بانک توسعه آسیایی ۲۰۰ میلیون دلار، به افغانستان کمک کرد

به روز شده:  14:50 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

شصت درصد مردم افغانستان به انرژی برق دسترسی ندارند

بانک توسعه آسیایی با امضای توافقنامه‌ای با "شرکت برشنا" شرکت تامین و توزیع برق در افغانستان، ۲۰۰ میلیون دلار را برای تقویت شبکه برق رسانی، کمک کرده است.

مسئولان شرکت برق افغانستان روز دوشنبه ۲۸ حوت/اسفند در مراسم امضای این توافقنامه به خبرنگاران گفتند که انتقال برق از ترکمنستان به شهر مزارشریف در شمال افغانستان یکی از برنامه هایی است که قرار است با این پول اجرا شود.

این پول از طریق شرکت "برشنا" که نهادی نیمه دولتی است به مصرف می‌رسد و قرار است در قسمت تقویت شبکه‌های برقی و زمینه سازی دسترسی ۲۰ هزار خانواده به انرژی برق استفاده شود.

مصرف، تولید و تورید برق افغانستان

منابع تولید برق:

- بندبرق های آبی

- منابع انرژی آفتابی

- ژنراتور های دیزلی

%۶۰ مردم افغانستان به برق دسترسی ندارند

دولت ۸۰% انرژی مورد نیاز را از خارج می‌خرد

۲۰% انرژی مصرفی، در داخل تولید می‌شود

دولت سالانه ۸۰۰ میگاوات برق وارد می‌کند

احداث ایستگاه توزیع برق در ولایت های فاریاب و جوزجان، تقویت ایستگاه توزیع برق مزارشریف و تمدید حدود ۲۵۰ کیلومتر خط برق انتقال برق با ظرفیت ۵۰۰ کیلووات از ترکمنستان به شمال افغانستان از دیگر برنامه هایی است که قرار است با حمایت مالی بانک توسعه آسیایی عملی شود.

عبدالرزاق صمدی رئیس شرکت برق افغانستان گفت که این پول شامل کمک‌های بدون بازپرداخت بانک توسعه آسیایی به دولت افغانستان است اما چون شرکت برق نهادی نیمه دولتی است، پس از چهل سال همه این پول را به دولت افغانستان می پردازد.

آنگونه که مسئولان شرکت برق افغانستان گفته‌اند، از کمک ۲۰۰ میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی برای ایجاد دو ایستگاه توزیع در ولایت‌های لوگر و پکتیا نیز استفاده خواهد شد.

پیش‌بینی شده است که با تطبیق این برنامه که چهار سال طول خواهد کشید، نیاز ۲۰ هزار خانواده در این دو ولایت به انرژی برق برطرف خواهد شد.

در حال حاضر تنها چهل درصد مردم افغانستان به انرژی برق دسترسی دارند و انتظار می‌رود که این رقم تا سال ۲۰۱۶ میلادی به ۷۰ درصد بالا برود.

طبق آمار ارائه شده، دولت افغانستان سالانه حدود ۸۰۰ میگاوات برق مورد نیاز شهروندان خود را از کشورهای همسایه وارد می‌کند و تنها ۲۰درصد برق مصرفی در داخل کشور تامین می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.