۴۳ طالب در ولایت بدخشان افغانستان کشته شدند

به روز شده:  11:52 گرينويچ - جمعه 22 مارس 2013 - 02 فروردین 1392

ولسوالی وردوج در شصت کیلومتری شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان از حدود بیست روز قبل تاکنون صحنه درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان بوده‌است.

مقامات محلی در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان اعلام کرده اند که در حمله مشترک زمینی و هوایی نیروهای امنیتی افغان ۴۳ تن از جنگجویان طالبان در ولسوالی وردوج این ولایت کشته شده‌اند.

معروف راسخ سخنگوی والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت:" عملیات از دیروز( جمعه اول حمل/ فروردین) با مشارکت نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان آغاز شد. مراکز نیروهای طالبان در منطقه پل وجال، قریه شهید آباد، برابرا و هواسه به تصرف نیروهای امنیتی افغان در آمد."

آقای راسخ افزود: که هشت مرکز نیروهای مخالف دولت نیز بمباران شد که ۴۳ تن از آنها کشته شدند. در میان کشته شدگان عده ای از فرماندهان نیروهای طالبان نیز هستند.

سخنگوی والی بدخشان تاکیدکرد که در این عملیات به نیروهای غیر نظامی صدمه نرسیده و شماری از نیروهای طالبان سلاح خود را دور انداخته و به تپه‌ها و کوهای ولسوالی‌های زیباک و اشکاشم فرار کرده اند.

معروف راسخ همچنین گفت:" دولت به نیروهای طالبان فرصت داده بود تا به روند صلح پیوسته و اسلحه را زمین بگذاراند، اما آنان با روند صلح همکاری نکردند و نیروهای امنیتی افغان عملیات نظامی را آغاز کردند."

راسخ افزود که نیروهای امنیتی افغان در منطقه باقی مانده و در صورت نیاز به عملیات نظامی خود ادامه خواهند داد.

طالبان با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها کشته شدن نیروهای این گروه در ولسوالی وردوج رد کرده است.

پیشینه ماجرا

در ۲۲ حوت /اسفند مقام‌های محلی بدخشان اعلام کردند که ۲۸۸ خانواده از ساکنان روستای اخشیره ولسوالی وردوج، به دلیل ترس از طالبان خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

این روستائیان گفته بودند از ترس اینکه طالبان از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند، مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

اواسط ماه حوت نیز ۲۳ سرباز ارتش افغانستان در کمین طالبان در این منطقه اسیر شدند.

هفت سرباز اسیر شده بعدا توسط طالبان رهاشدند و ۱۶ سرباز دیگر تیرباران شدند و اجساد آنان به مردم ولسوالی وردوج تحویل داده شد.

بدخشان در سالهای گذشته از مناطق نسبتا امن افغانستان بود. ولایت بدخشان نیز با پاکستان مرز مشترک دارد و مقام های محلی قبلا گفته بودند طالبان از آنسوی مرز به مناطقی از بدخشان نفوذ کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.