کرزی: طالبان وسیله دست خارجی‌ها هستند

Image caption آقای کرزی در پیام صوتی خود گفته است که طالبان آله دست خارجی ها و زمینه ساز ادامه جنگ افغانستان شده‌اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی صوتی، طالبان را مسئول ادامه جنگ در افغانستان خوانده و گفته‌است که این گروه اسیر بازیگران خارجی شده اند.

آقای کرزی این پیام صوتی پنج و نیم دقیقه‌ای را در محکومیت حمله روز گذشته مهاجمان انتحاری به ساختمان دادگاه ولایت فراه منتشر کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان در این پیام صوتی گفته است: "هرگاه که ما برای تامین حاکمیت ملی و روی پا ایستادن خود گامی بر می داریم، طالبان کاری می کنند که زمینه هرج و مرج در کشور هموار شود و جنگ جاری در افغانستان دوام یابد."

اشاره آقای کرزی به تحویل‌گیری مسئولیت کنترل زندان بگرام از نیروهای خارجی است که هفته پیش، پس از ماه‌ها جنجال میان کابل و واشنگتن، صورت گرفت.

رئیس جمهور کرزی در این پیام همچنین گفته است که توقف عملیات شبانه نیروهای خارجی در روستاهای افغانستان و آزادی "طالبان بی‌گناه" از زندان‌های زیر کنترل نیروهای خارجی، اقداماتی است که او برای توقف جنگ در افغانستان انجام داده است.

او تاکید کرده که در مقابل این همه، طالبان برای برآورده شدن اهداف خارجی‌ها استفاده می شوند و این موضوع سبب بدبینی مردم نسبت به آزادی طالبان از زندانهای افغانستان شده است.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که طالبان به دستور خارجی ها مرتکب اعمالی می شوند که شعار های این گروه را نفی می‌کند. او همچنین گفته که حمله مرگبار روز گذشته طالبان در ولایت فراه "هر قدر که محکوم شود، کم است".

اما در این پیام منظور آقای کرزی از خارجی‌ها روشن نشده است.

سفارت آمریکا نیز با پخش خبرنامه‌ای حمله مهاجمان در ولایت فراه را "وحشیانه" توصیف کرده و آنرا محکوم کرده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که پیش از این موضع حکومت در برابر طالبان پیوسته دعوت به صلح و دست کشیدن از جنگ بوده است.

"انتقام جویی از دادستانها و قاضیان"

Image caption در حمله روز گذشته مهاجمان انتحاری در ولایت فراه در غرب افغانستان پنجاه و یک نفر کشته و بیش از صد تن زخمی شدند.

در همین حال طالبان با پخش اعلامیه‌ای مسئولیت رویداد روز چهارشنبه ۱۴ حمل/فروردین در ولایت فراه را به عهده گرفته و گفته اند که این حمله را برای انتقام‌جویی از دادستان‌ها و قاضیانی که پرونده آزادی افراد طالبان را معطل می‌کنند، انجام دادند.

حمله طالبان به دادگاه ولایت فراه که ۵۳ کشته و بیش از ۱۰۰ مجروح بجا گذاشت، در سال های گذشته یکی از مرگبار ترین حملات تهاجمی مخالفان مسلح دولت افغانستان بوده که مسئولیت آنرا گروه طالبان به عهده گرفته اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هیاتی را به ولایت فراه فرستاده تا وضعیت را از نزدیک بررسی کند و با خانواده زخمی شده ها و قربانیان حادثه غم‌شریکی کند.

عبدالرحمان ژوندی، سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌سی گفت در این حمله، چهار سرباز پلیس، شش عضو ارتش، چهار دادستان و چهار قاضی نیز کشته شده‌اند.

تعدادی از زخمی‌های این رویداد به بیمارستان های ولایت همجوار هرات، منتقل شده اند و در هرات نهادهای جامعه مدنی و یک مرکز حمایت از خبرنگاران برای همدردی با قربانیان این رویداد، کمپین جمع آوری و اهدای خون راه اندازی کرده اند.

سید نعیم عالمی، رئیس بیمارستان دولتی فراه به بی‌بی‌سی گفت که به همکاری نهادهای جامعه مدنی توانسته اند ۲۲ هزار سی‌سی خون جمع آوری کنند. او گفت که بیشتر اهداگران خون خبرنگاران هستند و فراخوان اهدای خون از طریق رسانه‌های محلی نیز پخش شده است.

مطالب مرتبط