چرا آمریکا به رئیس جمهوری افغانستان بها نمی‌دهد؟

به روز شده:  11:05 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

کاخ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که آمریکا به رئیس‌جمهوری کشور بها نمی‌دهد

کاخ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که آمریکا به رئیس‌جمهوری کشور بها نمی‌دهد و حرف‌های حامد کرزی را جدی نمی‌گیرد. ایمل فیضی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان از شکست دیپلماسی بین کابل و واشنگتن روی مسائل مختلف خبر می‌دهد و رسانه‌ای کردن اختلاف‌ها را یک ناچاری می‌خواند.

ریشه اختلاف‌ها

کش‌وقوس در روابط کابل و واشنگتن به افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان در چند سال اخیر برمی‌گردد. آقای کرزی برای نخستین بار حدود پنج سال پیش در پی کشته شدن شماری از غیرنظامیان در روستای عزیزآباد ولایت هرات، بطور آشکار از آمریکا انتقاد کرد که تا امروز هم ادامه داشته‌است. این تازگی‌ها اما با بالا گرفتن انتظارهای رئیس‌جمهوری افغانستان، روابط تیره‌تر هم شده‌است.

از این رو، به‌نظر می‌رسد دیگر دست‌کم منافع رئیس‌جمهوری افغانستان با آمریکا همسو نیست.

ریاست جمهوری افغانستان از این دلخور است که از روند حیاتی مذاکرات صلح با طالبان دور نگهداشته شده‌است. طالبان همچنین دولت افغانستان را طرف اصلی خود نمی‌دانند و تنها حاضر اند با آمریکا گفتگو کنند.

آقای کرزی می‌گوید که گفتگوها هر روزه بین آمریکا، طالبان و پاکستان در قطر جریان دارد و دولت افغانستان در حاشیه است. یک دستیار رئیس‌جمهوری هم به بی‌بی‌سی گفت که هواپیماهای پاکستان مرتب فرماندهان طالبان را برای گفتگو با آمریکا به قطر انتقال می‌دهد و کابل اصلاً در جریان قرار نمی‌‎گیرد.

زیر سوال رفتن حاکمیت ملی افغانستان

از نظر کابل، دور زدن رئیس‌جمهور کرزی در جریان مذاکرات، به معنای زیر سوال بردن حق حاکمیت ملی است. اما در واقع، این امر تعیین سرنوشت افغانستان بدون در نظر گرفتن ملاحظات کابل از سوی آمریکا قلمداد می‌شود. برای اطرافیان آقای کرزی پذیرفتی نیست که در تصمیم‌گیری مهم این چنینی به دیدگاه شان توجه نشود.

اما ماجرا به گفتگوهای صلح تمام نمی‌شود. آمریکا بارها صلاحیت رئیس‌جمهور کرزی را در برابر مردمش زیر سوال برده‌‌است. ارگ چنین رفتار سیاستگزاران آمریکایی را تحقیر‌آمیز می‌داند.

در تازه‌ترین مورد، آقای کرزی برای انتقال مسئولیت زندان بگرام به دولت افغانستان ضرب‌الاجل تعیین کرد و اعلام کرد که در هفته گذشته چنین خواهد شد که نشد. او به نیروهای ویژه آمریکایی که متهم به بدرفتاری با مردم محل هستند نیز دو هفته مهلت داد که از وردک خارج شوند که تا امروز نشدند. به هر دلیلی که بوده سرپیچی فرماندهان آمریکایی از دستورهای رئیس‌جمهوری یک کشور مستقل که در آن خدمت می‌کنند، آسیب جدی به وجهه آقای کرزی وارد کرده‌است.

ایمل فیضی می‌گوید دست‌کم زدن آقای کرزی در جریان مذاکرات با واشنگتن، رئیس‌جمهوری را به رسانه‌ای کردن اختلافات واداشته‌است

این است که به‌رغم تمایل جدی آمریکا به امضای موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه که سرنوشت حضور درازمدت نظامیان آمریکا را در افغانستان تعیین می‌کند، کابل تا حالا حاضر نیست دست به قلم شود.

با این حال، نرسیدن به توافق در پشت درهای بسته و آن‌گونه که سخنگویش می‌گوید دست‌کم زدن آقای کرزی در جریان مذاکرات با واشنگتن، رئیس‌جمهوری را به رسانه‌ای کردن اختلافات واداشته‌است. به این امید که حداقل مردم کشور از مشکلات موجود در روابط آنها آگاه شوند و به کمک افکار عامه افغانستان و آمریکا، دولت آن کشور زیر فشار لازم آمده و بخشی از نگرانی‌های افغانستان را جدی بگیرد.

پیامدهای سخنان کرزی

تا اینجا به‌نظر نمی‌رسد که سخنان آقای کرزی پیامد دلخواهش را داشته‌است. در افغانستان، فعالان سیاسی می‌گویند که موضع‌گیری او افکار عمومی را مغشوش می‌کند.

همین دیروز در کابل بیش از ۲۰ حزب و ائتلاف سیاسی افغانستان اظهارات او درباره آمریکا را غیرمسئولانه خواندند، محکوم کردند و در تضاد با منافع ملی افغانستان تفسیر کردند.

فیض‌الله ذکی، سخنگوی جبهه ملی می‌گوید که هیچ مساله‌ای وجود ندارد که از راه‌های دیپلماتیک حل‌ نشود. اینجا تحریک احساسات مردم به سود منافع شخصی صورت گرفته‌است.

در واشنگتن هم نشریات معتبر دیلی‌بیست، نیویورک تایمز و وال‌ستریت ژورنال در انتقاد از آقای کرزی مطالبی نوشتند.

به پایان ریاست‌جمهوری آقای کرزی حدود یک سال باقی مانده‌است. به‌نظر می‌رسد در این مدت انتقادهای آقای کرزی از آمریکا بیشتر شود و همین‌گونه فشارهای آمریکا بر دولت آقای کرزی.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.