طالبان ده سرباز ارتش را اسیر کردند

به روز شده:  11:23 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

عملیات پاکسازی ولسوالی وردوج از مخالفان مسلح، سه روز پیش آغاز شد

مقامات محلی در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان می‌گویند که طالبان ده سرباز ارتش را اسیر کردند.

این مقامات می‌گویند که این سربازان سه روز پیش در آغاز عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی وردوج، توسط طالبان اسیر شدند.

معروف راسخ، سخنگوی والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که در حمله مشترک زمینی و هوایی نیروهای امنیتی افغان در این عملیات تا کنون دست کم ۶۰ طالب کشته و ۸۰ طالب زخمی شدند.

او افزود که گروه طالبان نیز ده سرباز ارتش را به اسارت گرفته است که گفتگو با طالبان برای رهایی سربازان اسیر شده از سوی متنفذان محلی جریان دارد.

معروف راسخ گفت: "دولت به نیروهای طالبان فرصت داده بود تا به روند صلح بپیوندند و اسلحه را زمین بگذاراند، اما آنان با روند صلح همکاری نکردند و نیروهای امنیتی افغان عملیات نظامی را آغاز کردند. هنوز در صلح باز است."

آقای راسخ افزود که عملیات نیروهای امنیتی افغان در منطقه تا پاکسازی کامل محل از حضور مخالفان ادامه خواهد داشت.

او گفت که وردوج ولسوالی کوهستانی است و طالبان در این منطقه در خانه‌های مردم پنهان می‌شوند به این دلیل این عملیات طولانی شده است.

طالبان با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها کشته شدن نیروهای این گروه در ولسوالی وردوج را تکذیب و ادعا کردند که شمار زیادی از نیروهای امنیتی افغان را کشته‌اند.

پیشینه ماجرا

در ۲۲ حوت/اسفند ۱۳۹۱ خورشیدی، مقام‌های محلی بدخشان اعلام کردند که ۲۸۸ خانواده از ساکنان روستای اخشیره ولسوالی وردوج، به دلیل ترس از طالبان خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان یکی از ولایت های آرام افغانستان است

این روستائیان گفته بودند از ترس اینکه طالبان از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند، مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

اواسط ماه حوت نیز ۲۳ سرباز ارتش افغانستان در کمین طالبان در این منطقه اسیر شدند.

هفت سرباز اسیر شده بعدا توسط طالبان رها شدند و ۱۶ سرباز دیگر تیرباران شدند و اجساد آنان به مردم ولسوالی وردوج تحویل داده شد.

وردوج

وردوج، یکی از بیست و هفت ولسوالی ولایت بدخشان است که برای دولت افغانستان و طالبان اهمیت استراتژیک دارد.

ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان یکی از ولایت های آرام افغانستان است که با کشور پاکستان و ولایت ناآرام نورستان در شرق افغانستان مرز مشترک دارد.

ولسوالی وردوج در فاصله شصت کیلومتری شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان قرار دارد. این ولسوالی دارای کوه‌های بلند و دره‌های پراکنده و بزرگ است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.