اعتراض مردم میدان وردک به حضور نیروهای ویژه آمریکا در این ولایت

به روز شده:  14:00 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

مردم میدان وردک خواستار خروج نیروهای ویژه آمریکایی از این ولایت و عملی شدن فرمان رئیس جمهوری افغانستان شدند.

صدها نفر از ساکنان ولایت میدان وردک در غرب کابل در یک تجمع اعتراضی، خواستار خروج نیروهای ویژه آمریکایی از این ولایت شدند.

معترضین روز شنبه ۲۶ حوت/اسفند، از ولایت میدان وردک به کابل آمدند و در مقابل شورای ملی تجمع کردند.

فهیم عابد، خبرنگار بی‌بی‌سی که به محل تجمع رفته بود، می‌گوید اغلب تظاهر کنندگان خشمگین بودند و دلیل اصلی اعتراض خود را حمایت از فرمان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در خروج نیروهای ویژه آمریکا از میدان وردک اعلام کردند.

عابد می‌گوید که تعدادی از تظاهر کنندگان کودکانی بودند که پدرهایشان زندانی شده بود و شماری دیگر نیز پیر مردانی بودند که از حکومت و شورای ملی افغانستان خواستار کمک برای روشن شدن سرنوشت بستگانشان بودند.

اعتراض کنندگان شعارهای ضد آمریکا سر می دادند.

حکمت الله، یکی از این شرکت کنندگان به بی‌بی‌سی گفت که دو بردارش به‌ نامهای عصمت الله و صدیق الله از حدود چهار ماه قبل توسط نیروهای ویژه آمریکایی بازداشت شده‌اند و تاکنون اطلاعی از آنان ندارد.

سید رسول معترض دیگر گفت:" در حال صرف غذا بودیم که نیروهای ویژه، عتیق الله، فرزندم را که کارمند یک موسسه مین روبی بود با خود برد و بیش از سه ماه است که از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست."

شرکت کنندگان در این تظاهرات در پایان خواستار خروج نیروهای ویژه آمریکایی ازولایت میدان وردک، آزادی زندانیان و عملی شدن فرمان حامد کرزی شدند.

تظاهرات روز شنبه به دلیل تدابیر شدید امنیتی و نظارت سازماندهندگان تظاهرات به شکل مسالمت آمیز پایان یافت.

دها نفر در ولایت کنر نیز، روز شنبه ۲۶ حوت در یک تجمع اعتراضی خواستار واگذاری مسئولیت زندان بگرام از نیروهای آمریکایی به نیروهای افغان شدند.

واکنش شورای علمای افغانستان

شورای علمای افغانستان هم روز شنبه در حمایت از خواسته های حامد کرزی، واکنش نشان داده است.

در اعلامیه این شورا که تنها به خبرگزاری باختر فرستاده شده، آمده است که تقاضای رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر واگذاری مسئولیت زندان بگرام به دولت این کشور و خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان وردک به خاطر حفظ حاکمیت ملی و استقلال، صدای ملت افغانستان است.

شورای علما همچنین گفته است که اگر آمریکا به تعهداتش در ارتباط با افغانستان عمل نکند، حضور آنها اشغال تلقی خواهد شد.

آغاز تنش ها

آقای کرزی به بی‌بی‌سی گفت کشورش با آمریکا رابطه دوستی می‌خواهد، "ولی دوستی بین دو ملت مستقل."

آقای کرزی بعد از انتشار اخبار مربوط به شکنجه، بازداشت و آزار مردم محل از سوی نیروهای آمریکایی به نیروهای ویژه آمریکایی دستور داد، تا دو هفته دیگراز ولایت میدان وردک خارج شوند.

ناتو در واکنش به ادعای دولت افغانستان مبنی بر بدرفتاری نیروهای ویژه آمریکا با ساکنان ولایت میدان وردک گفت که به شواهدی دست نیافته که این ادعا را ثابت کند.

روز دوشنبه ۲۱ حوت/اسفند مهلت تعیین شده از سوی حامد کرزی برای خروج نیروهای آمریکایی از ولایت وردک به پایان رسید، ولی این نیروها از آن ولایت بیرون نشدند.

در همان روز در اثر 'حمله خودی' در ولایت میدان وردک دو سرباز آمریکایی و ۶ سرباز افغان کشته شدند.

آقای کرزی، خشمگین از اینکه به حرف هایش بها داده نشد، در آغاز هفته گذشته گفت که دولت آمریکا و گروه طالبان پیوسته در کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت‌و‌گو می‌کنند. آقای کرزی همچنین گفت که آمریکا و طالبان در تبانی با هم کار می کنند تا جنگ در افغانستان ادامه یابد و زمینه ساز حضور بلند مدت نیروهای خارجی در افغانستان شود.

چندروز بعدتر رئیس جمهوری افغانستان در ولایت هلمند در یک گردهمایی گفت که اگر آمریکا با سپردن مسئولیت زندان بگرام توافق نکند، دولت او یکجانبه عمل خواهد کرد.

دو روز بعد از اظهارات آقای کرزی در ولایت هلمند، ژنرال جوزف دنفورد، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، به فرماندهان تحت امر خود گفت که در پی اظهارات اخیر رئیس جمهوری افغانستان، احتمال خطر برای نیروهای آمریکایی بیشتر خواهد شد. او به نیروهایش دستور داد تا تدابیر امنیتی را تشدید کنند.

حامد کرزی روز پنجشنبه، ۲۴ حوت/ اسفند، در صحبتی با بی‌‌بی‌سی گفت که از اظهارات او سوء تعبیر شده است. آقای کرزی گفت که هدف او اصلاح روابط افغانستان و آمریکا بود، نه تخریب آن.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.