روزنامه‌های کابل: شنبه ۱۰حمل

روزنامه‌های صبح شنبه کابل موضوعات روابط کابل و اسلام آباد، انتقاد از پخش سریالهای خارجی در افغانستان، بزرگنمایی مسایل کوچک سیاسی توسط مقامات دولتی افغانستان و تردید درباره راه جایگزین برای مذاکره با طالبان بدون حضور پاکستان را مهم دانسته‌اند.

روزنامه وحدت از تغییرات جدید در روابط کابل و اسلام آباد خبر داده و نوشته است که با توجه به انتخابات پیش رو در پاکستان و درگیر بودن نهادهای نظامی و غیر نظامی این کشور در روند انتخابات انتظار می‌رود که کابل دست بالای در ایجاد ارتباط با طالبان و مذاکره دوجانبه با این نیروها داشته باشد.

این روزنامه افزوده است که از سوی دیگر نیز پاکستان تلاش کرده با لغو توافقات قبلی پشت پرده صلح، دولت افغانستان را در سر در گمی قرار دهد.

به نظر نویسنده وحدت تغییرات اخیر در روابط کابل و اسلام آباد رویکرد جدید در روند سیاست خارجی دو کشور نبوده بلکه با توجه به تحولایت سیاسی فرا روی پاکستان در چند ماه آینده، این کشور می‌خواهد که از بحران کنونی‌اش به سلامت عبور کند تا حکومت ائتلافی جدید پاکستان از ثبات لازم برخوردار شود.

وحدت افزوده است که دولت افغانستان نیز تلاش دارد تا از خلاء بوجود آمده استفاده کرده و گفتگوهای پنهانی خود را با بخشهای از طالبان پیش ببرد.

این روزنامه ادعا کرده که حمایت غیر مستقیم از طالبان پاکستانی نیز یکی از گزینه‌ها برای دولت افغانستان می‌باشد و پاکستان نیز به نقش نیروهای اپوزیسیون در روند گفتگوی صلح تاکید دارد که متاسفانه دولت افغانستان این نیروها را دشمن و طالبان را برادر خطاب می‌کند.

روزنامه چراغ نیز گرازش داده‌است که به دلیل نشر سریالهای ترکی، هندی و غربی توسط بعضی از رسانه‌ها در افغانستان تعداد از نمایندگان شورای ملی‌ افغانستان در نظر دارد سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان را به دلیل عدم نظارت و جلوگیری از نشر این برنامه استیضاح کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز مقاله‌ای را از احمد سعیدی تحلیل‌گر افغان نشر کرده که در این نوشته آمده است رئیس جمهور افغانستان و سخنگویان ایشان همواره مسائل کوچک را بزرگ نمایی می‌کنند.

او افزوده است که واگذاری مسئولیت زندان بگرام و مشارکت نیروهای مخالف دولت در روند صلح با نیروهای خارجی موضوعات کوچک هستند که می‌تواند به سادگی حل شود ولی دولت افغانستان این موضوعات را بزرگ نمایی بیش از حد کرد.

در این مقاله آمده است که همواره با افزایش تنشها میان کابل و سایر کشورها بعد از آن یک معاهده بزرگ به امضا می‌رسد. افزایش تنش لفظی میان آمریکا و افغانستان منجر به امضاء قرارداد راهبردی با آمریکا شد و حمله شدید اخیر بر طالبان نیز باعث شده که کرزی عازم قطر شود تا جواز فعالیت سیاسی این گروه را بگیرد.

روزنامه سخن جدید نیز جنگ آمریکا در افغانستان را پر هزینه و با چشم انداز مبهم خوانده و نوشته است که با گذشت بیش از یک دهه و رسیدن به پایان حضور نظامیان غربی در افغانستان هنوز هم ترس از استقرار نظام سیاسی وجود دارد که ساختارهای کنونی را نابود کند.

این روزنامه در ادامه پرسیده است که چگونه می توان به ختم جنگ مسئولانه که رهبران غرب از آن یاد می کنند در افغانستان امیدوار بود؟

روزنامه ۸صبح نیز در سرمقاله خود نوشته است که پرسش مهم این است که راه‌های جایگزین برای رسیدن به صلح که دولت افغانستان مطرح کرده است چیست.

این روزنامه افزوده است که گفته‌های دولت افغانسان که طالبان و رهبران‌شان در پاکستان هستند به حق است و این افراد توسط دولت پاکستان حمایت می‌شوند.

این روزنامه تاکید کرده که معنی اظهارات اخیر مقامات دولت افغانستان چیزی نیست به جزء اینکه طالبان به نیابت از ارتش پاکستان درافغانستان می‌جنگند. بنابر این راه جایگزین برای رسیدن به صلح، حرف روشن و مشخصی نیست.

۸صبح نوشته است:" وقتی طالبان به نیابت از پاکستان می‌جنگند، پس بهتر است که به‌صورت مستقیم با ارتش پاکستان مذاکره شود." این روزنامه پیشنهاد کرده که باید جامعه جهانی و افغانستان از ژنرال‌های پاکستانی بپرسند که از مردم افغانستان چه می‌خواهند؟

۸صبح به نقل از منابع نزدیک به حکومت افغانستان می نویسد که بخشی از رهبران طالبان که به قطر یا کشورهای دیگر رفته‌اند، دیگر حاضر نیستند به پاکستان برگردند و یا به حرف این کشور گوش دهند.

مطالب مرتبط