روزنامه های کابل: شنبه۲۶ حوت

به روز شده:  08:04 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

روزنامه‌های روز شنبه ۲۶ دلو/ اسفند کابل موضوعاتی از قبیل عدم هماهنگی میان نیروهای مخالف دولت افغانستان، صعود تیم جایگاه ملی فوتبال این کشور در رده بندی فیفا، عدم برنامه ریزی دولت برای گفتگو با مخالفین و ارتباط با جامعه جهانی، واکنش سخنگوی دولت افغانستان درباره تنش‌های اخیر میان دولت افغانستان و آمریکا و حرام بودن تجلیل از مراسم نوروز را مهم دانسته اند.

روزنامه ماندگار نوشته است دولت افغانستان و آمریکا بی اعتمادی خود را نسبت به همدیگر اعلام کرده اند و این نشان از ناپایداری اعتماد دو کشور با همدیگر می باشد.

این روزنامه افزوده در کنار این بی اعتمادی عدم انسجام میان نیروهای مخالف دولت افغانستان به عنوان یک نیروهای بازدارنده نیز از مشکلات دیگر در کشور است که مردم در یازده سال گذشته شاهد این نوع پراکندگی بوده اند. این نیروها نتوانستند انتظارات مردم از خود را بر آورده سازند.

ماندگار تاکید کرده است که با توجه به وضعیت کنونی کشور نیاز است تا همگرایی میان تمام نیروهای منتقد دولت بوجود بیاید، تا بتواند آنان در آینده کشور نقش ایفا کنند.

روزنامه سخن جدید از صعود بی سابقه تیم ملی افغانستان در رده بندی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، خبر داده و نوشته است که بعد از بازی‌های اخیر تیم ملی افغانستان در مسابقات چلنج کاپ آسیا این تیم از رتبه ۲۰۹ جهانی به ۱۴۱ صعود کرد که صعود ۶۸ پله‌ای دستاورد بزرگی برای ورزش افغانستان می باشد.

تیم ملی افغانستان در بازی های اخیر خود با کسب ۷ امتیاز، دو برد و یک تساوی توانست که به عنوان تیم اول گروه خود به مرحله دوم مسابقات چلنج کاپ آسیا که قرار است در سال ۲۰۱۴ در کشور مالدیو برگذار شود راه یافت.

روزنامه افغانستان به خروج نیروهای خارجی از افغانستان اشاره کرده و نوشته است که اکنون کشور وارد دور جدیدی از حیات سیاسی خود می‌شود و برای خروج از بحران کنونی ایجاد ارتباط جدید با کشورهای بزرگ و رسیدگی به مشکلات و ضعف‌های کنونی دولت باید مورد توجه قرار گیرد.

به باور این نویسنده، راهبرد خروج از بحران کنونی افغانستان مسیر مشخصی را دنبال نمی‌کند و تاکنون مشخص نیست که هدف دولت از موثر بودن راه های سیاسی و غلط بودن راه حل نظامی چه می‌باشد. اگر قرار است که صلح به هر بهایی بر قرار شود در این صورت برنده نیروهای طالبان خواهد بود. زیرا صلح با این گروه به معنی زیر پاگذاشتن دستاوردهای ده ساله مردم افغانستان است.

این روزنامه ادعا کرده‌ است که فساد در دستگاه اداری و عدم توانمندی مقامات در ارائه یک حکومت قوی باعث شده که مردم از دولت گریزان و زمینه سرباز گیری نیروهای مخالف دولت افغانستان نیز فراهم شود. حکومت افغانستان باید تلاش کند که از یک طرف در صدد کاهش فشارهای خارجی باشد و از طرف دیگر تلاش نماید تا نابسامانی های داخلی را نیز برطرف سازد.

روز نامه اصلاح مصاحبه ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانسان را چاپ کرده که وی گفته است که آمریکا و افغانستان از گذشته تاکنون روی مسایل مهم سیاسی اختلاف داشته‌اند که این تنش گاهی روی روابط دو کشور نیز سایه افکنده است.

فیضی به اصلاح گفته است که آمریکا تاهنوز موضع روشنی در برابر پاکستان ندارد. افغانستان از آمریکا در باره شناخت تروریسم، ایجاد ساختارهای موازی، ایجاد نیروهای نظامی خارج از ساختار امنیتی و مذاکرات با طالبان توضیح می‌خواهد، زیرا این حق مردم افغانستان که بدانند مسایل مهم کشور چطور پیش می رود.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که تعداد از امامان مساجد افغانستان اعلام کرده‌اند که تجلیل از نوروز حرام است و از مردم خواسته‌اند که به جشن نوروز نروند.

این روزنامه ادعا کرده که تعداد از امامان مساجد گفته اند که تجلیل از نوروز کار آتش پرستان و زرتشتیان است در اسلام منع شده و نباید مسلمانان در روز نوروز به دشت و صحرا بروند.

روزنامه ویسا با طرح اینکه آمریکا چه نوع افغانستان را می خواهد، نوشته است که براساس نوشته واشنگتن پست سناتوران آمریکایی گفته‌اند که کرزی به آمریکا و قربانیان این کشور در افغانستان اهمیت نمی دهد و باید منتظر انتخابات بعدی ریاست جمهوری در این کشور شد.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود به این موضوع اشاره کرده که حضور آمریکا در افغانستان یک برنامه طولانی مدت است و کسانیکه از تجهیزات و تاسیسات این نیروهای در ولایت‌های هلمند در جنوب، پایگاه بگرام در مرکز و قندهار اطلاع داشته باشند متوجه خواهندشد که آمریکا برای مدت طولانی ماندنی خواهد شد.

این روزنامه تاکید کرده است که با توجه به این برنامه آمریکا سخنان اخیر رئیس جمهور درباره حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان کودکانه و بی‌جا می‌باشد.

روزنامه محور نیز درباره کشف مواد انفجاری توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان نوشته است که وظیفه اصلی نیروهای امنیت ملی کشف مواد انفجاری نیست. بلکه این نیروهای تلاش کنند که در کنار این فعالیت از طریق نرم افزاری نیز به تامین امنیت بپردازند.

محور ادعا کرده است که بیش از ۵۰ درصد ملا امامات مساجد در شهر کابل اکنون از طالبان حمایت می‌کنند و مناطق خارج از نقشه شهری کابل نیز عملا به پناهگاه نیروهای طالبان مبدل شده‌است که باید نیروهای امنیت ملی افغانستان در این زمینه کار کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.