روزنامه های کابل: یکشنبه ۴ حمل

به روز شده:  07:09 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392

بیشتر روزنامه های امروز ۴ حمل/فروردین شهر کابل به بهانه آغاز سال جدید تعلیمی در افغانستان به بررسی وضعیت آموزش و پرورش افغانستان پرداخته‌‌اند.

دیروز سال تعلیمی جدید با سخنرانی رییس‌جمهور کرزی و به صدا درآمدن زنگ مکتب، آغاز شد.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که حضور ده میلیون دانش آموز در مدرسه‌های افغانستان نشان می‌دهد که کودکان و نوجوانان می‌خواهند، بیاموزند تا بتوانند در آینده در روند‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشورشان سهم بگیرند.
۸‌صبح افزوده که در حال حاضر کیفیت معارف در افغانستان، به مراتب پایین‌تر از کشورهای همسایه و منطقه است و باید برای بهبود کیفیت معارف برنامه استراتژیک داشته باشیم.

نویسنده ۸‌صبح همچنان از وزیر معارف/آموزش و پرورش انتقاد کرده است.

این روزنامه نوشته: "وزیر محترم معارف گاهی طالب‌شناسی نیز می‌کنند و به نیابت از آنان اعلام می‌کنند که مکتب‌ها را دیگران می‌سوزانند. وزرات معارف به وزیری نیاز دارد که حداقل مصروفیت‌های جانبی‌اش، کم‌تر باشد."

روزنامه اطلاعات روز نیز وزیر معارف را به این دلیل که سوزاندن مکاتب را کار طالبان نمی‌داند، انتقاد کرده است.

اطلاعات روز نوشته وزارتی که "با دروغ و سیاسی کردن قضیه" در پی اتهام زدایی از طالبان باشد و کار کرده طالبان را منکر شود، قطعا نمی‌تواند برای معارف کاری انجام دهد.

این روزنامه تقصیر محروم ماندن کودکان افغان را از آموزش و پرورش بر دوش وزارت معارف انداخته و نوشته است که وزارت باید آسیب شناسی نموده و در همکاری با نیروهای امنیتی، در مناطق ناامن مدرسه‌ها را باز می‌کرد.

روزنامه اصلاح نیز نوشته که هنوز هم به خاطر فشارهای مخالفان مسلح تعداد زیادی از کودکان از رفتن به مکتب محروم هستند.

اصلاح به وعده وزیر معارف برای حل این مشکل از طریق کمک علما و متنفذان قوم اشاره کرده و از دولت خواسته تا بیشترین تلاش خود را در این راستا متمرکز سازد و زمینه آموزش و پرورش را برای همه فراهم سازد.

روزنامه سرنوشت نوشته که ۴۶۴ مکتب اکنون در افغانستان به دلیل ناامنی مسدود است. این روزنامه نوشته که بارها مخالفان مسلح دولت، دست داشتن در سوزاندن مکاتب را رد کردند اما این وقایع همیشه در محلاتی رخ می‌دهد که آنان نفوذ دارند.

نویسنده سرنوشت به این باور است که اگر مسدود کردن مکاتب کار مخالفان مسلح دولت نیست، آنها باید آشکار سازند که این کار را چه کسانی انجام می‌دهند.

سرنوشت افزوده: "حکومت افغانستان، مخالفان و تمام افغان‌ها مکلف هستند که جلوی این جنایت را بگیرند."

روزنامه افغانستان از اهمیت آموزش و پرورش سخن گفته و افزوده که نظام آموزش و پرورش در افغانستان با مشکلات زیادی چون کمبود کتاب، استادان مسکلی، کلاس های درسی و امکانات مورد نیاز دیگر رو به رو است.

نویسنده افغانستان به این باور است که این مشکلات سبب شده که فارغین مکاتب نتوانند تحصیلات تخصصی‌شان را پیش ببرند و این نقص در پیشرفت‌های علمی دامن گیر تحصیلات عالی افغانستان نیز گردد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.