حامد کرزی برای شرکت در جشن نوروز عازم ترکمنستان شد

Image caption حامد کرزی برای شرکت در جشن جهانی نوروز عازم ترکمنستان شد. قرار است که وی در این سفر درباره همکارهای منطقوی با سران کشورهای شرکت کننده گفتگو کند

حامدکرزی رئیس جمهور افغانستان قبل ظهر روز چهارشنبه ۳۰ حوت/ اسفند برای شرکت در جشن جهانی نوروز بنام " نوروز- جشن صلح و بشر دوستی" عازم عشق آباد، پایتخت ترکمنستان شد.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان آمده‌است که در این سفر دو روزه حامد کرزی در کنار شرکت در جشن جهانی نوروز، با روسای جمهوری تاجیکستان، ازبکستان و سران برخی از کشورهای دیگر دیدار خواهد کرد.

گسترش همکاری‌های منطقه ای از محور های این گفت و گو ها اعلام شده است.

کرزی را در این سفر داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی، نجیب الله اوژن وزیر راه و ترابری، یحیی معروفی مشاور امور بین الملل و تعداد از مقامات افغان همراهی می‌کنند.

جشن جهانی نوروز براساس توافق کشورهای منطقه هرساله در یکی از کشورهای حوزه نوروز برگزار می‌شود.

در سالهای گذشته افغانستان ایران و تاجیکستان نیز به نوبت میزبان برگزاری این جشن بوده اند.

درخواست کرزی از طالبان

حامد کرزی در پیام نوروزی خود طالبان را برادر خطاب کرده از آنان خواست که در روز خوشحالی و سرور مردم افغانستان که سال نو را آغاز می کنند دوباره به خاک و خانه خود بازگردند.

در این بیانیه به نقل از حامد کرزی آمده است:" طالبانی که خود را از این خاک می‌دانند، باز هم برادر خطاب می‌کنم. برادر! تفنگ خارجی را که برای (تامین) منافع خارجی‌ها بر شانه‌هایت است دور بینداز و به خاک و خانه عزیزت بازگرد تا کشور ما از احتیاج خارجی‌ها بیرون شود."

رئیس جمهوری افغانستان از طالبان خواسته است که با پیوستن به روند صلح از کشتار افراد غیر نظامی، پیر مردان، بیوه زنان، فرزندان، جوانان و کودکان افغانستان خود داری کنند.

کرزی به طالبان گفته است به جوانان افغانستان که با حقوق اندک به دفاع از این خاک ایستاده اند، حمله نکنند، زیرا حمله بر سرباز، پلیس و کارمندان امنیت ملی، حمله بر توانمندن شدن این خاک است.

برگزاری جشن نوروز در سالهای حاکمیت طالبان در افغانستان ممنوع شده بود و پس از آن همه ساله این جشن بصورت رسمی از سوی دولت افغانستان تجلیل می شود.

مراسم رسمی جشن نوروز در افغانستان همه ساله در آرامگاه منسوب به حضرت علی و برافراشتن پرچمی موسوم به "جهنده" برگزار می شود.

در این مراسم مقام های عالیرتبه دولتی سخنرانی می کنند.

همه ساله شماری از زیادی از افغانها نیز از مناطق مختلف این کشور برای شرکت در مراسم رسمی نوروز مراسم "جهنده بالا" به مزار شریف می روند.

مطالب مرتبط