شورای همکاری احزاب: اظهارات اخیر کرزی غیرمسئولانه است

به روز شده:  11:24 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391

انتقاد شورای همکاری احزاب افغان از اظهارات اخیر کرزی

در افغانستان، بیش از بیست حزب و ائتلاف سیاسی سخنان اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری، درباره همدستی طالبان با آمریکا را غیرمسئولانه خوانده و محکوم کرده اند‌.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان اظهارات اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری را "غیرمسئولانه" خوانده است.

این شورا متشکل از ۲۲ حزب و ائتلاف سیاسی و از جمله، جبهه ملی، ائتلاف ملی، حزب حق و عدالت، افغان ملت، حزب وحدت اسلامی ملت و حزب اسلامی است.

رهبران و اعضای ارشد گروه‌های تشکیل‌دهنده این شورا، به جز حزب اسلامی روز چهارشنبه، در یک نشست خبری موضع اخیر آقای کرزی درباره ارتباط بین آمریکا و گروه طالبان را زمینه‌ساز مخدوش شدن روابط افغانستان و آمریکا دانستند.

سابقه تنش در روابط کرزی و آمریکا

۲۰ حوت ۱۳۹۱: حامد کرزی بمبگذاری انتحاری در کابل و خوست را "خدمت به آمریکا" خواند. اما ژنرال جوزف دانفورد فرمانده آمریکایی ناتو این اظهارات را "کاملاً اشتباه" و جیمز کانینگهام سفر آمریکا "باورنکردنی" دانست.

۶ حوت ۱۳۹۱: حامد کرزی به نیروهای آمریکایی در ولایت میدان وردک دستور داد که تا دو هفته از این ولایت خارج شوند. او این نیروها را به دست داشتن در قتل و آزار غیرنظامیان، متهم کرد.

۱۳ میزان ۱۳۹۱: حامد کرزی متحدان غربی خود را تهدید کرد که اگر نیروهای مسلح کشورش را با سلاحهای سنگین مجهز نکند، او از چین، روسیه و هند سلاح سنگین می‎خرد.

۱ حوت ۱۳۹۰: حامد کرزی رسما فرمان داد که دیگر نیروهای امنیتی حق ندارند در جنگ با شورشیان از نیروهای بین‌المللی درخواست کمک کنند.

۱۲ قوس ۱۳۹۱: حامد کرزی گفت که بعد از این هیچ کشور خارجی اجازه بازداشت افغانها و حق داشتن زندان در افغانستان را ندارد. اما سخنگوی نظامی پیمان ناتو در کابل گفت که نظامیان تحت فرمان این پیمان به بازداشت شورشیان ادامه می دهند.

اکتبر ۲۰۱۱: کرزی: "خدا ناخواسته، هرگاه میان پاکستان و آمریکا جنگ شروع می شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد." به دنبال این اظهارت پیتر فولر از فرماندهان ارشد آمریکایی ناتو در افغانستان گفت: "چرا با یک سوزن به چشم من نمی‎زنی؟ ما ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به تو داده ایم."

۲۴ عقرب ۱۳۸۹: هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا درخواست حامد کرزی برای توقف عملیات شبانه نظامیان آمریکا را رد کرد و آن را بخشی از استراتژی آمریکا در افغانستان خواند. دو روز پیش از آن آقای کرزی از این نوع عملیات به شدت انتقاد کرد و گفت که چنین عملیاتی باید تنها توسط نیروهای افغان انجام شود.

۱۶ عقرب ۱۳۸۸: وزارت خارجه افغانستان انتقادهای گوردون براون نخست‌وزیر وقت بریتانیا و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از فساد در افغانستان را "مداخله" در امور داخلی خود دانست و رد کرد. آقای براون در پارلمان کشورش گفته بود که فساد به "نام دوم" افغانستان تبدیل شده و آقای اوباما تاکید کرده بود که دولت کرزی پیشرفت در مبارزه با فساد را در عمل نشان دهد.

۱۴ سنبله ۱۳۸۷: در پی کشته شدن شماری از غیرنظامیان در روستای عزیزآباد ولسوالی شنیدند در ولایت غربی هرات، آقای کرزی به آن جا رفت و از "خرابی" روابطش با خارجی‌ها خبر داد.

آقای کرزی روز ۲۰ حوت/اسفند، یک روز پس از حمله انتحاری دو عضو گروه طالبان در کابل و شهر خوست و همزمان با سفر چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا به کابل گفت که این بمبگذاری‌ها " کلیک خدمت به آمریکا بود".

رئیس جمهوری افغانستان به دنبال این اظهارات، روز سه‌شنبه، ۲۲ حوت، در سفری به هلمند گفت که آمریکایی‌ها و اعضای ارشد گروه طالبان در پاریس و دبی با هم "شکلات" می‌خورند، اما طالبان در افغانستان غیرنظامیان را می‌کشند.

'گریز از مسئولیت‎های ملی'؟

شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی با صدور اعلامیه‌ای گفته‌اند که اظهارات آقای کرزی بازتاب‌دهنده نظر مردم افغانستان نیست و چنین موضع‌گیری به روابط افغانستان و آمریکا به عنوان متحد استراتژیک افغانستان آسیب می‌رساند.

در این اعلامیه آمده است: "اظهارات اخیر رئیس جمهوری کشور در خصوص روابط میان ایالات متحده آمریکا و مخالفان مسلح دولت افغانستان نمی‌تواند انعکاس‌دهنده دیدگاه مردم افغانستان در رابطه با دوستان بین‌المللی‌اش باشد."

این شورا ضمن ستایش حمایت جامعه بین‌المللی و به ویژه آمریکا از مبارزه با تروریسم، تقویت روند مردم‌سالاری و بازسازی در افغانستان، حفظ توجه و تعهد جامعه بین‌المللی برای حمایت از کشور را "مهم‌ترین اولویت نظام سیاسی" افغانستان دانسته است.

به باور نویسندگان اعلامیه، در حالی که مردم منتظر به وجود آوردن ضمانت‎های لازم برای جلوگیری از وخامت اوضاع امنیتی پیش از خروج نیروهای بین‎المللی هستند، "توسل حکومت به ایجاد تحریکات برضد جامعه بین‌المللی، جز گریز از ادای مسئولیت‎های ملی و کوشش ناکام در منحرف کردن افکار عامه از مسایل اصلی نمی‌تواند تعبیر شود."

اعلامیه افزوده است: "شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان اظهارات رئیس جمهوری را بخشی از یک سلسله اقدامات آگاهانه می‌داند که افغانستان را به سوی بحران سوق می‌دهد."

این شورا از مسئولان حکومت خواسته که از بیان اظهارات "غیرمسئولانه در برابر متحدان بین‌المللی و همکاران استراتژیک کشور خوداری" کنند.

ادامه 'رهبری تیم خانوادگی'

آقای کرزی گفته که بمبگذاری انتحاری در کابل و خوست "خدمت به آمریکا بود"

در همین حال فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف ملی در صفحه فیس بوک خود نوشته است: "پس از تلاش‎های زیاد برای حصول قناعت آمریکایی‎ها در مورد تمدید رهبری کرزی یا تیم خانوادگی وی پس از ٢٠١٤ و ناکامی در این خصوص، آقای رئیس جمهوری یک سره ضدآمریکایی شده و شعار ضدغربی و خارجی سر می‎دهد."

او افزود: "حالا جناب رئیس جمهوری می‌کوشد برای خود کسب وجهه و اعتبار کند. آمریکایی اگر از شخص او حمایت کند خوب اما اگر به صورت ظاهری هم که شده از پروسه سیاسی و شفافیت انتخابات سخن بگوید بد است و چشم طمع به معادن ما دارد و طالبان را می‎پرورد."

اظهارات اخیر حامد کرزی کلیک واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل افغانستان و هم در غرب به دنبال داشته است.

فعالان سیاسی در افغانستان بر این باورند که آقای کرزی با دامن زدن به احساسات ضدآمریکایی در میان مردم، در پی تامین "منافع شخصی" خود است.

از نظر آنها تمام اختلاف‎ها بین دو شریک استراتژیک می‌تواند از مجراهای دیپلماتیک حل شود و نیاز به "هیاهوی رسانه‌ای" نیست.

به‌نظر می‌رسد که احزاب اپوزسیون با واکنش تازه خود به اظهارات آقای کرزی، می‌خواهند به واشنگتن نشان بدهند که به افغانستان نباید تنها از دیدگاه کاخ ریاست جمهوری دید و این‌که باید سر دیگر گزینه‌ها هم حساب باز کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.