صلح با طالبان، محور اساسی مذاکرات حامد کرزی با امیر قطر

Image caption آقای کرزی در این سفر با حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر و دیگر مقام های قطری دیدار کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، پس از سفر دو روزه به قطر و دیدار با مقام‌های این کشور به کابل بازگشت.

آقای کرزی در این سفر با حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر و دیگر مقام های قطری دیدار کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان می گوید گفتگوهای صلح با طالبان، از محورهای اساسی گفتگوهای آقای کرزی با امیر قطر بود.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که امیر قطر گفته است که آماده هر گونه همکاری برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان است.

هیات افغانی به رهبری حامد کرزی، با امیر قطر در مورد اینکه چطور کشور قطر میتواند زمینه ساز گفتگوی میان گروه طالبان و شورای صلح افغانستان شود، صحبت کردند.

دولت افغانستان امیدوار است با همکاری قطر، راه تازه ای برای آوردن طالبان به میز مذاکره و صلح در افغانستان بیابد.

ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صحبت با بی بی سی فارسی گفت که هدف سفر رئیس جمهوری افغانستان به قطر دیدار با امیر و بقیه مقامات قطری بود.

در این سفر هیات افغانی با هیچ نماینده از گروه طالبان مستقر در قطر ملاقاتی نداشت. به گفته آقای فیضی هیچ یک از رهبران گروه طالبان در قطر حضور ندارد و ملاقات هیات افغانی با نماینده های پائین رتبه طالبان در اصل منتفی بود.

آقای فیضی همچنین گفت که، گسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان افغانستان و قطر از محورهای دیگر این دیدار بوده است. نظر به گفته های آقای فیضی، دولت قطر علاقمند به باز کردن سفارت در افغانستان است.

در زمینه همکاری های اقتصادی، دیروز حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با سرمایه گذارهای قطری دیدار داشت و تا یک ماه دیگر یک گروه از سرمایه گذاران قطری به افغانستان سفر خواهند کرد.

'پاکستان مانع صلح'

هفته گذشته، ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در گفت و گو با بی‌بی‌سی گفت که پاکستان مخالفان دولت این کشور را پرورش داده و اکنون نیز کنترل آنان را در اختیار دارد.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که دولت افغانستان دیگر نمی‌تواند منتظر پاکستان بماند و راه‌های جایگزین را برای صلح افغانستان جستجو خواهد کرد که قطر نیز می‌تواند یکی از این راه‌ها باشد.

در جریان روزهای گذشته، دولت آقای کرزی، پاکستان را به شکل بی سابقه‌ای به همکاری با گروه‌های تروریستی و حمایت از گروه طالبان متهم کرد.

چند روز پیشتر از آن جاوید لودین معاون وزارت خارجه افغانستان گفته بود که پاکستان در راه طالبان و بازگشت‌شان به روند صلح، ممانعت ایجاد کرده است و ما شاهد هستیم هر کدام از رهبران طالبان که آمادگی نشان داده اند تا به روند صلح بپیوندند، توسط پاکستان دستگیر و یا کشته شده اند.

مطالب مرتبط