پنج پلیس افغان در عملیات انتحاری 'گروهی' کشته شدند

محل انفجار
Image caption مهاجمان انتحاری مقر نیروهای واکنش سریع را هدف حمله قرار دادند

پنج مامور پلیس افغان در حمله دست‌جمعی مهاجمان انتحاری به یک مقر فرماندهی نیروهای واکنش سریع پلیس در شرق این کشور جان خود را از دست داده اند.

قبلا منابع امنیتی تعداد کشته‌ها را هفت نفر اعلام کرده بود.

روز سه شنبه، ۶ فروردین/حمل (۲۶ مارس)، حضرت حسین مشرقی وال، مسئول مطبوعاتی پلیس ولایت ننگرهار با تایید این خبر به بی‌بی‌سی گفت:" هفت حمله کننده انتحاری ساعت ۴:۴۰ دقیقه بامداد به مقر نیروهای واکنش سریع حمله کردند."

براساس این گزارش، یکی از مهاجمان انتحاری خودرو خود را که حامل مواد منفجره بود در مقابل در ورودی فرماندهی پلیس منفجر کرد و بعد از این انفجار، سایر مهاجمان که گفته می شود جلیقه انتحاری بر تن داشتند و مسلح بودند در صدد ورود به این مقر برآمدند.

بر اساس اظهارت پلیس جلال آباد این افراد لباسهای نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را به تن داشتند.

مسئول مطبوعاتی پلیس ننگرهار گفته است که در درگیری بین مهاجمان با ماموران پلیس، سه تن از مهاجمان در بیرون ساختمان از پای درآمدند ولی سه نفر دیگر موفق به ورود به مقر پلیس شدند که در داخل ساختمان کشته شدند و در این درگیری، چهار مامور پلیس هم زخمی شدند.

شاهدان عینی نیز به بی بی سی گفته اند که درگیری بین مهاجمان و ماموران پلیس در حدود نیم ساعت ادامه داشت و پس از آن هم، ماموران امنیتی راه های منتهی به مقر فرماندهی پلیس را به روی ترافیک بستند.

Image caption ماموران امنیتی مسیرهای منتهی به محل حمله را به روی ترافیک بستند

مقامات بیمارستان در شهر جلال آباد در گفتگو با خبرنگار بی بی سی تعداد زخمی ها را پانزده نفر اعلام کرده و گفته‌اند که هفت پلیس و هشت غیر نظامی در میان زخمی ها هستند.

در پی وقوع این حمله، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در تماس با خبرگزاری ها گفت که طالبان مسئولیت این حمله را برعهده می گیرد. وی اظهار داشت که این حمله، "تلفات سنگینی" را بر طرف مقابل وارد کرده است.

همچنین، به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی طالبان افزوده است که هدف این عملیات "خارجیان و مربیان اسرائیلی" بودند که ماموریت آموزش نیروی پلیس افغانستان را در جلال آباد برعهده دارند.

این نخستین بار در ماه های اخیر نیست که مراکز امنیتی جلال آباد هدف حمله قرار میگیرد.

در ماه دسامبر، افراد مهاجم به یک پاسگاه هوایی مشترک افغان - آمریکایی در جلال آباد حمله کردند و چهار سرباز افغان را کشتند و نه تن از نظامیان ناتو را زخمی کردند.

حمله روز سه شنبه در حالی آغاز می شود که نیروهای امنیتی افغان و نظامیان خارجی اعزامی به این کشور خود را برای آغاز عملیات بهاری شورشیان مسلح آماده می کنند.

کشته شدن ۱۸ نفر در ولایت هلمند

سخنگوی والی ولایت هلمند در جنوب افغانستان نیز اعلام کرده که در درگیری میان پلیس و شورشیان یک سرباز پلیس و ۱۷ شورشی مسلح کشته شده اند.

محمد نعیم کوچی گفته است که این حادثه روز گذشته، دوشنبه، در ولسوالی گرمسیر، هنگام تخریب کشتزارهای خشخاش توسط نیروهای پلیس رخداده است.

او افزود که این درگیری برای چندین ساعت دوام داشت و دو سرباز پلیس نیز زخمی شده اند.

کوچی همچنین از یک حمله انتحاری بریک پاسگاه پلیس در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند خبر داده و گفت که در این حمله فقط انتحار کننده کشته شده است.

نیروهای طالبان با تایید این رویداد بدون نام‌بردن از تعداد کشته شدگان خود، می‌گوید که در ولسوالی گرمسیر تعداد زیادی از نیروهای پلیس را کشته‌اند.

مطالب مرتبط