حامد کرزی کابل را به مقصد قطر ترک کرد

Image caption گفته می‌شود که قراراست در این سفر کرزی با نمایندگان طالبان گفتگو کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای یک سفر رسمی دو روزه و دیدار با مقامات قطر عازم این کشور شده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که رئیس جمهور افغانستان با حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر و سایر مقامات این کشور دیدار و درباره گسترش روابط میان دو کشور و روند مذاکرات صلح افغانستان گفتگو خواهد کرد.

روز گذشته سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که دولت این کشور دیگر نمی‌تواند منتظر پاکستان بماند و راه‌های جایگزین را برای صلح افغانستان جستجو خواهد کرد که قطر می‌تواند یکی از این راه‌ها باشد.

گفته می‌شود که قراراست در این سفر کرزی با نمایندگان طالبان گفتگو کند هرچند که دولت افغانستان این سفر را یک سفر رسمی و بر اساس دعوت امیر قطر اعلام کرده است.

یان کوبیش، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان نیز ابراز امیدواری کرده بود که سفر کرزی به قطر نتایج مشخصی را به دنبال داشته باشد.

دسامبر سال ۲۰۱۱ حامد کرزی از تاسیس دفتر نمایندگی طالبان در قطر با هدف کمک به برقراری صلح در کشورش حمایت کرد.

پیشتر از این کرزی از دولت‌های آمریکا و آلمان برای اینکه با او درباره مکان احتمالی دفتر نمایندگی طالبان مشورت نکرده بودند، عصبانی شده و با این کار مخالفت کرده بود.

صاحبنظران معتقدند که بازگشایی دفتر طالبان در قطر به این منظور است که پاکستان از روند مذاکرات با طالبان دور نگه داشته شود. مطبوعات افغانستان روز شنبه نوشتند که افغانستان تلاش دارد که با طالبان به صورت مستقیم و بدون میانجیگری پاکستان ارتباط بر قرار کند.

رئیس جمهوری افغانستان را در این سفر زلمی رسول وزیر امور خارجه، رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی، یحیی معروفی مشاور بین الملل، صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح، معصوم ستانکزی رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و عبدالکریم خرم رئیس دفتر رئیس جمهوری افغانستان همراهی می‌کنند.

مطالب مرتبط