کرزی در مراسم آغاز سال تحصیلی: طالبان درهای مکاتب را نبندند

به روز شده:  12:33 گرينويچ - شنبه 23 مارس 2013 - 03 فروردین 1392

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم زنگ مکتب برای آغاز سال نو آموزشی، از سرمایه گذاران افغان خواست که به معارف کمک کنند

سال جدید تحصیلی افغانستان امروز شنبه ۳ حمل/فروردین با نواختن زنگ مکتب/مدرسه در کابل پایتخت این کشور آغاز شد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پیش از نواختن زنگ مکتب، در سخنرانی خود از طالبان خواست که درهای مکاتب را نبندند و مراکز آموزشی را به آتش نکشند. آقای کرزی گفت که آتش زدن مکاتب، دشمنی با انسانیت است.

مراسم رسمی آغاز سال جدید تحصیلی افغانستان از طریق تلویزیون دولتی به صورت زنده پخش شد و در این مراسم نمایندگان کشورهای خارجی، اعضای معارف، هنرمندان جوان و دیگر مقام های دولتی نیز حضور داشتند.

سال جدید تحصیلی در افغانستان امسال با شعار "معارف برای انکشاف متوازن و صلح پایدار" با پخش سرود ملی، ترانه معارف و ساز و سرود هنرمندان جوان آغاز شد.

آمار نظام معارف افغانستان

دانش‌آموز: ۹.۳ میلیون (۴۰% دختر)

آموزگار: دوصد هزار (۳۱% زن و دختر)

نهاد آموزشی: ۱۵۹۰۶ نهاد

مراکز سواد آموزی: ۲۲ هزار

سوادآموز: ۷۳۰ هزار (۶۰% زن و دختر)

مراکز آموزش‌های خصوصی: ۶۷۰ مرکز

دانش‌آموزان مراکز آموزشی خصوصی: ۳۰۰ هزار

آموزگاران مراکز آموزشی خصوصی: ۱۰ هزار

آقای کرزی گفت که کودکان افغانستان مثل کودکان پاکستان و دیگر کشورها حق آموزش دارند. او از طالبان خواست که با آموزش کودکان "دشمنی" نکند و بگذارد که دانش‌آموزان در سراسر افغانستان درس بخوانند.

آقای کرزی گفت: "تعداد زیادی از مکاتب توسط طالب یا به نام طالب، بسته است. طالبان اگر پابند اسلام هستند، حکم دین، آموختن از گهواره تا گور، است."

او به چند مورد حمله به مکاتب و اسیدپاشی روی دختران دانش‌آموزان در ولایات مختلف افغانستان به ویژه کندهار و تخار اشاره کرد و گفت که مخالفت با آموزش کودکان، دشمنی با انسانیت است و مردم این منطقه را بیچاره و محتاج نگه می‌دارد.

وزارت معارف افغانستان می‌گوید که در حال حاضر بیش از ۹ میلیون دانش‌آموز در سراسر افغانستان به مکتب می‌روند و در سال گذشته بیست و چهاردرصد (سه میلیون) کودکان واجد شرایط آموزش، از رفتن به مکاتب بی‌بهره ماندند.

آقای کرزی همچنین گفت: "کشور ما در عجله است، اگر جوانان دیگر کشورها یک قدم بر می‌دارند و نیم متر را طی می‌کنند ما باید با یک قدم خود صدها متر را طی کنیم تا به کاروان جهانی ترقی برسیم که از آن سال ها عقب هستیم."

"اگر جوانان دیگر کشورها یک قدم بر می‌دارند و نیم متر را طی می‌کنند ما باید با یک قدم خود صدها متر را طی کنیم تا به کاروان جهانی ترقی برسیم که از آن سال ها عقب هستیم."

حامد کرزی

رئیس جمهوری افغانستان در بخش دیگر صحبت‌های خود گفت که در یازده سال گذشته تغییرات خوبی در نظام معارف ایجاد شده است. او گفت که در این مدت تعداد دانش‌آموزان از ۷۰۰ هزار دانش آموز به بیش از نُه میلیون افزایش یافته و تعداد دانشجویان افغان در خارج کشور نیز از ۵۰ نفر به ۱۰ هزار نفر رسیده است.

او همچنین از وزارت معارف خواست که برای دانش آموزان در مکاتب ولایات مختلف افغانستان برنامه سیرعلمی را به اجرا بگذارد تا کودکان و جوانان افغان با کشورشان آشنایی پیدا کنند.

در همین حال فاروق وردک وزیر معارف افغانستان با اشاره به آمار زیاد افراد بی سواد، نبود ساختمان‌های کافی برای مکاتب و تهدیدهای امنیتی در برابر مراکز آموزشی در کشور گفت که پیشرفت نظام معارف در یک دهه گذشته "استثنایی" بوده است.

بیش از ۸ میلیون جمعیت بین سنین ۱۵ تا ۴۵ سال افغانستان از سواد بی بهره هستند.

آقای وردک گفت با توجه به افزایش تعداد مکاتب در آینده، معارف افغانستان به توجه جدی نیاز دارد زیرا برنامه های وسیعی را برای تقویت معارف از جمله گنجاندن یک مضمون جدید درسی با محتوای دینی و میهنی زیر عنوان "حب وطن"، استخدام آموزگاران تحصیل‌یافته و چاپ کتابهای جدید درسی در دستور کار دارند.

حکومت افغانستان می‌گوید که برای رسیدن به این اهداف، به کمک سرمایه گذاران افغان نیاز دارد، حامد کرزی نیز از تمام تاجران افغان خواست که به خاطر پیشرفت معارف کشورشان کمک کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.