روزنامه های کابل: یکشنبه ۲۷ حوت

به روز شده:  10:25 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

اظهارات اخیر رئیس جمهوری افغانستان در مورد حضور آمریکایی‌ها در افغانستان، پس از گذشت یک هفته هنوز هم سرخط عناوین مطالب تحلیلی بسیاری از روزنامه‌های یکشنبه ۲۷ حوت/اسفند شهر کابل است.

آقای کرزی در کلیک آغاز هفته گذشته گفت که دولت آمریکا و گروه طالبان پیوسته در کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت‌و‌گو می‌کنند. او افزود که آمریکا و طالبان در تبانی با هم کار می‌کنند تا جنگ در افغانستان تدوام یابد و نیروهای بین‌المللی در افغانستان حضور داشته باشند.

کلیک حامد کرزی روز پنجشنبه ۲۴ حوت، در مورد اظهارات اخیر خود گفت که از حرفهایش درباره آمریکا، برداشت نادرست شده و هدف او اصلاح رابطه میان افغانستان و آمریکا بوده نه تخریب آن.

روزنامه کلیک ماندگار مطلبی را زیر عنوان "رئیس جمهور ضعیف و مواضع ضعیف!" منتشر کرده است.

این روزنامه نوشته که حامد کرزی به خاطر این سخنانش پوزش خواسته است. این سخنان اهانتی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان و جفا در حق مردم کشور است.

ماندگار افزوده که آقای کرزی و گروه او در بیشتر از یک دهه گذشته، فرصت‌های زیادی را از افغانستان گرفتند و نگذاشتند که کشور روی پای خود بایستد.

نویسنده ماندگار به این باور است که "آقای کرزی اشتباه می‌کند که طالبان عامل حضور نیروهای خارجی در کشور هستند زیرا عامل اصلی حضور نیروهای خارجی، شخص خودش است."

اما روزنامه ویسا سخنان رئیس جمهوری را تایید کرده و نوشته است که سرنخ تشنج‌ها در افغانستان نیروهای خارجی هستند.

ویسا افزوده که رئیس جمهوری افغانستان به خاطر دفاع از مصالح کشور خشمگین شده و پرده از روی یک سلسله حقایق برداشته است.

این روزنامه خطاب به منتقدین رئیس جمهوری نوشته که حامد کرزی رئیس جمهور همه کشور است نه رئیس جمهور آنانی که به او رای داده اند و همه باید از او حمایت کنند.

روزنامهکلیک آرمان ملی نوشته که روابط کابل و واشنگتن در حالی تیره می‌شود که ناامنی در بعضی مناطق کشور افزایش یافته است.

آرمان ملی از دولت خواسته است تا به این مسئله توجه جدی نماید. به باور نویسنده، این ضعف حکومت است که طالبان قوی معلوم می‌شوند.

نویسنده آرمان ملی افزوده که چشم پوشی‌های دولت از این تحرکات طالبان سازماندهی شده است و گویی دست‌هایی در کار هستند تا "ماموریت سقوط نظام" را انجام دهند.

روزنامه انیس نیز به ناامنی‌ها در کشور پرداخته و در سرمقاله خود پاکستان را شدیدا انتقاد کرده و نوشته که حکومت پاکستان و استخبارات "جهنمی" آن کشور سعی می‌نمایند تا تلاش‌های صلح در افغانستان را ناکام بسازند.

این روزنامه از دولت خواسته تا تغییر موضع داده و در مقابل دسیسه‌های آی اس آی پاکستان به شکل جدی برخورد نماید در غیر آن پاکستان در امور افغانستان مداخله کرده و کشور ناامن تر خواهد شد.

روزنامه کلیک ‌۸‌صبح در سرمقاله امروز خود به گزارش وزارت دفاع بریتانیا اشاره کرده که حضور نیروهای ناتو در افغانستان را به حضور ارتش سرخ در دهه هشتاد میلادی در این کشور، تشبیه کرده است.

۸‌صبح نوشته که سیاه‌نمایی تلاش‌های ناتو و جامعه جهانی از سوی وزارت دفاع بریتانیا، کشوری که دومین کمک‌کننده بزرگ به افغانستان شناخته می‌شود، بسیار عجیب است.

به باور نویسنده ۸‌صبح، وزارت دفاع بریتانیا با تشبیه حضور ناتو با حضور نیروهای شوروی پیشین، عملا به جنگ طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی مشروعیت داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.