روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۲۸ حوت

به روز شده:  12:32 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

اظهارات تازه حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که گفته "آمریکا به افغانستان نیامده که بازگردد"، تصامیم شورای ملی افغانستان در مورد نتایج جنجالی امتحانات کنکور در کنار تاکید شورای علما به واگذاری فوری مسئولیت زندان بگرام به افغانها در بیشتر تیترهای خبری و عناوین تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل به چشم می‌خورد.

اخیرا شورای علمای افغانستان نیز به دنبال تاکید حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به واگذاری مدیریت زندان بگرام به مقام‌های افغان، موضع گرفت و هشدار داد که اگر این امر عملی نشود، با نیروهای خارجی در افغانستان به عنوان "اشغالگر" برخورد خواهد شد.

روزنامه ماندگار با انتقاد از موضع‌گیری شورای علمای افغانستان در مورد واگذاری مسئولیت‌های زندان بگرام به افغانها، نوشته است که "شورای علما نباید آله دست آقای کرزی شود."

به باور نویسنده، صدور این نوع فتواها و موضع گیری های دینی در مورد مسایل سیاسی کشور سبب می‌‍شود که گروه طالبان با اتکا به چنین مواضعی، جنگ خود در برابر نیروهای خارجی را وجه دینی بدهد.

سرمقاله نویس ماندگار نوشته است که شورای علمای افغانستان به عنوان یک نهاد دینی و مستقل، نباید دنباله‌رو سیاست‌های ریاست جمهوری باشد زیرا به باور نویسنده، "سپر قرار گرفتن شورای علما در بازی های سیاسی" به استقلال این شورا صدمه می زند.

روزنامه نوشته است که نیروهای خارجی در افغانستان به تامین امنیت کشور کمک کرده اند و دولت نباید با اعلام "جهاد علیه این نیروها به گروه های دهشت افکن حقانیت ببخشد."

روزنامه خدمتگار، نیز در کلیک سرمقاله خود به موضع‌گیری شورای علمای افغانستان در مورد انتقال مسئولیت زندان بگرام به مقام های افغان پرداخته و نوشته است که شورای علما نباید قربانی بازی های سیاسی شود.

خدمتگار در سرمقاله خود نوشته که شورای علما باید به "تقدس دینی" احترام کند و در مسایل سیاسی بی طرفی خود را حفظ کند.

به نظر نویسنده، از دلایل جنگ های ۳۵ سال گذشته در افغانستان یکی هم این بوده که تقدس دینی در افغانستان قربانی بازی های سیاسی شده است.

روزنامه سخن‌جدید، در سرمقاله خود زیر عنوان "حمایت شورای علما از کرزی یا نظام؟" نوشته است که پشتیبانی این شورا از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هرچند بیانگر نوعی همبستگی است اما نباید به معنای "دفاع از شخص و گروه خاصی" باشد.

روزنامه اطلاعات روز، نیز در سرمقاله خود با اشاره به تماس تلفنی چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نوشته که اختلاف‌ها میان دو کشور همچنان پایدار خواهد ماند.

نویسنده روزنامه به این باور است که اگرچه احتمال می‌رود مسئولیت زندان بگرام به مقام‌های افغان واگذار شود اما اختلاف‌ها میان کابل و واشنگتن در سایر بخش ها از جمله روند گفتگو های صلح با مخالفان مسلح پابرجا خواهد ماند.

به نظر سرمقاله نویس اطلاعات‌روز، تاکید رئیس جمهوری افغانستان به تصمیم اش مبنی بر رهایی زندانیان از زندان بگرام چالش های زیادی را در گفتگوهای صلح میان دولت و گروه طالبان به میان خواهد آورد.

چانه زنی افغانستان با آمریکا

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در یک برنامه چند رسانه‌ای بی‌بی‌سی و تلویزیون ملی افغانستان که قرار است شام امروز دوشنبه ۲۸ حوت/اسفند پخش شود گفته که کلیک آمریکا به افغانستان نیآمده است که برگردد.

آقای کرزی همچنین گفته که چانه زنی‌های شدیدی میان دولت افغانستان و آمریکا در جریان است.

روزنامه ۸صبح، در سرمقاله خود زیر عنوان " کلیک روش چانه زنی اشتباه است" نگاشته که از اظهارات اخیر رئیس جمهوری افغانستان بر می‌آید که اختلاف استراتژیک میان کابل و واشنگتن وجود ندارد.

روزنامه نوشته است که روابط کابل و واشنگتن باید مبتنی بر منافع هردو طرف باشد. ۸صبح نوشته است که حکومت افغانستان باید روی روش چانه‌زنی خود با آمریکا تجدید نظر کند و اختلاف‌های موجود را رسانه‌ای نکند.

نویسنده این روزنامه، همچنین نوشته است که "فضا سازی علیه کشورهای کمک‌کننده" و "حیثیتی ساختن اختلاف‌ها"، مفید واقع نه بلکه به ضرر افغانستان تمام می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.