روزنامه های کابل: سه شنبه ۶ حمل

به روز شده:  06:57 گرينويچ - سه شنبه 26 مارس 2013 - 06 فروردین 1392

کلیک انتقال مسئولیت زندان بگرام به دولت افغانستان و سفر جان کری به کابل مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سه شنبه ۶ حمل/فروردین کابل است.

کلیک جان کری وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در سفری از قبل اعلام نشده، وارد کابل شد.

روزنامه کلیک ۸‌صبح در مطلبی زیر عنوان "سفری برای ترمیم روابط" نوشته که انتقال زندان بگرام و سفر جان کری، روابط افغانستان و آمریکا را ترمیم کرد.

این روزنامه افزوده که کابل و واشنگتن باید تلاش کنند که اختلافات‌شان را به گونه‌ای مدیریت کنند که سبب تنش لفظی و رسانه‌ای میان دو کشور نشود.

اما روزنامه کلیک وحدت نوشته که نباید به آینده مناسبات افغانستان و آمریکا دلخوش بود.

وحدت، کشمکش‌های روابط کابل و واشنگتن را عوام فریبی داخلی خوانده و افزوده که هر دو طرف به دنبال منافع خود هستند اما معلوم نیست که در این بین، منافع مردم افغانستان نیز تامین خواهد شد یا نه؟

به باور نویسنده وحدت، جنگ افغانستان اکنون یک مسئولیت خسته کننده برای آمریکا است که می‌خواهد زودتر آن را به پایان برساند.

وحدت افزوده که آمریکا و حکومت افغانستان در مسیری حرکت می‌کنند که نمی‌توان در آن چشم‌انداز روشنی برای آینده افغانستان پس از ۲۰۱۴ جستجو کرد.

روزنامه باور به اهداف سفر جان کری به کابل پرداخته است.

باور نوشته که روند صلح و آینده روابط آمریکا و افغانستان اهداف این سفر اعلام شده اما در حقیقت جای کری در این سفر تلاش دارد تا بر افغانستان فشار بیاورد که توافقنامه امنیتی بین دو کشور را امضا کند و آمریکا نقش خود را در انتخابات آینده افغانستان داشته باشند.

"پیروزی دیرهنگام برای حکومت" عنوان سرمقاله روزنامه کلیک سخن جدیداست.

سخن جدید نوشته که افغانستان پیروز معرکه در انتقال مسئولیت زندان بگرام بوده است. این مساله نشان می‌دهد که اگر حکومت بخواهد می‌تواند برای منافع ملی کشور، روی مسایلی ایستادگی کرده و به خواست خود برسد.

نویسنده سخن جدید به این باور است که مهم‌ترین بهره برداری ممکنه حکومت از انتقال مسئولیت زندان بگرام، افزایش اختیار در آزادی زندانیان است که می‌تواند در روند صلح اثرگذار باشد.

روزنامه سرنوشت نیز از انتقال زندان بگرام به عنوان پیروزی بزرگ یاد کرده است.

سرنوشت نوشته که دولت باید در مسایل مهم دیگر نیز مانند مساله انتقال زندان بگرام پافشاری کند تا خارجی‌ها خواست‌هایش را قبول کنند.

نویسنده سرنوشت به این باور است که همچو تلاش‌ها سبب خواهد شد که بی باوری و فاصله بین حکومت و مردم از بین برود.

همچنان روزنامه هیواد نوشته که برعهده گرفتن مسئولیت زندان بگرام در تحقق حاکمیت ملی کشور گام بزرگی است.

هیواد افزوده که افغانستان یک کشور مستقل است و نباید به خارجی‌ها اجازه دهد که در افغانستان زندان داشته باشند.

روزنامه هیواد نوشته که حکومت افغانستان نشان داد که آماده قبول تمام مسئولیت‌های کشورش است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.