عملیات بزرگ نظامی در کابل و ولایت های همجوار آن

Image caption هدف از عملیات"عقاب" جلوگیری از تهدیدات امنیتی که مخالفان مسلح دولت برای شهر کابل ایجاد می‌کنند، خوانده شده است.

مقام‌های امنیتی افغان اعلام کرده اند که عملیات بزرگی را زیر نام "عقاب" به منظور جلوگیری از تهدیدات امنیتی که مخالفان مسلح دولت برای این شهر ایجاد می‌کنند، در کابل و ولایت‌های همجوار آن آغاز کرده اند.

قدم شاه شهیم، یکی از فرماندهان ارتش ملی افغانستان به رسانه‌ها گفت که هدف از راه‌اندازی این عملیات خنثی کردن تهدیدات مخالفان مسلح، گسترش حکومتداری خوب، اجرای برنامه‌های توسعه‌ای، بازگشت مجدد نیروهای مخالف دولت به زندگی عادی و فراهم سازی زمینه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ خورشیدی است.

او افزود که این عملیات به صورت مشترک توسط نیروهای امنیتی افغان اجرا می‌شود و دلیل آن این است که نیروهای مسلح مخالف دولت افغانستان کابل را هدف اصلی عملیات‌های مسلحانه خویش اعلام کرده‌اند.

میرزا خان رحیمی، رئیس امنیت ملی کابل نیز در این نشست به رسانه‌ها گفت که طالبان برنامه ریزی کرده اند تا در سال ۱۳۹۲ مراکز دولتی، نظامی، نهادهای بین المللی و سفارت خانه‌های خارجی را در شهر کابل هدف حمله قرار دهند.

او افزود که به جز از ولسوالی سروبی در شرق کابل که نیروهای مخالف دولت در آن نفوذ دارند، در دیگر ولسوالی‌های ولایت کابل این نیروها پایگاه ندارند و آنها از ولایت‌های همجوار، کابل را مورد حمله قرار داده و دوباره به این ولایات برمی‌گردند.

لوگر، میدان وردک، پروان و کاپیسا ولایت‌های اند که در جوار کابل واقع شده اند و طالبان در بعضی نقاط این ولایات حضور و نفوذ دارند.

رحیمی افزود که برای جلوگیری ازداخل شدن طالبان به شهرکابل باید در مسیرهای که به کابل می‌انجامند، تجهیزات فنی نصب شود.

او ابراز نگرانی کرد که ۱۳ راه فرعی منتهی به کابل وجود دارد که تدابیر امنیتی برای جلوگیری از ورود مخالفین در این مسیرها در نظر گرفته نشده‌است.

در این نشست خبری که مسئولان امنیتی کابل اعلام کردند که در این عملیات از نیروهای زمینی ناتو کمک نخواهند گرفت اما در صورت نیاز از نیروهای هوایی ناتو استفاده خواهد شد.

سال گذشته نیز عملیات مشابه توسط نیروهای امنیتی افغان به نام "نوید" راه اندازی شد که هدف آن بهبود امنیت در کابل پایتخت این کشور بود و نیروهای امنیتی افغان این عملیات را برای تامین امنیت در سال گذشته در کابل موفق خواندند.

مطالب مرتبط