افغانستان مسئولیت زندان بگرام را عملا از آمریکا تحویل گرفت

به روز شده:  14:44 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

مراسم انتقال کنترل زندان بگرام، با امضای تفاهمنامه میان افغانستان و ناتو و آزادی ۲۶ زندانی صورت گرفت

دولت افغانستان پس از هفته‌ها کش و قوس با آمریکا سرانجام مسئولیت بازداشتگاه بگرام را به عهده گرفت.

در مراسم انتقال مسئولیت کنترل بازداشتگاه بگرام که امروز ۵ حمل/فروردین در محوطه زندان بگرام درشمال کابل برگزار شد، مقام های عالی رتبه دولتی، فرمانده کل نیروهای ناتو و تعدادی از نمایندگان کشورهای خارجی حضور داشتند.

مقام‌های افغان می‌گویند که در یک سال گذشته ۴۰۰۰ بازداشتی را از نیروهای بین المللی تحویل گرفته اند و در این مدت ۱۳۷۶ زندانی را از بند رها کرده اند.

یک مقام افغان گفت که برای نگهداری بخشی از بازداشتی ها در زندان بگرام، دلایل کافی موجود نیست و میعاد بند عده‌ای از زندانیان نیز تکمیل شده است.

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان پس از امضای تفاهمنامه انتقال مسئولیت بازداشتگاه بگرام با فرماندهی ناتو، گفت که سپردن مسئولیت های این زندان از خواست‌ها و همچنین اهداف عمده حکومت افغانستان بوده است.

آقای محمدی همچنین گفت که حفظ و نگهداری زندانیان از وظایف وزارت دفاع نیست، اما بنابر اهمیت بازداشتگاه بگرام، پلیس نظامی ارتش افغانستان مدیریت این زندان را به دوش خواهد داشت. او گفت که برای حفظ و نگهداری بازداشتگاه بگرام یک سال آمادگی گرفته اند.

بحث روی واگذاری مسئولیت زندان بگرام از موضوعات تنش‌زا میان کابل و واشنگتن در یک سال گذشته بوده است.

کاوون خموش، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل که در مراسم انتقال مسئولیت بازداشتگاه بگرام شرکت کرده بود می‌گوید هرچند مسئولیت این بازداشتگاه امروز کاملا به افغانستان سپرده شد، اما هنوز آمریکایی‌ها تعدادی از افغانها را در همین زندان در توقیف خود دارند که انتظار می‌رود این دسته از زندانیان را نیز تا یک هفته دیگر به افغانستان واگذار کنند.

بازداشتگاه بگرام از بزرگترین زندان های افغانستان است که در آن افرادی از گروه طالبان، القاعده و دیگر مخالفان مسلح خارجی و داخلی در بند به سر می‌برند.

مسئولیت مدیریت این بازداشتگاه آنطوری که مقام‌های افغان می‌گویند سال گذشته در "اصول" به افغانستان واگذار شده بود، اما بحث تحویل دهی زندانیان همچنان به عنوان یک موضوع حل ناشده میان کابل و واشنگتن باقی ماند.

ژنرال ژوزف دانفورد فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان واگذاری مسئولیت زندان بگرام به نیروهای افغان را نشانه شجاعت و توانمندی نیروهای امنیتی افغانستان خواند. او گفت که این اقدام، افغانستان را یک مرحله به "انتقال سیاسی و امنیتی" نزدیک ساخت.

آقای دانفورد تاکید کرد: "ما قدم بلند دیگری را به طرف انتقال بلند کردیم؛ قدمی که در سالهای پیشرو ما را به مرحله تحول و ترقی خواهد رساند، انتقال مسئولیت زندان بگرام نهایت مهم است اما مهمتر از این، انتقال وسیع‌تر یعنی انتقال سیاسی و امنیتی افغانستان است."

"ما قدم بلند دیگری را به طرف انتقال بلند کردیم؛ قدمی که در سالهای پیشرو ما را به مرحله تحول و ترقی خواهد رساند، انتقال مسئولیت زندان بگرام نهایت مهم است اما مهمتر از این ، انتقال وسیع‌تر یعنی انتقال سیاسی و امنیتی افغانستان است."

ژنرال ژوزف دانفورد

اشاره آقای دانفورد ظاهرا انتقال سیاسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتقال مسئولیت‌های امنیت سراسر افغانستان به سربازان افغان است که در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی اتفاق می‌افتد.

اشرف غنی احمدزی، مسئول روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی نیز گفت که دولت افغانستان افتخار می‌کند که به یکی از اهداف عمده و آروزهای ملی خود نایل آمده است. او گفت که انتقال کنترل زندان بگرام به افغانها، سبب تقویت روابط کابل و واشنگتن و تامین حاکمیت و منافع ملی افغانستان می‌شود.

موضوع انتقال مسئولیت زندان بگرام از نیروهای آمریکایی به افغانستان در یک سال گذشته از مباحث جدی و تنش‌زا میان کابل و واشنگتن بوده است که اخیرا جدیت حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و اعلامیه ضدآمریکایی شورای علمای این کشور را به همراه داشت.

دو هفته پیش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به ناتو یک هفته مهلت داد که کنترل بازداشتگاه بگرام را به افغان ها واگذار کند، اما این موضوع بنابر دلایلی به تاخیر افتاد و هفته پیش چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا برای تکمیل انتقال مدیریت زندان بگرام، یک هفته دیگر وقت خواست.

نظامیان افغان می‌گویند که مسئولیت بازداشتگاه بگرام به دوش پلیس نظامی ارتش خواهد بود و اگر نیروهای خارجی از این پس افراد تازه‌ای را بازداشت کنند، باید این افراد را ظرف ۹۶ ساعت به قوای افغان تحویل بدهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.