'افغانستان، پنج سال تا پاک شدن کامل از مین فاصله دارد'

Image caption برنامه مین روبی در افغانستان از سال ۱۹۸۹ میلادی آغاز شده است

مسئولان مین روبی در افغانستان می‌گویند اگر سالانه به برنامه مین روبی، صد میلیون دلار کمک شود، تا پنج سال آینده افغانستان کاملا از مین پاک می‌شود.

محمد شهاب حکیمی، عضو کمیته اجرایی موسسه‌های مین روبی در افغانستان، امروز در مراسم روز بین‌المللی مین روبی گفت تا کنون ۷۵ درصد ساحاتی که در افغانستان مین داشتند، پاک شدند.

او به بی‌بی‌سی گفت که تاکنون برنامه مین روبی در افغانستان سالانه بین هفتاد تا هشتاد میلیون دلار هزینه داشته است.

هر چند افغانستان پیشرفت‌های زیادی در عرصه مین روبی داشته، اما این کشور هنوز هم در کنار کشور کامبوج، خطرناک ترین منطقه جهان از نظر مین‌های ضد نفر است.

بر اساس آمار موجود، به طور میانگین، سی نفر در افغانستان در هر ماه بر اثر انفجار مین کشته می‌شوند. این رقم نسبت به سال‌های نخست برنامه مین روبی، هشتاد درصد کاهش یافته است.

برنامه مین روبی در افغانستان

آقای حکیمی می‌گوید مشکل مین در افغانستان از دهه هفتاد خورشیدی پس از تجاوز شوروی سابق به افغانستان آغاز شد و بعد از آن با جنگ‌های داخلی و ادامه خشونت‌ها شدت گرفت.

برنامه مین روبی در افغانستان از سال ۱۹۸۹ میلادی آغاز شده است.

اکنون در این برنامه بیش از ۱۲ هزار نفر در چهارچوب پنج موسسه ملی و دو موسسه بین‌المللی کار می‌کنند.

تمدید برنامه مین روبی

افغانستان یکی از اعضای پیمان اوتاوا "منع استعمال، تولید و ذخیره مین‌های ضد نفر" است. هر کشور عضو در این پیمان متعهد است که در ده سال پس از عضویت، قلمرویش را از مین پاک سازد.

مدت دولت افغانستان برای اجرای این تعهد پایان یافته است اما به گفته مقامات، این زمان برای ده سال دیگر تا سال ۲۰۲۳ تمدید شده است.

ابیگیل هارتلی، مسئول اداره هماهنگی امور مین روبی در سازمان ملل متحد، می‌گوید: "ما به پاکسازی مین در افغانستان بسیار نزدیک هستیم."

او می‌گوید که اکنون در افغانستان ۴۹۰۰ ساحه مین باقی مانده است که در صورت ادامه حمایت مالی جامعه جهانی، تا پنج سال آینده پاک می‌شود.

به گفته وی، برنامه مین روبی سالانه صد میلیون دلار بودجه نیاز دارد.

همچنان او از حکومت افغانستان خواست تا برنامه مین روبی را شامل بودجه ملی خود سازد.

گفته می‌شود که تاکنون حکومت تنها نقش تشویقی در برنامه مین روبی داشته است.

اما اکنون حکومت افغانستان تصمیم دارد تا قانونی را در این زمینه تهیه کرده و اداره مستقلی را نیز ایجاد کند.

پاکسازی زمین‌های مین گذاری شده، در حالی انجام می‌شود که هنوز جنگ در افغانستان ادامه دارد و مین گذاری یکی از شیوه‌های جنگی مخالفان با دولت افغانستان است.

مطالب مرتبط