روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه ۱۳ حمل

روزنامه‌های روز سه‌شنبه کابل تمایل روسیه برای حضور دوباره در افغانستان، استیضاح وزرای کابینه کرزی، تنشهای لفظی میان کابل و اسلام آباد، شکایت ساکنان ولایت نا امن افغانستان به دلیل عدم بازگشایی مدارس در این مناطق، تنش مرزی میان افغانستان و پاکستان و شرکت تیم ملی فوتبال نوجوانان افغانستان در بازی های مقدماتی فوتبال آسیا را مهم دانسته اند.

روزنامه ۸صبح با چاپ مقاله‌ای از برگشت مجدد روسیه به افغانستان خبر داده است. و به نقل از رسانه‌های روسی نوشته است که مقام های نظامی این کشور امکان تاسیس پایگاه‌های نظامی را در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ بررسی می‌کنند. از این پایگاه ها برای ترمیم و فعال سازی جنگ افزارهای روسی در افغانستان استفاده خواهد شد.

این روزنامه افزوده است که برنامه های فرهنگی روسیه مقدمه‌ای به طرح دیگراین کشور می‌باشد. ۸صبح به نقل از روزنامه دولتی 'پرودا' روسیه نوشته است که پس از خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴ علاقه روسیه به افغانستان بیشتر خواهد شد و خروج روسیه نیز برای افغانستان یک امیتاز خواهد بود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته است که استیضاح وزیران کابینه باید جدی گرفته شود و با توجه به ضرورتها و نیازهای که درافغانستان وجود دارد چرا به این نیازهای مردم پاسخ جدی داده نمی‌شود؟ آمار بیکاری به شدت افزایش یافته و فقر و تنگدسی نیز زندگی مردم افغانستان را تهدید می‌کند.

افغانستان تاکید کرده‌است که از یک طرف مقدار اندک بودجه توان پاسخگوی به همه تقاضاهای مردم را ندارد و از طرف دیگر همین بودجه حد اقلی نیز به مصرف نمی‌رسد. پس چگونه و با کدام توان می‌توان انتظار ترقی، توسعه و بهبود را در کشور داشته باشیم.

روزنامه اطلاعات روز بیان داشته است که تنشهای لفظی میان کابل واسلام آباد باعث شده‌است که نخست وزیر بریتانیا و وزیر خارجه آمریکا از افغانستان بخواهند که به این تنشها تکیه نکند و اختلاف را کنار بگذارند. هر دو مقام نقش پاکستان را به حضور طالبان در کشور قطر مهم دانسته‌اند.

این روزنامه ادعا کرده‌است که پاکستان در نظر دارد که با طولانی کردن روند مصالحه درافغانستان، وزنه پاکستان را در این روند نشان دهد و از طرف دیگر فرصت بیشتر برای زمین گیر کردن نیروهای ناتو و دولت افغانستان در این کشور را بدست بیارود.

روزنامه اطلاعات روز افزوده است که کرزی با توجه به اینکه دوران ریاست جمهوری‌اش اندک اندک به پایان می‌رسد در تلاش است تا در پایان دوره کاری خود دستاوردهای لازم را داشته باشد و پاکستان نیز با درک این واقعیت می‌خواهد که شرایط مذاکره میان دولت افغانستان و مخالفان این کشور را براساس منافع پاکستان رقم بزند.

روزنامه وحدت نیز نوشته است که شواری ملی افغانستان باید موضوع استیضاح وزیران کابینه کرزی را به سر انجام برساند و یا اینکه دست از این اقدام اکنون بردارد.

این روزنامه با اشاره به بی اعتمادی مردم به شورای ملی افغانستان نوشته‌است درصورتیکه پارلمان افغانستان بتواند این وزیران را صلب صلاحیت کنند، رئیس جمهور وزرای مورد نظر را به عنوان سرپرست منصوب خواهد کرد. و از طرف دیگر ممکن است که در کشمکش شورای ملی افغانستان تعداد از وزیران غیر مطلوب رئیس جمهور از گردونه حذف شوند.

روزنامه ویسا شکایت ساکنان ولایتهای نا امن افغانستان را درج کرده که از نبود مدارس در این مناطق شکایت کرده‌اند. این روزنامه به نقل از ساکنان ولایت قندهار و هلمند نوشته که این افراد خواستار بازگشایی مدارس در کشورهای خود شده‌اند.

ویسا افزوده است که وزارت معارف/ آموزش و پرورش افغانستان نیز در این باره خبرداده است که در سراسر افغانستان ۴۲۶ مدرسه بسته می باشند که اغلب این مدارس در مناطق نا امن افغانستان موقعیت دارند و بیشتر مدارس دخترانه هستند.

روزنامه آرمان ملی نیز در گزارش صفحه اول خود نوشته‌است که پاکستان درنقطه مرزی لعل پور در شرق افغانستان تاسیسات مرزی ایجاد می‌کند. این روزنامه به نقل از مقامات محلی افغانستان نوشته است که از چند روز گذشته پرچم کشور پاکستان در منطقه با اهتزار در آمده و کار ساختمانی در این نطقه مرزی آغاز شده‌است.

روزنامه دولتی انیس واکنش شدید افغانستان را نسبت به اعمار تاسیسات مرزی توسط کشور پاکستان در نقاط شرقی این کشور مهم دانسته و نوشته‌است که جاوید لودین معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان در صحبت با محمد صادق سفیر پاکستان در افغانستان از این اقدام پاکستان شدیدا انتقاد کرده‌است.

انیس افزوده است که لودین این اقدام پاکستان را مخالف عرف بین الملل دانسته و از دولت پاکستان خواسته است که هرچه عاجل این فعالیت را متوقف نماید.

روزنامه چراغ نیز از شرکت تیم ملی نوجوانان افغانستان در مسابقات مقدماتی فوتبال کشورهای آسیایی خبرداده و نوشته است که اعضای تیم اعزامی به کشور نپال در سنین ۱۴ سال هستند.

مطالب مرتبط