پیشرفت‌های در مبارزه با فساد اداری در افغانستان

به روز شده:  14:26 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392

نبود اراده سیاسی چالش جدی در مبارزه با فساد اداری در افغانستان است

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری با نشر گزارش تازه‌ای می‌گوید که نهادهای ملی و بین‌المللی در افغانستان در مبارزه با فساد اداری به پیشرفت‌هایی دست یافته اند.

این کمیته روز ۴ حمل/فروردین گزارش تازه‌ خود را در مورد پیشرفت‌ها و چالش‌ها در راستای مبارزه با فساد اداری در افغانستان منتشر کرد.

مسئولان این نهاد می‌گویند که آنان شش ماه پیش برای مبارزه با فساد اداری، ۷۴ توصیه را به نهادهای ملی و بین‌المللی در افغانستان پیشنهاد کرده‌اند که تا کنون تنها ۲۰ درصد آن عملی شده است.

براساس گزارش تازه این نهاد، هنوز برای محو فساد اداری در افغانستان به کار و تلاش زیاد نیاز است.

سیما غنی رئیس دبیرخانه این کمیته به خبرنگاران گفت: "نشر قراردادها از سوی وزارت معادن، تعدیل در قانون گمرکات و ایجاد سهولت در بخش خدمات ملکی کمیسیون اصلاحات اداری از سفارش‌های عملی شده این نهاد است."

خانم غنی گفت که برخی از نهادهای داخلی و خارجی نتوانسته‌اند توصیه‌های این نهاد را برای مبارزه با فساد عملی کنند. به نظر خانم غنی، عدم به دادگاه کشانیدن عاملان فساد اداری و نبود هماهنگی میان نهادهای مبارزه با فساد در کشور را از دلایلی می‌داند که سبب عملی نشدن این پیشنهادها شده است.

این کمیته نبود اراده سیاسی برای مبارزه با فساد در افغانستان را جدی ترین چالش برای ریشه کنی فساد دانسته و از عدم پایبندی مقام‌های افغان به تعهدات شان در این مبارزه ابراز نگرانی کرده است.

کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری می‌گوید که به وزارت‌های آموزش و پرورش و تحصیلات عالی پیشنهاد کرده‌اند که در نصاب‌ درسی خود مضامین مبارزه با فساد را بگنجانند، اما این کار تا هنوز صورت نگرفته است.

اگرچه تا کنون ۲۲ درصد پیشنهادات این کمیته اصلا عملی نشده و ۵۸ درصد توصیه ها زیر اجرا قرار دارد با آنهم مسئولان این نهاد ۳۶ توصیه تازه را ارایه کردند.

این توصیه‌ها عمدتا در زمینه‌های شفافیت در انتخابات، اجرای برنامه‌های بازسازی، نحوه عملکرد جامعه مدنی، پشتیبانی از بخش خصوصی، مبارزه با غصب زمین و دقت در استفاده از کمک‌های جامعه جهانی اختصاص یافته است.

این کمیته سال گذشته به درخواست دولت افغانستان تشکیل شد و در آن افرادی از نهادهای دولتی، سازمان‌های بزرگ بین المللی از جمله بانک جهانی، عضویت دارند.

گزارش تازه کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری در ۲۳ صفحه نشر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.