اعتراض‌ به نتایج کنکور سراسری افغانستان 'بررسی می‌شود'

به روز شده:  17:17 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

امسال چهل و چهار هزار نفر به مراکز آموزش عالی افغانستان راه یافته بودند

وزارت تحصیلات عالی افغانستان از کمیسیون مشترک پارلمان خواسته که کار بررسی شکایت‌ها از نتایج کنکور سراسری را هر چه زودتر آغاز کند.

عظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی به بی‌بی‌سی گفت که همزمان با بررسی شکایت ها توسط کمیسیون پارلمانی، این وزارت، روند ثبت نام داوطلبان پذیرفته شده در دانشگاه‌ها را ادامه خواهد داد.

آقای نوربخش، همچنین گفت که در سال‌های گذشته هم اعتراض‌هایی به نتایج کنکور وجود داشته و کمیسیون‌هایی بوده که اعتراض‌ها را به موقع‌ بررسی کرده اند.

سخنگوی وزارت تحصلات عالی می‌گوید که این وزارت هنوز تاریخ دقیق ثبت نام دانشجویان سال اول را مشخص نکرده، ولی دانشجویان سال‌های بالاتر، در دوم حمل/ فروردین با آغاز سال تحصیلی، درس‎شان را آغاز می‌کنند.

پارلمان افغانستان پس از اعتراض‌های گسترده و ادعای دانش آموزان راه نیافته به دانشگاه‌ها مبنی بر تقلب در روند برگزاری کنکور امسال، روز شنبه ۲۶ حوت/ اسفند، عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی را برای پاسخ به پرسش نمایندگان فراخواند.

بر اساس تصمیمی که در پارلمان گرفته شد، کمیسیون تحقیق و بررسی باید تا پیش از آغاز روند ثبت‌نام دانشجویان، باید نتیجه گزارش خود را به مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کند.

در سال ۱۳۹۱ خورشیدی، ۱۹۰ هزار داوطلب ورود به دانشگاه‌ها، در امتحان کنکور ثبت‌نام کرده بودند که از این شمار، ۱۷۵ هزار نفر در کنکور شرکت کردند و 44 هزار نفر به دانشگاه‌ها راه یافتند.

در جلسه روز شنبه، برخی از اعضای مجلس معتقد بودند که امتحان کنکور امسال به اندازه‌ای که منتقدان می‌گویند غیرشفاف نبوده، اما تعدادی از نمایندگان خواستار ابطال نتایج اعلام شده بودند.

پذیرفته شدن شمار زیادی داوطلب از ولایت‌های دور افتاده و عدم راه‌یابی داوطلبان شهرهای بزرگ باعث شد که در جلسه روز شنبه، تعدادی از نمایندگان وزارت آموزش عالی را متهم کنند که بر اساس نژاد و زبان امتیازهایی را به تعدادی از ولایت‌ها از جمله ولایت دایکندی در مرکز افغانستان داده است.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان با رد این ادعا به نمایندگان گفت که تقلب صورت گرفته، ولی میزان تقلب به اندازه ای نبوده که تمام روند برگزاری کنکور و نتایج آن را زیر سوال ببرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.