کرزی: آمریکا نیامده که بازگردد

به روز شده:  12:01 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

سخنان تازه رییس جمهوری افغانستان درباره آمریکا

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که آمریکا به این کشور نیآمده که برود.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که آمریکا برای این به افغانستان نیآمده است که دوباره برود.

آقای کرزی در یک برنامه مشترک بی‌بی‌سی و رادیو تلویزیون ملی افغانستان گفت که افغانستان منافع کلان آمریکا را در منطقه درک می‌کند، ولی آمریکا هم باید به منافع حیاتی افغانستان احترام بگذارد.

این برنامه که با حضور افراد گوناگون از ولایت‌های مختلف افغانستان با عنوان "جرگه آزاد" تهیه شده، قرار است فردا دوشنبه، ۲۸ حوت/اسفند از تلویزیون ملی و بی‎بی‎سی پخش شود.

"آمریکایی‎ها عجله دارند که (این توافقنامه) تا سه ماه دیگر امضا شود. ما عجله نداریم. ما دقت داریم"

رئیس جمهوری افغانستان خطاب به حاضران گفت: "آمریکا آمده و نمی‎رود، برادر. نمی‎رود و بی‎غم خواست‎های خود را ازش بخواهید."

آقای کرزی از چانه‌زنی‌های شدید در جریان گفتگوها با آمریکایی‎ها هم خبر داد، اما تاکید کرد که مردم اصلاً نگران آینده کشور خود نباشند و "هیچ مشکلی پیش نمی‎آید."

ولی وقتی که اعتراض حاضران نسبت به این سخنان او بلند شد، تنش‏های اخیر بین خود و آمریکا را "تبلیغات مطبوعاتی" خواند.

آمارهایی در باره نیروهای آمریکایی

تعداد کل نیروهای مستقر در افغانستان: ۶۸۰۰۰

تلفات:

۲۰۱۳: ۱۵

۲۰۱۲: ۳۱۰

۲۰۱۱: ۴۱۸

۲۰۱۰: ۴۹۹

۲۰۰۹: ۳۱۷

۲۰۰۸: ۱۵۵

۲۰۰۷: ۱۱۷

۲۰۰۶: ۹۸

۲۰۰۵: ۹۹

۲۰۰۴: ۵۲

۲۰۰۳: ۴۸

۲۰۰۲: ۴۹

۲۰۰۱: ۱۲

شمار کل تلفات: ۲۱۸۹

منبع: icasualties.org

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "این‎ها کلاً تبلیغات مطبوعاتی است. مرا هم می‎بینید که گپ‎هایی می‎زنم. ما بین خود چانه‎زنی داریم؛ آنها (آمریکایی‎ها) ما را زیر فشار می‎گیرند، ما آنها رازیر فشار می‎گیریم، (اما) آنها نسبت به ما در مطبوعات چالاک‎تر هستند."

چگونگی توافقنامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان یکی از مسایل اصلی مورد بحث در این چانه زنی‎ها است. حامد کرزی در این مورد گفت: "آمریکایی‎ها عجله دارند که (این توافقنامه) تا سه ماه دیگر امضا شود. ما عجله نداریم. ما دقت داریم."

آقای کرزی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاً این توافقنامه را امضا می‎کند یا نه، گفت: "اگر به خیر ما باشد، بله. تسلیم خواست‎های ما شوند، امضا می‎کنیم."

رئیس جمهوری افغانستان در سخنانش از گفتگوهای طالبان با آمریکایی‎ها هم‎زمان با اجرای حملات انتحاری، به شدت انتقاد کرد و گفت که کشتار غیرنظامیان توسط اعضای این گروه "قابل عفو نیست".

او افزود: "به نام این‎که با آمریکا جنگ می‎کنند، مردم عام ما را در خیابان‎های کابل می‎کشند، قابل عفو نیست. بچه‎های ما را در خوست می‎کشند، قابل عفو نیست. بزرگان و عالمان دین ما را در قندوز شهید کردند، پدر و برادر رئیس شورای ملی ما و ده نفر هموطن ما را در بازی عنعنوی ملی ما شهید کردند، اینها که بودند؟"

آقای کرزی گفت: "بعد از این، اعمالشان که آنها با خارجی‎ها نشستند، گپ زدند و در قطر دفتر باز کردند و به فرانسه رفتند. در فرانسه با من می‎نشینی، در کابل می‎کشی؟"

آقای کرزی روز ۲۰ حوت/اسفند، یک روز پس از حمله انتحاری دو عضو گروه طالبان در کابل و شهر خوست و همزمان با سفر چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا به کابل گفت که این بمبگذاری‌ها "خدمت به آمریکا بود".

او افزود که طالبان در خارج از کشور با آمریکایی ها گفتگو می کنند، اما در داخل کشور غیرنظامیان را می کشند. به نظر رئیس جمهوری افغانستان حملات انتحاری طالبان باعث طولانی شدن حضور آمریکایی ها در افغانستان می‎شود.

دیروز (شنبه، ۲۶ حوت/اسفند) شورای علمای افغانستان در اعلامیه هشدارآمیزی نوشت که براساس دستور آقای کرزی اگر نیروهای آمریکایی از ولایت میدان وردک خارج نشوند و مدیریت بازداشتگاه بگرام را به افغانها واگذار نکنند، آنها "اشغالگر" دانسته خواهند شد.

همچنین شماری از ساکنان ولایت میدان وردک در راهپیمایی اعتراضی در کابل خواستار خروج نیروهای ویژه آمریکایی از این ولایت شدند.

"این‎ها کلاً تبلیغات مطبوعاتی است. مرا هم می‎بینید که گپ‎هایی می‎زنم. ما بین خود چانه‎زنی داریم؛ آنها (آمریکایی‎ها) ما را زیر فشار می‎گیرند، ما آنها رازیر فشار می‎گیریم، (اما) آنها نسبت به ما در مطبوعات چالاک‎تر هستند"

حامد کرزی

خواستهای مطروحه هم در اعلامیه شورای علما و هم اظهارات تظاهرکنندگان در راستای خواستهای رئیس جمهوری تعبیر شده است.

اما واکنش مقامهای آمریکایی و مخالفان سیاسی آقای کرزی نسبت به این سخنان منفی بوده است.

ژنرال جوزف دانفورد فرمانده کل آمریکایی ناتو در افغانستان سخنان او را "کاملاً اشتباه" خوانده و جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل آن را "باور نکردنی" دانسته است.

اپوزیسیون سیاسی حکومت افغانستان اظهارات رئیس جمهوری را "شخصی" دانسته و برخی از رهبران و سخنگویان احزاب سیاسی کلیک گفته‎اند که این اظهارات به روابط افغانستان و آمریکا آسیب می‎رساند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.