روز نامه‌های کابل: شنبه ۳ حمل

به روز شده:  08:17 گرينويچ - شنبه 23 مارس 2013 - 03 فروردین 1392

روزنامه‌های روز شنبه ۳ حمل/ فروردین کابل موضوعات درخواست احزاب سیاسی آمریکا برای خروج از افغانستان، ناتو ماموریت بزرگ و دستاوردهای کوچک، آغاز سال تحصیلی جدید و تنشهای میان افغانستان و ناتو را مهم دانسته اند.

روزنامه اطلاعات روز درخواست نمایندگان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات آمریکا را برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان مهم دانسته و نوشته است که این ششمین بار است که از سال ۲۰۱۰ تاکنون سنای آمریکا خواستار توقف جنگ در افغانستان و خروج نیروی آمریکایی از کشور می‌شود.

این روزنامه با اشاره به توافق نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا نوشته‌است که دو طرف با ایجاد کش و قوسها در روابط خویش درصدد تغییر شرایط این موافقت نامه به نفع خود می‌باشند. درخواست سنایی آمریکا نیز به منظور اعمال فشار بر حکومت افغانستان است.

اطلاعات روز استدلال کرده که تنشهای لفظی میان دو کشور" باور آمریکا را نسبت به تعهد کرزی برای تقویت رابطه دوجانبه خدشه دار" ساخته است. درخواست سنا برای خروج نیروها به منظور تقویت موضع آمریکا در زمینه امضا موافقت نامه امنیتی و زیر فشار قرار دادن کرزی می باشد.

روزنامه دولتی انیس از دستاوردهای ناتو در افغانستان انتقاد کرده و سرمقاله خود را با این تیتر "ناتو ماموریت بزرگ و دستاوردهای کوچک" آغاز کرده و نوشته که ناتو در یازده سال گذشته نتوانسته‌است به اهداف خود دست یابد.

انیس افزوده است که هدف نیروهای ناتو مبارزه با تروریسم بود که این امر نه تنها تحقق نیافته " بلکه تروریسم دوباره زنده شد و حتی امروز توسعه بیشتر یافته و همه جا گیر شده است."

این روزنامه از ناتو خواسته است که تاپایان سال ۲۰۱۴ میلادی به خاطر مبارزه با تروریسم و روند مصالحه با نیروهای مخالف دولت افغانستان تلاش و پاکستان را نیز وادار به همکاری‌های صادقانه در روند صلح افغانستان نماید. در غیر این صورت مردم افغانستان جنگ ناتو را غیر عاقلانه می‌داند.

زوزنام چراغ نیز با چاپ مقاله‌ای به بهانه آغاز مدارس در افغانستان نوشته است که اولین مدرسه در افغانستان در سال ۱۲۸۲ در زمان امیر حبیب الله آغاز به کار کرد. ولی معلم های آن خارجی بودند و در سال ۱۲۹۱ نیز اولین مراکز آموزش تربیت معلم در این کشور راه اندازی شد.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته است که در سفر اخیر حامد کرزی به ترکمنستان با توجه به اینکه رئیس جمهور برای شرکت در مراسم جشن نوروز رفته بود آما وی بیشتر به مسایل اقتصادی پرداخت.

روزنامه ویسا نیز با اشاره به تنشهای اخیر میان دولت افغانستان و ناتو نوشته است که با توجه به اینکه مراکز القاعده و طالبان مشخص است. طالبان می‌گوید که آمریکا با طالبان در نبرد نیست و جوبایدن یک سال قبل گفته بود که طالبان دشمنان آمریکا نمی باشد. دوستی افغانستان و غرب یک طرفه می باشد.

این روزنامه افزوده است که متاسفانه تعدادی در تعریف محصلت و غلامی اشتباه کرده و در ارتباط افغانستان با کشورهای غربی مرزهای دوستی و باداری نیز باید شناخته شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.