روزنامه‌های کابل: چهار شنبه ۷ حمل

روزنامه‌های روز چهارشنبه ۷ حمل کابل تنشهای پنهانی میان کرزی و آمریکا، اعتماد سازی میان دولت و مخالفان، حضور نیروهای شورشی خارجی در ولسوالی ورودج، انتخاب یک معاون زن در انتخابات ریاست جمهوری آینده، گفتگوی مقامات روسیه و هند درباره افغانستان، عدم مذاکره طالبان با دولت افغانستان و هزینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را مهم دانسته‌اند.

روزنامه ماندگاردرسر مقاله خود نوشته‌است که پرسش اینجاست، وقتی که آمریکا هم از روند صلح حمایت می‌کند و حامدکرزی قرار است برای افتتاح دفتر طالبان به قطر سفر کند، پس غوغا و مخالفت با گفتکوی پنهانی بر سر چه بوده است؟

این روزنامه ادعا کرده است که روند گفتگو توسط این دو طراحی و پیش برده می‌شود و دو طرف برای پیروزی این روند زحمت زیادی را کشیده‌اند. اکنون رئیس جمهوری افغانستان خود را از این روند بیخبر می‌داند که "چیزی جز عوام فریبی نیست."

این روزنامه کرزی را متهم کرده است که از زمان دست کاری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و مصالحه با طالبان به صورت غیر ملی عمل کرده است.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله خود مدعی شده‎است، چیزی که نظام کنونی افغانستان را از نظام طالبان متمایز می‌سازد انتخابات و دموکراسی‌است و اگر برگزاری یک انتخابات سالم زیر سوال رود هیج تفاوت میان نظام طالبان و نظام کنونی افغانستان نخواهدبود.

۸صبح افزوده است که اکنون سیاستمداران و آگاهان سیاسی فکر می‌کنند که کرزی به جای برگزاری یک انتخابات شفاف درصدد به قدرت رساندن شخص مورد حمایت خودش است که این ایده بی اعتمادی سیاسی را خلق کرده است.

به نظر نویسنده ۸صبح این روند باعث شده که مخالفان سیاسی کرزی اعلام کنند، اگر خواسته‌های آنان در روند برگذاری انتخابات در نظر گرفته نشود، آنان انتخابات را تحریم خواهند کرد.

به نظر نویسنده اگر اعتماد سازی لازم شکل نگیرد کشور به یک بحران سیاسی روبرو می‌شود.

روزنامه وحدت نیز در سر مقاله خود نوشته است که جدالهای لفظی اخیر رئیس جمهور کرزی و آمریکا به این دلیل بود که کرزی می خواست تحقیرهای گذشته این دومقام آمریکایی- چاک هیگل و جان کری – را جواب بدهد و در داخل افغانستان نیز هواداران حزب اسلامی و طالب را از خود راضی نگهدارد.

روزنامه آرمان ملی نیز در تیتر اول خود از پیشنهاد جامعه مدنی درباره اینکه یکی از معاونین رئیس جمهور افغانستان باید زن باشد خبر داده و نوشته است که نمایندگان جامعه مدنی با مطرح کردن این طرح در دیدار با اعضای شورای ملی افغانستان از آنان خواسته‌اند که در قانون انتخابات افغانستان نیز تعدیلات لازم وارد نمایند.

روزنامه محور نیز از ادامه درگیری در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان خبر داده و نوشته است که نیروهای چچین و ازبک در این ولایت همراه با نیروهای طالبان علیه نیروهای امنیتی افغان می‌جنگند.

این روزنامه افزوده است که فرماندهان سابق به مردم سلاح می‌دهند و به نام طالبان زمینه قاچاق و فروش مواد مخدر را در این منطقه فراهم می‌کنند.

روزنامه خدمتگار نیز از دیدار مقامات روسیه و هند و گفتگوی آنان درباره وضعیت افغانستان و خروج نیروهای خارجی از این کشور گزارش داده و نوشته است که دو کشور مبارزه با تروریسم و مواد مخدر را در افغانستان برای امنیت جهانی مهم دانسته اند.

روزنامه سرنوشت نیز از قول سخنگوی طالبان نوشته است که این نیروها در نشست قطر با دولت افغانستان درباره صلح گفتگو نخواهند کرد و با حکومت افغانستان هیج گونه مذاکره ای نخواهند داشت.

روزنامه چراغ نیز از هزینه شش میلیارد دلاری نیروهای آمریکایی برای خروج از افغانستان خبر داده و نوشته است که این پول برای خروج بیش از ۲۸ هزار خودرو نظامی و ۲۰ هزار کانتینر مملو از تجهیزات مربوط به ارتش آمریکا هزینه خواهد شد.

مطالب مرتبط