روزنامه های کابل: چهارشنبه۲۳ حوت

به روز شده:  08:47 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391

روزنامه های چهارشنبه۲۳ حوت/ اسفند کابل تدوین موازین اخلاقی خبرنگاری در افغانستان، تنشها میان دولت افغانستان و آمریکا، ناکامی‌های نهادقضایی افغانستان و مخالفت با بر گزاری جشن نوروز را مهم دانسته اند.

روز نامه انیس از تدوین پیش نویس موازین اخلاق خبرنگاری در افغانستان خبر داده و نوشته است که در حدود ۲۰۰ خبر نگار افغان با سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان دیدار و درباره کدهای اخلاقی خبرنگاری در افغانستان گفتگو کردند. این هیات پیش نویسی را درباره موازین اخلاقی خبرنگاری در افغانستان آماده کرده که قرار است این موازین به نظر خواهی عمومی گذاشته شود.

این روزنامه تاکید کرده است که با نوشته شدن این موازین اخلاقی گامی به سوی نهادینه سازی آزادی بیان در افغانستان برداشته خواهد شد.

به نوشته انیس مسایل از قبیل اصول اخلاقی، پاسخگوی، استقلال، توازن، کاهش ضرر و دقت از اصول اساسی این موازین اخلاقی خبرنگاری می‌باشد.

روزنامه آرمان ملی با طرح این پرسش که چرا مردم ناسپاس باشیم؟ نوشته است که در شرایط کنونی افغانستان با یک بحران خطرناک روبرو می‌باشد، دامن زدن به تنشها میان افغانستان و کمک کننده های خارجی افغانستان می‌تواند امری نادرست باشد.

آرمان ملی با اشاره به تنشهای اخیر میان رئیس جمهوری افغانستان و آمریکا نوشته است که افغانستان به همکاری کشورهای دوست که آمریکا در راس آن ایستاده است، نیاز دارد. همسایگان افغانستان نیز منتظرند که چه زمان آسمان روابط میان افغانستان و جامعه جهانی تیره می‌شود تا به وسیله دست نشاندگان خود آتش جنگ را در افغانستان شعله ور سازند.

روز نامه وحدت نیز نوشته است که طرح صلح به طرف جنگ می‌رود. این روزنامه ادعا کرده است که روند صلح افغانستان بی‌سرنوشت و پشتوانه دولت افغانستان را با خود ندارد. تاکنون این روند نه تنها برادران ناراضی(طالبان) را به پای میز مذاکره نکشانده، بلکه با توجه به صحبتهای حامد کرزی رئیس جمهور دامنه جنگ افغانستان را گسترده تر از قبل کرده است.

وحدت افزود است که طعنه‌های اخیر رئیس جمهور به طالبان و آمریکا و تشدید اتهامات به کشور پاکستان نشانه از ادامه جنگ فعلی و گسترش دامنه جنگ به حساب می‌آید. دولت افغانستان از یک طرف نیروهای مخالف را از روند صلح خارج می‌کند و از طرف دیگر صحنه را برای همکاران بین المللی دولت هر روز تنگ می‌سازد. این روند باعث می‌شود که دشمنان افغانستان بدون ترس به حملات انتحاری خود ادامه دهند.

این روزنامه تاکید کرده است که بی‌اعتنایی و بی توجهی به خواستهای مردم افغانستان از سوی دولت، عامل شکست این روند بوده و اکنون نه مردم از دولت حمایت می‌کند و نه نیروهای مخالف به آن اعتنا دارند.

روزنامه سروش ملت نیز نوشته است که نهادهای عدلی و قضایی افغانسان یکی از بخشهای معیوب اداری افغانستان بوده که در حال حاضر از مشکلات بی‌شماری رنج می برد.

سروش ملت به نبود ظرفیت کافی در این نهاد اشاره کرده و نوشته است که کارکنان نهادهای قضایی افغانستان نسبت به گذشته تغییر نکرده و دامنه این نهادها نیز به مناطق دور دست افغانستان گسترش نیافته است و بخش فعال آن در مراکز شهرها و ولایات به فساد آلوده اند.

این روزنامه به بروکراسی بیمار حاکم بر ادارات دولتی اشاره کرده و نوشته است که این روند باعث شده تا مردم به جرات نتواند برای داد خواهی از حقوق خود به ادارات قضایی مراجعه کنند و بدین ترتیب خود را در بند کاغذ پرانی ادارات و سیستم پیچیده اداری گرفتار نمایند.

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به مراسم سال نو و نوروز ستیزی در افغانستان اشاره کرده و نوشته‌است که مخالفت با نوروز در افغانستان کار تازه ای نیست. تعداد هستند که با خطبه‌های پر شور حلال و حرام بودن نوروز را ثابت کرده اند. علاوه بر آن استخبارات منطقه نیز برای هویت زدایی در افغانستان کار می‌کند و این روند خود را در زمان تخریب مسجمه‌های بودا حدود ۱۴ سال پیش در بامیان نشان داد و اکنون با مخالفت با برگذاری جشن نوروز ادامه دارد.

ماندگار با انتقاد از دولت نوشته است که سیاستهای فرهنگی حکومت، همواره نادرست و بی‌لگام بوده است. دولت در راستایی رشد و اعتلای فرهنگ باستانی این سرزمین تلاش نکرده است.

ماندگار ابراز نگرانی کرده که روزی مردم افغانستان شاهد باشند که عده ای به جاده‌ها ریخته و مخالفت خود را با این آیین باستانی اعلام کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.