کرزی: اظهاراتم برای اصلاح بود، نه تخریب

به روز شده:  18:08 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

آقای کرزی گفت کشورش با آمریکا رابطه دوستی می‌خواهد، "ولی دوستی بین دو ملت مستقل"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می گوید از حرف هایش درباره آمریکا، برداشت نادرست شده است.

آقای کرزی روز پنجشنبه ۲۴ حوت/اسفند، در مورد اظهارات اخیر خود گفت که هدفش اصلاح رابطه میان افغانستان و آمریکا بوده نه تخریب آن.

آقای کرزی گفت کشورش با آمریکا رابطه دوستی می‌خواهد، "ولی دوستی بین دو ملت مستقل."

رئیس جمهوری افغانستان در برنامه "جرگه آزاد" بی‌بی‌سی که با همکاری تلویزیون ملی افغانستان برگزار شده بود گفت که از کمک‌های جامعه جهانی و به خصوص آمریکا سپاسگزار است.

آقای کرزی در آغاز هفته گذشته گفت که دولت آمریکا و گروه طالبان پیوسته در کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت‌و‌گو می‌کنند. رئیس جمهوری افغانستان همچنین افزود که آمریکا و طالبان در تبانی با هم کار می‌کنند تا جنگ در افغانستان تدوام یابد و سبب حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان شود.

چندروز بعدتر آقای کرزی به ولایت هلمند سفر کرد و در یک گردهمایی در آنجا گفت که اگر آمریکا با سپردن مسئولیت زندان بگرام توافق نکند، دولت او یکجانبه عمل خواهد کرد.

آقای کرزی همچنین گفته است که آمریکا و افغانستان در مرحله مهم در روابط دو جانبه خود قرار دارند، بنابراین طبیعی است که هر طرف کوشش می‌کند تا بر موقف و منافع خود ایستادگی کند.

واکنش آمریکا

در پی اظهارات آقای کرزی، ژنرال جوزف دانفورد فرمانده عمومی ناتو در افغانستان گفت که اظهارات رئیس جمهور کرزی کاملا اشتباه است.

سفارت آمریکا در افغانستان هم اظهارات آقای کرزی را رد کرد.

روز چهارشنبه، ژنرال جوزف به فرماندهان تحت امر خود گفت که در پی اظهارات اخیر رئیس جمهوری افغانستان، احتمال خطر برای نیروهای آمریکایی بیشتر خواهد شد. ژنرال دنفورد به نیروهای آمریکایی دستور داد تا تدابیر امنیتی را تشدید کنند.

اظهارات آقای کرزی، توجه گسترده رسانه‌های آمریکایی را به همراه داشت.

واکنش های داخلی

شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان اظهارات اخیر آقای کرزی را "غیرمسئولانه" خوانده است.

این شورا متشکل از ۲۲ حزب و ائتلاف سیاسی و از جمله، جبهه ملی، ائتلاف ملی، حزب حق و عدالت، افغان ملت، حزب وحدت اسلامی ملت و حزب اسلامی است.

رهبران و اعضای ارشد گروه‌های تشکیل‌دهنده این شورا، به جز حزب اسلامی روز چهارشنبه، در یک نشست خبری موضع اخیر آقای کرزی درباره ارتباط بین آمریکا و گروه طالبان را زمینه‌ساز مخدوش شدن روابط افغانستان و آمریکا دانستند.

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف ملی روز پنجشنبه، ۲۴ حوت در کابل گفت که کوشش جنگجویان طالبان و تلاش‌های شخص حامد کرزی و همکارانش برای صدمه زدن به نظام افغانستان مصیبت‌هایی مساوی هستند.

آقای عبدالله با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهوری افغانستان گفت که از این سخنان تعجب نکرده اما به خاطر مردم متاثر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.