شورای همکاری احزاب افغانستان: با طالبان تماس نداشتیم

به روز شده:  11:57 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

عبدالله عبدالله: واضحا می‎گویم که بحثی در داخل شورای همکاری احزاب نشده که ما با طالبان تماس بگیریم

برخی از احزاب سیاسی مخالف دولت در افغانستان گزارش‎ها در مورد انجام مذاکرات بین این احزاب با گروه‎های مخالف مسلح دولت را تکذیب کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده که احزاب مخالف حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از آغاز سال جاری سرگرم گفتگو با طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بوده‌اند.

اما برخی احزاب عضو شورای همکاری احزاب و ائتلاف‎های سیاسی روز سه شنبه ۲۹ حوت/اسفند در گفتگو با بی‎بی‎سی این گزارش را رد کردند.

عبدالله عبدالله، رئیس ائتلاف ملی گفت: "گزارش‎هایی پخش شده که گویا شورای همکاری احزاب با آقای حکمتیار و طالبان تماس داشته یا کسی به نمایندگی از شورای همکاری احزاب این صحبت‎ها را داشته است".

او تاکید کرد: "واضحا می‎گویم که بحثی در داخل شورای همکاری احزاب نشده که ما با طالبان تماس بگیریم. به هیچ کسی هم وظیفه و صلاحیت داده نشده که تا با طالبان و حکمتیار به نمایندگی از شورای همکاری احزاب تماس بگیرد".

آصف آشنا: حزب حق و عدالت به عنوان یکی از جریان‎های اپوزیسیونی در جریان آنچه که آقای گیلانی گفته، قرار ندارد

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول حامد گیلانی، از بنیانگذاران شورای همکاری احزاب سیاسی نوشته که این شورا با افراد نزدیک به ملا عمر، رهبر گروه طالبان گفتگو کرده است.

یک عضو ارشد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم تایید کرده که با نمایندگان اپوزیسیون دیدار کرده است. این عضو حزب اسلامی در گذشته هم در گفتگوهای صلح از جانب حزبش مشارکت داشته است.

آسوشیتدپرس از قول او گزارش داده که این گفتگوها به تازگی صورت گرفته، اما این عضو حزب اسلامی از ارائه جزئیات در این مورد خودداری کرده است.

اما اعضای شورای همکاری احزاب و ائتلاف‎های سیاسی سهم و نقش خود در گفتگوهای مورد اشاره آقای گیلانی را به شدت رد کرده و گفته‎اند که از مذاکراتی که او از آن سخن گفته اطلاعی ندارند.

آصف آشنا از سخنگویان حزب حق و عدالت به بی‎بی‎سی ‎گفت: "حزب حق و عدالت به عنوان یکی از جریان‎های اپوزیسیونی در جریان آنچه که آقای گیلانی گفته، قرار ندارد و حضور و مشارکت خود را در آنچه که آقای گیلانی گفته رد می‎کند."

او تاکید کرد که حزبش معتقد است که گفتگوهای صلح در افغانستان باید توسط دولت مدیریت شود و "هر گونه حرکت‎های مرموز و غیرشفاف در روند صلح را به شدت مورد انتقاد قرار می‎دهد."

ملا عمر

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول حامد گیلانی از بنیانگذاران شورای همکاری احزاب سیاسی نوشته که این شورا با افراد نزدیک به با ملا عمر رهبر گروه طالبان گفتگو کرده است

در همین حال، ذبیح‎الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان هم انجام گفتگو با نمایندگان شورای همکاری احزاب را رد کرده، ولی یک عضو دیگر این گروه گفته که طالبان تماس‎هایی با اعضای اپوزیسیون داشته‎اند.

گفتگو با شورشیان از مسایل حساس در گفتمان سیاسی افغانستان است و اخیراً حامد کرزی از آمریکا به دلیل آنچه که انجام گفتگوهای مستقیم این کشور با گروه طالبان خواند، به شدت انتقاد کرد.

اما یک مقام ارشد آمریکایی گفته که تماس‎های مستقیمی با گروه طالبان از سال ۲۰۱۲ به این طرف صورت نگرفته است.

این در حالی است که مخالفان سیاسی آقای کرزی او را به دلیل این‎که موفق نشده روند صلح را به عنوان یکی از برنامه‎های اصلی خود در دور دوم ریاست جمهوری‎اش به موفقیت برساند، انتقاد می‎کنند.

پیش از این اعضای شورای همکاری احزاب تاکید کرده‎اند که باید در گفتگوهای صلح با شورشیان همه گروه‎های سیاسی، جامعه مدنی و سازمان ملل مشارکت داشته باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.