افغانستان: همکاری طالبان با روند صلح، ما را از پاکستان بی‌نیاز می‌کند

Image caption جاوید لودین می گوید: پاکستان هنوز هم می‌تواند نقش مثبتی در روند صلح افغانستان با طالبان بازی کند اما تا کنون نقش منفی داشته است

جاوید لودین معاون وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که افغانستان دیگر منتظر همکاری پاکستان در روند صلح نمی‌ماند و تصمیم دارد به شکل مستقیم با رهبران طالبان، برای شامل شدن در روند صلح وارد مذاکره شود.

آقای لودین در مصاحبه با بشیر پیمان خبرنگار بی بی سی در کابل گفت: "ما منتظر پاکستان نخواهیم نشست تا آنها با ما همکاری کنند ما از هر راه دیگری که ممکن باشد برای تامین صلح پیش خواهیم رفت."

او افزود که حکومت افغانستان تلاش می‌کند تا رهبران طالبان را به پیوستن به روند صلح قانع کند، بگونه ای که آنها بتوانند با پذیرش دست آورد های ده ساله افغانستان، در آینده افغانستان نقشی را برای خود جستجو کنند.

او گفت: "در این وضعیت اگر اینها (طالبان) از استقلال فکری و عملی کار بگیرند، ضرورتی نخواهد بود که ما به پاکستان مراجعه کنیم. اینها (رهبران طالبان) مطمئنا می‌توانند به این کار دست بزنند و ما را از همکاری پاکستان در این عرصه بی نیاز سازند."

دعوت از رهبران طالبان به روند صلح، موضوع تازه ای نیست. دولت افغانستان در چند سال گذشته بارها از طالبان دعوت کرده است که به روند صلح بپیوندند اما طالبان تا کنون به این دعوت‌ها پاسخ مثبت نداده اند.

آقای لودین در مورد بی نتیجه بودن این تلاش‌ها می‌گوید: "این موضوع برمی‌گردد به این که پاکستان در راه طالبان و بازگشت‌شان به روند صلح، ممانعت ایجاد کردند. ما شاهد هستیم هر کدام از آنها (رهبران طالبان) که آمادگی نشان داده به پروسه صلح، از طرف پاکستان دستگیر شده، زندانی شده و یا کشته شده اند."

با وجود تمام این مشکلات، آقای لودین همچنان بر نقش مهم پاکستان در روند صلح تاکید می‌کند.

او می‌گوید: "هنوز هم پاکستان می تواند نقش مثبت ایفا کند و در سال‌های گذشته نیز می‌توانست. به همان اندازه می‌تواند نقش منفی بازی کند که متاسفانه در سال‌های گذشته کرد."

اما او امیدوار است که رهبران طالبان با درک این موضوع که صلح مربوط به آینده افغانستان است و اگر "مثقالی از افغانیت" در بین آنها وجود داشته باشد، بدون مداخله پاکستان، به روند صلح رو بیاورند."

سفر حامد کرزی به قطر

آقای لودین همچنان به سفر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به قطر اشاره کرد و گفت که این سفر به دعوت امیر قطر انجام می‌شود.

به گفته او، جلب همکاری دولت قطر در روند صلح و امکان گشایش دفتر طالبان در دوحه، از موضوعات مهم مورد بحث در این سفر خواهد بود.

آقای لودین ایجاد دفتر طالبان در دوحه را که امکان گفت و گوی مستقیم و رو در‌ رو با طالبان را میسر سازد، گام بسیار مهمی در روند صلح می‌خواند و می‌گوید که امیدوار است این کار با همکاری حکومت قطر برداشته شود.

لغو سفر افسران افغان به پاکستان

اظهارات آقای لودین در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته سفر شماری از افسران بلند رتبه ارتش افغانستان به پاکستان برای انجام تمرینات نظامی، از سوی حکومت افغانستان لغو شد.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که آنان به دلیل شلیک راکت از سوی پاکستان به مناطق مرزی افغانستان در شرق این کشور، این سفر را که از پیش تنظیم شده بود، لغو کردند.

وزارت خارجه پاکستان این واکنش افغانستان را شدید خواند.

اما آقای لودین می‌گوید که برای یک کشور هیچ چیزی مهم تر از دفاع از مردم و تمامیت ارضی یک کشور نیست.

او گفت: "متاسفانه در همچو وضعیتی که هنوز راکت و توپ از آن سوی خط دیورند فیر(شلیک) می‌شود، اصلا ضرورت و منطقی برای رفتن افسران نظامی به پاکستان وجود نداشت."

او افزود که همکاری‌های امنیتی بین دو کشور زمانی معنی می یابد که فضا میان دو کشور صلح آمیز باشد.

مطالب مرتبط