روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۹ حوت

به روز شده:  08:01 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

مخالفت با جشن نوروز در افغانستان، تلفات نیروهای پولیس در سال ۱۳۹۱ و تاکید رئیس جمهوری بر انتقال مسئولیت زندان بگرام و خروج نیروهای آمریکایی از وردک مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سه شنبه ۲۹ حوت/اسفند در کابل است.

با نزدیک شدن سال نو و آغاز جشن نوروز در افغانستان، خبرهایی مبنی بر مخالفت شماری از علمای دین با برگزاری این جشن به گوش می‌رسد.

روزنامهکلیک آرمان ملی این مخالفت‌ها را بررسی کرده و نوشته که مخالفت با نوروز مانند تخریب مجسمه‌های بودا از سوی طالبان است.

نویسنده آرمان ملی از نهادهای دینی کشور خواسته تا اجازه ندهند هر کسی که "عمامه به سر کرد" در مسایل شرعی فتوا و نظر بدهد. نوروز از هزاران سال به این سو در افغانستان تجلیل شده و هرگز کسی آن را حرام ندانسته است.

روزنامه کلیک ماندگار نیز مطلبی را با عنوان "تجلیل از نوروز حرام نیست" منتشر کرده است.

ماندگار افزوده که گرامی داشت از نوروز هیچ ارتباطی به هیچ دین و مذهبی ندارد اما برخی‌ها با حرام دانستن این جشن درصدد نابودی فرهنگ کهن و باستانی کشورمان هستند.

بیش از یک هفته است که تنش‌هایی بین مقامات افغان و آمریکایی در مورد خروج این نیروها از وردک و انتقال مسئولیت زندان بگرام به میان آمده است.

روزنامه کلیک سخن جدید نوشته که مخالفت‌های ضمنی آیساف و تعلل در واگذاری مسئولیت تامین امنیت ولایت وردک و زندان بگرام، در تضاد با اصول اساسی استقلال افغانستان است.

سخن جدید افزوده که قاطعیت حکومت برای عملی شدن این تصامیم زمانی بر حیثیت حاکمیت خواهد افزود که اجرای مسئولیت امنیتی آن توسط نیروهای داخلی موفقانه پیش برود.

اما روزنامه ماندگار پرسیده که ایا تمام مشکل افغانستان زندان بگرام و خروج نیروهای آمریکایی از وردک و لوگر است؟

ماندگار افزوده که حالا زمان چانه زنی‌های این چنینی نیست بلکه دولت باید با تدبیر سیاسی به آینده کشور فکر کند.

نویسنده ماندگار از کارکردهای آقای کرزی و همکارانش در سال‌های گذشته انتقاد کرده و نوشته که رئیس جمهوری طبل حمایت از طالبان را می‌کوبد و در کنار این گروه از جامعه جهانی و کشورهای متحد افغانستان انتقاد می‌کند.

روزنامه کلیک ۸‌صبح از نگرانی‌های مقامات امنیتی از نفوذ طالبان و حزب اسلامی در وردک خبر داده است.

۸‌صبح افزوده که بهتر بود آقای کرزی پیش از موضع گیری‌های مملو از احساسات، تحقیقات همه جانبه را در مورد واقعیت‌ها در وردک انجام می‌داد و بعدا تصمیم می‌گرفت.

شماری از روزنامه‌های کابل امروز تلفات نیروهای امنیتی در سال ۱۳۹۱ را سرخط مطالب خود قرار دادند. کلیک وزارت داخله روز گذشته اعلام کرد که در این سال ۱۸۰۰ مامور پلیس کشته شده اند.

روزنامه کلیک وحدت نوشته که اظهارات غیر مسئولانه رئیس جمهوری و اعضای کابینه وی در حمایت از طالبان سبب خسارات سنگین به نیروهای امنیتی افغان می‌شود.

وحدت افزوده که روحیه سربازان پولیس با اظهارات آقای کرزی و بعضی از اعضای کابینه اش در مورد طالبان، آسیب می‌بیند و این موضوع سبب افزایش شمار تلفات آنان می‌گردد.

اما نویسنده محور نشر آمار تلفات نیروهای امنیتی را انتقاد کرده و نوشته که این امر سبب آسیب دیدن روحیه نیروهای امنیتی می‌شود.

با آن هم محور از نیروهای امنیتی خواسته تا اراده خود را برای نابودی دشمنان از دست ندهند و چون گذشته بجنگند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.