بی اعتمادی میان حامد کرزی و آمریکا ناشی از هرچه که باشد، به سود افغانستان و مردم این کشور نیست. به نوشته روزنامه، مردم افغانستان باور دارند که این کشور بدون حمایت جامعه جهانی و آمریکا چند ماهی آرام نخواهد ماند.

اطلاعات روز این سوال را مطرح کرده که همان گونه که در جنگ با تروریسم در افغانستان هماهنگی به وجود آمد، چرا در امر صلح هماهنگی وجود ندارد. باور نویسنده بر این است که بخشی از این مشکل ناشی از "پنهانکاری" شورای عالی صلح و حکومت در این زمینه است. به نظر نویسنده، تلاشهای صلح در کشور چندان "شفاف" نیست.

روزنامه افزوده که هم در درون تیم حاکم و هم در میان مخالفان سیاسی حکومت عده‌ای هستند که گفتگو با طالبان را سیاست معقول و کار آمد نمی دانند. به نوشته اطلاعات روز، این افراد معتقدند که صلح با طالبان به معنای بازگشت آنان به قدرت است و این امر نشان می‎دهد که هماهنگی برای صلح با طالبان به سادگی جنگ با این گروه نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.