روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۴ حمل

اختلاف در صفوف رهبران طالبان، گشایش سفارت قطر در کابل، آماده باش نیروهای امنیتی افغان در مرز مشترک با پاکستان، دخالت نیروهای بین المللی برای حل اختلاف مرزی میان افغانستان و پاکستان و ابهام در روند صلح، موضوعات مهم روزنامه‌های امروز کابل را تشکل می‌دهد.

روزنامه ویسا در خبر اول خود نوشته است که غیبت دوامدار ملاعمر رهبر گروه طالبان باعث تفرقه در بین رهبران طالبان شده است.

این روزنامه ادعا کرده است که به دلیل غیبت دوامدار وی از صحنه، توجه سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان اکنون به شورای پیشاور بیشتر و باعث ایجاد مخالفت میان قیوم ذاکر و اختر محمد منصور در فرمانده ارشد طالبان گردیده‌است.

روزنامه ویسا افزوده‌است که ایجاد این دو دستگی‌ها زمانی آغاز شد که سازمان استخباراتی پاکستان کمک‌های خود را به شورای پیشاور افزایش داد و ملاعبد‌القیوم ذاکر عضو شورای کویته به منظور استفاده از این کمک‌ها به شورای پیشاور پیوست. که باعث اختلاف او با ملا اختر محمد منصور شد.

روزنامه باور ملی نیز خبرداده است که بزودی کشور قطر سفارت خود را در افغانستان باز خواهد کرد. این کشور درسفر اخیر رئیس جمهور کرزی به قطر وعده داده است که در روند تامین صلح افغانستان این کشور را یاری خواهد رساند و سرمایه‌گذاران قطری نیز علاقه مند به سرمایه گذاری در این کشور می باشند.

گفته می‌شود که دولت افغانستان تلاش دارد تا کشور قطر زمینه ساز صلح در افغانستان شود.

روزنامه ماندگار نیز با چاپ مطلبی به نقل از ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان نوشته است که نیروهای امنیتی در مرز با پاکستان به حالت آماده باش در آمده اند.

این روزنامه افزوده است که به نیروهای امنیتی افغان دستور داده شده است که تحرکات نیروهای پاکستانی را زیر نظر داشته و مراقب اوضاع باشند و وضعیت دو طرف خط دیورند را پیوسته به مرکز گزارش دهند.

۸صبح نیز نوشته است که حکومت باید در هماهنگی با جامعه جهانی، پاکستان را وادار کند که دست از ماجراجوی بردارد. هر نوع ساخت و ساز در مرزها در چارچوب توافق نامه‌های دو کشور باشد و در غیر آن صورت اعتبار ندارد.

این روزنامه افزوده است که فرماندهان ناتو از طریق تماس که با پاکستان دارند مشکل مرزی میان افغانستان را باید حل کنند. اکنون فرمانده نیروهای ناتو از پاکستان دیدار و نقش این نیروها در حل تنش مرزی مهم است و باید در تماس با نیروهای پاکستانی زمینه حل این تنش مرزی را فراهم کند.

روزنامه افغانستان از روند فعالیت شورای عالی صلح افغانستان انتقاد کرده و نوشته‌است که این شورا از زمان تاسیس تاکنون ۲۵۰ میلیون دلار را به منظور پیشبرد روند صلح هزینه کرده است.

افغانستان افزوده است که با توجه به ابهاماتی که در روند صلح وجود دارد بعید به نظر می‌رسد که با این کمک‌ها صلح و امنیت در کشور تامین و تضمین گردد.

این روزنامه ادعا کرده است که مقدار زیادی از این پول به افرادی داده می‌شود که از جبهه مخالفین برگشته اند ولی این امر هنوز هم مشخص نیست که آیا واقعا آنان افراد طالبان هستند و یا اینکه به دروغ از این امتیازات بهره مند می‌شوند.

روزنامه آرمان ملی نیز سفر کرزی به قطر را بدون دستاورد دانسته و نوشته است که کرزی از این سفر دست خالی برگشت. آرمان ملی به نقل از فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف ملی افغانستان بیان داشته که کرزی می‌خواست با بازگشایی دفتر طالبان در قطر همکاری این گروه را با تیم خودش جلب کند و آنها را در قدرت سیاسی شریک سازد اما گروه طالبان با این درخواست کرزی جواب منفی داده‌است.

روزنامه چراغ نیز در سر مقاله خود نوشته است که آمریکا و ناتو باید به توانمند شدن نیروهای افغان کمک کند و اگر پاکستان در روند صلح همکاری نکرد و یا با استفاده از نفوذش مانع رسیدن افغانستان به صلح شد؛ این کشورها باید استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را در مناطق پاکستان افزایش دهد. و این نوع حملات را برای کشتن رهبران طالبان گسترش دهد.

مطالب مرتبط