افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان را با هم وصل می‌کند

به روز شده:  16:33 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391

راه آهن یکی از اولویت های دولت افغانستان می باشد

روسای جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان در یک گفتگوی تلفنی اعلام کرده اند که می‌خواهند از طریق خط آهنی که از مسیر افغانستان می‌گذرد دو کشور را با هم وصل کنند.

نورگل منگل معاون فنی وزارت راه و ترابرای افغانستان نیز در این باره به بی بی سی گفت: افغانستان حدود 18 ماه قبل با ترکمنستان قراردادی را در زمینه ایجاد خط آهن به امضا رساند.

او افزود که تاجیکستان نیز علاقه دارد تا به تنوع راه های ارتباطی خود با افغانستان بیافزاید و با توجه به اینکه افغانستان و تاجیکستان ارتباط جاده‌ای دارند ولی این کشور علاقه مند به ایجاد راه آهن میان دو کشور می‌باشد.

طرح های منطقه ای برای راه آهن

  • ۲۳ اوت سال ۲۰۰۴ جلسه مشترک هیئت های وزارت های راه و ترابری ایران، افغانستان و تاجیکستان در شهر دوشنبه موضوع احداث راههای ارتباط میان این سه کشور بررسی شده است
    .
  • ۹ ژئن ۲۰۱۰دولت ایران مبلغ یک میلیون دلار برای تهیه مستندات فنّی و مالی طرح راه آهن دوشنبه-یاوان-کلخوز‌‌آباد-مزار شریف-هرات اختصاص داد
    .
  • ۱۸ آوریل ۲۰۱۱ رئیس کمیته سازمان بین المللی همکاریهای راههای آهن در سخنانی در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان اعلام کرد که به دلیل مشکلات حمل و نقل از طریق ازبکستان، کشورهای اروپایی در صددند برای انتقال کالا به افغانستان از راه آهن کشورهای مختلف استفاده کنند
    .

حمید فاروقی وزیر سابق وزارت حمل و نقل افغانستان و استاد دانشگاه کابل نیز درباره اهمیت این طرح به بی بی سی گفت: افغانستان باید اقدامات اساسی در زمینه انجام دهد و تلاش کند که از شرایط ویژه جغرافیایی خود استفاده بهینه را ببرد.

او افزود که افغانستان باید با استفاده از این شرایط برای ایجاد ثبات و بهره برداری سیاسی تلاش کند و به ارزشهای اقتصادی فکر کند که حمل نقل می‌تواند برای مردم و دولت افغانستان خلق کند.

امام علی رحمان و قربانعلی بردی محمد اف روسای جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان در صحبتهای خویش گفته بودند که این خط به تنوع راه های ارتباطی میان تاجیکستان و ترکمنستان خواهد افزود و علاوه بر آن می تواند کشورهای آسیایی میانه را به دریای خزر و دریای سیاه وصل کند.

مقامات دوکشور اعلام کرده اند که ایجاد این خط آهن می تواند به رشد اقتصادی و ثبات در افغانستان نیز کمک کند.

مقامات افغان همواره اعلام کرده اند که بعد از استخراج معادن، راهای ارتباطی یک عامل مهم برای توسعه اقتصادی این کشور خواهد بود و افغانستان می‌تواند از این طریق دهلیز تجارتی برای کشورهای آسیایی میانه و راهی برای صدور انرژی به کشورهای توسعه یافته باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.