ناتو: مسئولیت امنیتی وردک به نیروهای افغان واگذار می‎شود

به روز شده:  08:25 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391
ژنرال جوزف دانفورد

"برنامه انتقال در این ولایت بسیار مهم مطابق نیازهای امنیتی مردم و شرایط ماموریت ما ادامه یابد"

ژنرال جوزف دانفورد فرمانده کل نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفته که بر سر واگذاری مسئولیت امنیتی ولایت میدان‎وردک با حامد کرزی، رئیس جمهوری، به توافق رسیده است.

دفتر اطلاع‎رسانی ناتو با صدور اطلاعیه‎ای نوشت که فرمانده ناتو و رئیس جمهوری افغانستان صبح روز چهارشنبه، ۳۰ حوت/اسفند در دیداری در کاخ ریاست جمهوری در این مورد با هم توافق کردند.

در این اطلاعیه از قول ژنرال دانفورد آمده است: "خوشحالم که اعلام کنم به دنبال یک رشته گفتگوهای سازنده با رئیس جمهوری، رهبری وزارت دفاع و وزارت داخله (کشور)، ما به توافق رسیدیم که برنامه انتقال در این ولایت بسیار مهم مطابق نیازهای امنیتی مردم و شرایط ماموریت ما ادامه یابد."

پیش از این حامد کرزی برای نیروهای ویژه آمریکایی در ولایت میدان‎وردک کلیک ضرب‎الاجل تعیین کرده و از آنان خواسته بود این ولایت را در ظرف دو هفته ترک کنند. او ظاهراً این فرمان را در پی شکایت مردم در مورد بر بازداشت چند غیرنظامی از سوی این نیروها صادر کرد.

ناتو گفته است که برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان، مطابق توافق دو طرف از ولسوالی "نرخ" آغاز می‏ شود که امنیت آن در حال حاضر آن توسط پلیس محلی با حمایت نیروهای ائتلاف تامین می‎شود.

براساس اطلاعیه ناتو، دولت افغانستان به زودی نیروهای امنیتی خود را به این منطقه می‎فرستد تا امنیت آن را تامین کنند و برنامه انتقال در بقیه مناطق ولایت میدان وردک هم "به مرور زمان" اجرا می‎شود.

مهلت تعیین شده آقای کرزی برای خروج نیروهای ویژه آمریکایی در ولایت میدان وردک روز ۲۱ حوت/اسفند به پایان رسید، ولی خروج این نیروها از آن ولایت صورت نگرفته است.

با سر رسیدن این مهلت، روز ۲۶ حوت شماری از ساکنان این ولایت در راهپیمایی اعتراضی در شهر کابل، با سر دادن شعارهای ضدآمریکایی، خواستار خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت خود شدند.

معترضان هم در تایید سخنان آقای کرزی، این نیروها را متهم به بازداشت غیرنظامیان کردند و گفتند که از افراد بازداشت شده تا حال اطلاعی در دست ندارند.

میدان‎وردک ولایت همجوار کابل است و از لحاظ جغرافیایی برای تامین امنیت پایتخت اهمیت استراتژیک دارد

پیمان ناتو در واکنش به ادعای دولت افغانستان مبنی بر بدرفتاری نیروهای ویژه آمریکا با ساکنان ولایت میدان‎وردک، گفته است که به شواهدی دست نیافته که این ادعا را ثابت کند.

میدان‎وردک ولایت همجوار کابل است و از لحاظ جغرافیایی برای تامین امنیت پایتخت اهمیت استراتژیک دارد. نیروهای آمریکایی مستقر در این ولایت بارها با افراد وابسته به گروه طالبان درگیر شده و تلفاتی هم متحمل شده‎اند.

گفته می شود که نفرات گروه طالبان و حزب اسلامی در بخش‎هایی از این ولایت حضور فعال دارند و علاوه بر مناطق روستایی، دو شاهراه کابل-قدهار و کابل-بامیان هم به دلیل فعالیت شورشیان با تهدید امنیتی مواجه است.

پیش از این شماری از ناظران تعیین ضرب‎الاجل از سوی رئیس جمهوری برای نیروهای ویژه آمریکایی را نادرست خوانده و برخی از گروه‎های سیاسی مخالف آقای کرزی هم از آن انتقاد کرده‎اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.