رد پای جنگ در شوخی‌های اول آوریل افغانها

Image caption شوخی‌های اول آوریل از چند سال به این سو در افغانستان رواج پیدا کرده است

شماری از چهره‌های شناخته شده و دوستان و نزدیکان بسیاری از افغانها امروز زخمی یا کشته شدند، عده‌ کمی هم عروسی کردند و درخواست پناهندگی عده‌ای دیگر هم در کشورهای خارجی قبول شد. اما همه این خبرها "دروغ" بودند. دروغ اول اپریل/آوریل.

شوخی‌های این روز، در غرب از سال‌های دور رایج بوده است اما در افغانستان پدیده تازه ای است. هنوز شمار زیادی‌ از مردم با آن ناآشنا هستند و دروغ‌های این روز را به زودی باور می‌کنند.

موبایل و انترنت، ترویج شوخی‌های آوریل را در افغانستان سرعت داده. عده ای از افغانها با نوشتن دروغ‌های اول آوریل، در شبکه های اجتماعی، دوستان‌شان را فریب دادند.

شوخی‌های این روز هم در افغانستان با شوخی‌های غرب متفاوت است. در شوخی ها یا دروغ های اول آوریل افغانها، بیشتر خبرها، از انتحار و قتل بود و یا هم رنگ و بوی سیاسی داشت.

مرگ رئیس جمهوری

داریوش مجددی می‌گوید صبح امروز خبر کشته شدن حامد کرزی در یک حمله انتحاری را در دفتر کارش شنیده است.

او می‌گوید: "جمعی از همکاران با درک واقعیت روز اول آوریل می‌دانستند که خبر صحت ندارد اما جمع کوچک دیگری بی نهایت متاثر شدند و تحلیل‌های جالب از وضعیت کشور در نبود کرزی و تاثیر آن در سطح ملی و بین المللی داشتند."

چهره‌های مطرح سیاسی از سوژه‌های مهم شوخی‌های امروز بودند.

وقوع حملات انتحاری و کشته شدن اعضای کابینه و بازداشت ملا عمر رهبر طالبان از شوخی‌های دیگری بود که امروز بسیاری از افغان‌ها آن را شنیدند. شماری هم باور کردند.

پرتصادف ترین روز سال

"... تصادف کرده، حالا هم در شفاخانه است" این هم یکی از معمولترین دروغ‌هایی است که امروز افغان‌ها به هم گفتند. عده ای در نتیجه این تصادف ها زخمی شدند و عده ای هم فوت کردند.

مرضیه می‌گوید: "به همکارم که یک خانم است پیام فرستادم که من تصادف کردم و پاهایم شکسته. هر دو پایم قطع می‌شود."

او می‌گوید که همکارش به عجله به سمت شفاخانه رفته و او موبایل خود را خاموش کرده است.

کسانی که از شوخی‌های اول آوریل بی‌خبر باشند در این روز نگران بسیاری از دوست‌ها و نزدیکان‌شان خواهند شد.

افغانستان کشور جنگ زده ای است و تاثیرات جنگ، خشونت و حوادث حتی در شوخی‌های افغان‌ها نیز بازتاب می یابد.

کمتر کسی در افغانستان دروغ اول آوریل اش، حاکی خبرهای خوش بود.

اسدالله پژمان می‌گوید: "صبح، همین که فیسبوکم را باز کردم، دیدم یکی از دوستانم که در کابل زندگی می کند نوشته در سفری رسمی به ملبورن استرالیا درخواست پناهندگی‌اش قبول شده."

او می‌گوید که برای دوستش تبریکی فرستاده اما بعدا فهمیده که این نیز شوخی اول آوریل بوده است.

شاید بسیاری از پیام‌های خوشی که در شوخی‌های اول آوریل افغان‌ها می‌توان دید، آرزوهایی است که در سر می‌پروانند.

تاریخچه روز احمق‌ها

تاریخچه این روز که به "روز احمق‌ها" معروف است، به طور دقیق معلوم نیست، تصور می‌شود که این روز، از سال ۱۵۸۲ میلادی و از زمان اصلاحات تقویمی شارل نهم در فرانسه به وجود آمده باشد.

در آن سال، پاپ گریگوری سیزدهم، تقویم جدیدی را به نام تقویم گریگوری معرفی کرد. در این تقویم، از طول سال میلادی ده روز کمتر شد و روز اول سال نیز از آوریل به ژانویه تغییر یافت.

این تغییر تا مدتها برای مردم باور نکردنی بود و بعضی از مردم نیز از این تغییر چیزی نشنیده بودند.

آنها تا سال‌ها بعد از رایج شدن تقویم گریگوری، اول آوریل را به عنوان روز سال نو جشن می‌گرفتند.

اما دیگران که از تغییر تقویم و روز اول سال نو اطلاع داشتند. کسانی را که هنوز اول آوریل را به عنوان روز اول سال جشن می‌گرفتند، به بازی می‌گرفتند و آنها را احمق خطاب می‌کردند؛ به همین دلیل در غرب، روز اول آوریل "روز احمق‌ها" نامیده شد.