انتقاد از حکم دادگاه در مورد متهمان پرونده کابل بانک

به روز شده:  16:00 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

دادگاه بیست و یک نفر از مسئولان کابل بانک را محکومت به مجازات کرده است

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری گفته دادگاه ویژه رسیدگی به بحران بانک خصوصی کابل بانک درست عمل نکرده است.

این دادگاه ۲۱ نفر و از جمله دو مدیر ارشد سابق کابل بانک را به جرم دست داشتن در بحران این بانک کلیک محکوم به مجازات کرد.

اما مسئولان کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد روز یکشنبه، ۲۷ حوت/اسنفد به خبرنگاران گفتند که دادگاه شماری از افراد بیگناه نیز محکوم به مجازات کرده در حالی که بسیاری از افراد دخیل در بحران کابل بانک تحت پیگرد قرار نگرفته اند.

این کمیته اوایل امسال به درخواست دولت افغانستان تشکیل شد و افرادی از نهادهای دولتی، سازمانهای بزرگ بین المللی و از جمله بانک جهانی، در آن عضویت دارند.

داراگو کاس مسئول این کمیته گفت: افراد زیاد دیگر نیز در این اختلاس شریک بودند، ب‎هویژه کسانی که از بانک وامهای غیرقانونی گرفته بودند. در میان آنها برادر رئیس جمهوری و برادر معاون رئیس جمهوری نیز شامل هستند. اما از آنها تحقیق نشده است."

او افزود: "دادستانی کل باید از تمامی کسانی که وامهای غیرقانونی گرفته بودند، تحقیق می‎کرد. از برخی کسانی که باید تحقیق می‏‎شد، تحقیق نشده است. اما از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات دادستانی کل کسانی را نیز مورد بازپرس قرار داده است که هیچ ارتباطی با قضیه کابل بانک ندارند."

اما عالم اسحاق‎زی، از مقام‌های دادستانی کل با رد این ادعاها گفت که تمامی افراد دخیل در بحران کابل بانک تحت پیگیرد قرار گرفته اند.

او این افراد را شامل سه گروه دانست و گفت که گروه اول کسانی هستند که محکوم شده اند، گروه دوم کسانی هستند که فرار کرده اند و پرونده افراد گروه سوم در کمیسیون حل منازعات تحت بررسی است.

آقای اسحاق‌زی تایید کرد که ادعاها در مورد محمود کرزی برادر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و حصین فهیم برادر مارشال محمدقسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهور نیز در این کمیسیون بررسی خواهند شد.

در مورد این ادعای مسئولان کمیته نظارت و ارزیابی فساد اداری که گفته افراد بیگناه از سوی دادگاه محکوم شده اند، شمس الرحمان شمس رئیس دادگاه ویژه بحران کابل بانک گفت که این افراد، مدیران ارشد این بانک بودند و در بحران آن نقش اصلی داشتند.

این دادگاه حکم خود را در مورد متهمین حدود دو هفته پیش صادر کرد.

بر اساس این حکم، شیر خان فرنود و خلیل فیروزی از مدیران سابق کابل بانک هر کدام به پنج سال زندان محکوم شدند.

با این حال، هنوز سرنوشت این بانک بحران دیده مشخص نیست. دولت این بانک را به فروش گذاشته، اما تاحال هیچ درخواستی برای خرید آن پذیرفته نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.