روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۱ حمل

سفر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به قطر، کشیدگی روابط کابل و اسلام‌آباد روی گفتگوهای صلح و خروج سربازان آمریکایی از ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک از موضوعات داغ افغانستان است که در تیترهای خبری و تحلیلی و عناوین سرمقاله های بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل به چشم می‌خورد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در راس هیاتی به قطر سفر کرد و در نخستین روز سفر خود با افغانهای مقیم قطر دیدار و گفتگو کرده است. در خبرنامه‌ای که از دفتر رئیس جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است که آقای کرزی امروز با امیر قطر نیز دیدار می‌کند.

هدف این سفر آقای کرزی تقویت روابط میان دوحه و کابل و همچنین تلاش برای تسریع گفتگوهای صلح با گشایش دفتری رسمی برای طالبان به منظور انجام گفتگوهای صلح در آینده عنوان شده است.

روزنامه آرمان‌ملی، عنوان سرمقاله خود را به سفر آقای کرزی به قطر اختصاص داده و نوشته است که این سفر به روند گفتگو با طالبان پیوند دارد و "مقصد اصلی کرزی دیدار با نمایندگان گروه طالبان است."

سرمقاله نویس به این باور است که هرچند به نظر نمی‌رسد که این سفر برای طرفین گفتگوها نتیجه بخش باشد اما با توجه به این که احتمال دو طرف (افغانستان و طالبان) دیدگاه ها و طرح های خود را ارایه خواهند کرد، انتظار می رود، موانع اصلی سد راه صلح افغانستان مشخص شود.

آرمان‌ملی همچنین نوشته است که اگر واقعا ملاقاتی میان هیات افغانی و نمایندگان طالبان در قطر صورت گیرد، حامد کرزی تحویل گیری کنترل زندان بگرام از آمریکا را به عنوان یک دست آورد، در اختیار دارد و این مساله می تواند تاثیراتی بر جریان صلح افغانستان و نرمش گروه طالبان داشته باشد.

روزنامه ۸صبح نیز در سرمقاله خود در مورد اهداف سفر حامد کرزی به قطر پرداخته و نوشته است که انتظار می رود آقای کرزی از مقام‌های قطر بخواهد که طالبان را به گفتگو با کابل متقاعد کنند.

روزنامه نوشته است که طالبان از چندی به اینسو در قطر مستقر هستند و پیشتر مذاکرات محرمانه‌ای با آلمانی ها و مقام‌های آمریکایی داشته اند و تلاش های کابل برای امضای تفاهمنامه با دوحه برای ایجاد دفتر قطر نیز به خاطری صورت می گیرد که حکومت می‌خواهد گفتگو با طالبان در تفاهم با دولت افغانستان انجام شود.

روزنامه باور اما در سرمقاله خود نوشته است که بحث ایجاد دفتر برای طالبان در قطر حرف تازه‌ای نیست.

به نوشته روزنامه، حالا که بحث ایجاد دفتر برای طالبان در قطر برای انجام گفتگوهای صلح از سر گرفته شده است دولت افغانستان باید برای بسترسازی مذاکره با طالبان، شرایط صلح را آسان کند تا مقدمات گفتگوهای رو در رو با نمایندگان طالبان عملی شود.

روزنامه ماندگار نیز به سفر حامد کرزی به قطر پرداخته و روی سیاست‌های افغانستان و پاکستان در مورد صلح در کشور تمرکز کرده است.

اخیرا وزارت امور خارجه افغانستان سفر هیات ارتش به پاکستان را به دلیل حملات موشکی از خاک آن کشور به ولایت شرقی کنر، لغو کرد. این تصمیم حکومت افغانستان که هنوز از تیترهای درشت رسانه های چاپ کابل است، با واکنش دولت پاکستان همراه بوده است.

روزنامه نوشته است که حکومت پاکستان برای برقراری صلح در کشور، خواستار قطع یا محدود شدن مناسبات دپلماتیک میان کابل و دهلی‌نو شده و همچنین از دولت افغانستان خواسته که افسران ارتش را برای آموزش به پاکستان بفرستد و با دولت پاکستان پیمان راهبردی امضا کند.

به نظر نویسنده ماندگار، "پذیرش شرایط پاکستان به معنی تسلیم شدن به آن کشور است" از این رو حکومت افغانستان باید رابطه خود را با پاکستان "با قاطعیت تنظیم کند و در برابر شرایط پاکستان بایستد."

سرمقاله نویسماندگار، نوشته است که شرایط پاکستان در وضعیت کنونی که افغانستان به مراحل انتقال و سال ۲۰۱۴ میلادی، نزدیک می‌شود "بسیار خطرناک" است.

در همین حال سرمقاله نویس روزنامه انیس به این باور است که پاکستان در صدد ناکام ساختن تلاش های صلح دولت افغانستان است. در سرمقاله این روزنامه آمده است که دولت افغانستان همچنان تلاش کرده تا به صلح دایمی دست یابد اما این تلاش ها از سوی سازمان جاسوسی پاکستان به بن بست مواجه شده است.

به نوشته انیس، حکومت پاکستان برای تامین صلح و استقرار امنیت افغانستان خوشبین به نظر نمی سرد و دولت افغانستان باید برای رسیدن به صلح پایدار راه های دیگری به غیر از پاکستان را جستجو کند.

هرچند مواضع اخیر در افغانستان بیشتر بر علیه پاکستان بوده است اما اسلام‌آباد همواره از آمادگی‌های خود برای آوردن صلح در افغانستان گفته و مقام‌های کابل را موانع اصلی برقراری صلح در این کشور دانسته است.

مطالب مرتبط