آغاز رسیدگی به شکایات خانواده های افغان در دادگاهی در آلمان

به روز شده:  02:53 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392
یکی از تانکرهای مسروقه بعد از حمله هوایی

بسیاری ار قربانیان تلاش داشتند از این تانکرها سوخت به دست آوردند

دادگاهی در آلمان رسیدگی به شکایت ۷۹ خانواده افغان نسبت به یک حمله مرگبار هوایی در سال ۲۰۰۹ میلادی را آغاز کرده است.

شکات بستگان قربانیانی هستند که در حمله هوایی به دو تانکر حامل سوخت که توسط پیکارجویان سرقت شده بود جان خود را از دست داده اند. دستور این حمله توسط یک فرمانده آلمانی صادر شده بود.

خانواده قربانیان خواستار دریافت بیش از ۴ میلیون دلار غرامت از دولت آلمان هستند.

در سال ۲۰۱۰ میلادی، وزیر دفاع آلمان ۴۳۰ هزار دلار به خانواده قربانیان پرداخت کرده است.

در آن زمان، دولت آلمان این مبلغ را به عنوان کمک بشر دوستانه پرداخت کرد و گفت که پرداخت آن به معنای پذیرش مسئولیت قانونی این حمله نیست.

این تانکرها در نزدیکی شهر قندوز در شمال افغانستان هدف قرار گرفتند.

در آن حمله حداقل ۹۰ نفر کشته شدند، در حالی که یکی از وکلای شکات تعداد قربانیان را ۱۳۷ نفر اعلام کرده است. بسیاری از قربانیان زنان و کودکانی بودند که بعد از رها شدن تانکرها توسط ربایندگان، سعی داشتند از آنها سوخت به دست آورند.

انتشار خبر این حمله، جنجال سیاسی عظیمی در آلمان برانگیخت که به استعفای فرانتس یوزف یونگ، وزیر دفاع وقت آلمان و عزل ولفگانگ شنایدرهان، فرمانده ارتش آلمان انجامید.

پارلمان آلمان حمله مذکور را "یکی از جدی ترین وقایع مرتبط با ارتش آلمان از پایان جنگ جهانی دوم" توصیف کرده است.

دولت آلمان تلاش داشت با این استدلال که مسئولیت حملات هوایی به عهده پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است و دولت برلین به تنهایی در این ماجرا مسئولیتی ندارد، رسیدگی به این شکایت را متوقف کند.

اما قاضی دادگاه طرح شکایت را وارد دانست و گفت رای نهایی به این بستگی خواهد داشت که شکات بتوانند مسئولیت دولت آلمان در مرگ قربانیان این حادثه را اثبات کنند.

جلسه بعدی دادگاه در ۱۷ آوریل برگزار خواهد شد.

حدود ۴۴۰۰ نظامی آلمانی در شمال افغانستان مستقر هستند که عمدتا ً در برنامه های آموزشی و بازسازی مشارکت دارند، اما خروج تدریجی آنها از افغانستان ادامه دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.