مجلس افغانستان چهار وزیر را استیضاح کرد

Image caption مجلس افغانستان چهار وزیر از هفت وزیر کابینه از جمله وزیر اطلاعات و فرهنگ، وزیر اقتصاد، وزیر معادن و وزیر تجارت را امروز استیضاح کرد.

وزرای اقتصاد، اطلاعات و فرهنگ، تجارت و معادن افغانستان امروز در جلسه استیضاح حاضر شدند.

براساس تصمیم مجلس که قبلا اعلام شده، قرار است وزرای انرژی و آب، معارف/ آموزش و پرورش، توسعه شهری، مبارزه با مواد مخدر، امور داخله، دفاع و تحصیلات عالی نیز در دو جلسه آینده مجلس در روزهای چهارشنبه و شنبه هفته آینده استیضاح شوند و در پایان برای همه وزرا صندوق رای گذاشته شود.

مجلس قبلا اعلام کرده بود که این وزرا به دلیل این که نتوانسته اند میزان مقدار کافی از بودجه توسعه خود را مصرف کنند، استیضاح می شوند.

طرفداران استیضاح معقدند که این وزرا، توانایی مصرف درست بودجه توسعه ای را نداشته اند.

اما شماری از این وزارت استدلال می کنند و آنها صرفه جویی کرده اند و از سوی دیگر به گفته آنها وزارت مالیه/دارایی، بودجه توسعه را به موقع در اختیار وزارتخانه ها قرار نداده است. بیشتر وزیرانی که استیضاح شده اند، توانسته اند کمتر از نصف بودجه توسعه وزارتخانه تحت امر خود را، مصرف کنند.

وحیدالله شهرانی وزیر معادن افغانستان که در جلسه امروز استیضاح حاضر شده بود گفت که وجوهی که برای بودجه سال ۱۳۹۰ وزارت معادن در نظر گرفته شده بود، به موقع در اختیار این وزارت قرار نگرفته است.

گزارش مجلس نمایندگان نشان می دهد که آقای شهرانی حدود ۷۴% بودجه توسعه ای سال مالی نود را مصرف نکرده است.

بخشی از بودجه توسعه ای افغانستان از منابع داخلی تامین می شود و بخشی دیگر از کمک‌های بین المللی.

آقای شهرانی گفت: کمک‌دهندگان بین‌المللی از جمله بانک توسعه آسیایی به تعهدات مالی خود عمل نکرده و پول تعهد شده را در اختیار وزارت معادن قرار نداده است.

آقای شهرانی افزود: "۶۱.۳ میلیون دلار برای ما در سال ۱۳۹۰ تعهد شده بود اما تنها ۳۲.۸ میلیون دلار در اختیار ما قرار گرفت و بقیه ۲۸.۵ میلیون دلار که مربوط دو برنامه توسعه ای بود، در اختیار ما قرار نگرفت."

در جلسه استیضاح امروز، عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد افغانسان که به دلیل مصرف نکردن حدود ۶۰ درصد از ۱۱.۵ میلیون دلار کل بودجه توسعه ای سال ۱۳۹۰ خورشیدی استیضاح شده بود گفت که صرفه جویی در مصارف، سبب کاهش سقف بودجه مصرفی وزارت تحت امرش شده است.

آقای ارغندیوال گفت که وزارت اقتصاد بسیاری از برنامه های خود را با پول کمتر و یا کمک نهادهای خارجی اجرا کرده است و به همین دلیل مقداری از بودجه توسعه ای را خرچ نکرده است.

اما نمایندگان مجلس دلیل مصرف نکردن بودجه توسعه ای توسط وزرای کابینه را نه صرفه جویی بلکه بی کفایتی وزرا در به مصرف رساندن این بخش از بودجه شان می‌دانند.

وزرای فرهنگ و تجارت نیز استدلال کردند که مدارک مصرف بودجه ای که در اختیار آنها قرار دارد با مدارکی که از سوی وزارت مالیه در اخیتار مجلس قرار داده شده، متفاوت است.

آنها تاکید کردند که مصارف آنها یا ثبت نشده و یا برنامه های توسعه‌ای را که از پول موسسات خارجی راه اندازی کرده اند، درج مدارک بودجه سال نود شده است.

با این حال مجلس در پایان جلسه امروزی اعلام کرد که وزیر مالیه روز چهارشنبه در جلسه عمومی احضار شود و در مورد ادعای وزرا و اختلاف در اسناد مربوط به بودجه به نمایندگان مجلس توضیح دهد.

استیضاح وزرای کابینه آقای کرزی از چند ماه به این سو روی میز هیات اداری مجلس نمایندگان بود و تاکنون چند بار به تاخیر افتاده است.

نمایندگان مجلس امروز با وجود اختلاف نظر روی نحوه استیضاح وزرا، سرانجام به چهار وزیر کابینه اجازه ورود به تالار عمومی را دادند و سوالات شان را از آنها پرسیدند.

پیش از این در ماه قوس/آذر سال گذشته خورشیدی مجلس افغانستان در اقدامی کم سابقه یازده وزیر کابینه را به جلسه استیضاح فراخواند اما تنها هفت وزیر از یازده وزیر برای استیضاح حاضر شدند که اجازه ورود به تالار جلسه های عمومی مجلس را نیافتند و پس از آن مجلس به تعطیلات زمستانی رفت.

عبدالروف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان در جلسه امروزی گفت که به همراه روسای کمیسیون های شورای ملی تصمیم گرفته اند وزرای کابینه را در سه مرحله به جلسه استیضاح دعوت کنند و پس از پایان پرسش و پاسخ، یک روز در مورد همه آنها رای گیری کنند.

مطالب مرتبط