سخنگوی کرزی: ادامه جنگ ناتو در افغانستان بی‌هدف و غیرعاقلانه است

به روز شده:  15:15 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

ایمل فیضی می‌گوید مردم افغانستان از مقام‌های ناتو می خواهند توضیح دهند که به چه دلیلی جنگ علیه تروریسم به نتیجه ای نرسید

ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته‌های دبیر کل ناتو در باره گفته‌های اخیر رئیس جمهور افغانستان را رد کرده و گفته است که جنگ ناتو در افغانستان بی‌هدف است.

آنرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، روز دوشنبه ۲۸ حوت/ اسفند، گفته‌های اخیر حامد کرزی درباره اینکه آمریکا و ناتو با طالبان تبانی کرده‌اند تا نیروهای خارجی در افغانستان باقی بمانند را رد کرده و گفته بود: این(سخنان حامد کرزی) کاملا یک ایده خنده دار است.

ایمل فیضی، روز سه شنبه ۲۹ حوت به باختر، خبرگزاری رسمی افغانستان، گفته‌است که مردم افغانستان از ناتو می‌خواهند تا هدف این جنگ ظاهرا "مبارزه با تروریسم" را روشن سازد.

او افزوده است که مردم افغانستان از ناتو می‌پرسند که چرا پس از یک‌دهه جنگ در این کشور، جنگ به هدف خود نرسیده و تنها مرگ مردم بی‌گناه و تخریب خانه‌های آنان در افغانستان را در پی‌داشته‌است.

سخنگوی آقای کرزی افزوده است که مردم افغانستان از دبیر کل ناتو می‌پرسند در حالیکه ناتو می‌داند که ریشه‌ها و پناهگاه‌های تروریسم در بیرون از خاک افغانستان قرار دارد، چرا این جنگ در قریه‌ها(روستاها) و خانه‌های آنان هنوز ادامه دارد؟

وی افزوده است که مردم افغانستان این جنگ را بی هدف تلقی کرده و ادامه آن را در افغانستان غیرعاقلانه می‌دانند.

اوایل ماه جاری میلادی حامد کرزی غربی‌ها را متهم کرده بود که در حال ایجاد یک توافق میان طالبان و مخالفان سیاسی او هستند.

آمریکا این ادعا را رد کرده و گفته بود که به حق حاکمیت افغانستان احترام می‌گذارد.

دبیر کل ناتو نیز گفته است که ما از دولت افغانستان خواستار اطلاعات بیشتر در این زمینه (اظهارات اخیر رئیس جمهوری افغانستان) هستیم، ما خون دادیم و سرمایه گذاری کردیم تا این کشور پیشرفت نماید.

در ماه های اخیر تنش لفظی میان افغانستان و کشورهای غربی افزایش یافته است.

آقای کرزی در آغاز هفته گذشته گفت که دولت آمریکا و گروه طالبان پیوسته در کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت‌و‌گو می‌کنند. رئیس جمهوری افغانستان همچنین افزود که آمریکا و طالبان در تبانی با هم کار می‌کنند تا جنگ در افغانستان ادامه یابد و سبب حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان شود.

آقای کرزی همچنین در برنامه مشترک بی بی سی و تلویزیون ملی افغانستان موسوم به جرگه آزاد گفت هدف از اظهارات اخیرش، اصلاح رابطه افغانستان و آمریکا بوده است و این دو متحد سیاسی مشغول چانه زنی برسر برخی مسائل هستند و آمریکا افغانستان را ترک نخواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.