شورای عالی صلح: توجیه ادامه خشونت برای طالبان دشوار شده است

Image caption رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که کابل و اسلام آباد باید در سیاستهای خود در قبال همدیگر، تجدید نظر کنند

معصوم ستانکزی رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان در صحبتی با کارولین وایت خبرنگار بخش دفاعی بی‌بی‌سی گفت که بیشتر رهبران طالب از روند صلح افغانستان پشتیبانی می‌کنند اما حمایت دست های پنهان از مخالفان مسلح در جنگ افغانستان وضعیت این کشور را پیچیده کرده است.

این مقام شورای عالی صلح همچنین گفته که برای طالبان توجیه ادامه خشونت در افغانستان دشوار شده و در میان سران گروه طالبان افرادی وجود دارند که علاقمند پیوستن به روند صلح دولت هستند.

این صحبت ها پس از حمله مرگبار مهاجمان انتحاری به ولایت فراه در غرب افغانستان ابراز می‌شود. حمله گروهی که روز چهارشنبه ۱۴ حمل/فروردین، ۵۳ کشته و بیش از صد زخمی بجا گذاشت و طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفتند.

حکومت افغانستان بارها گفته که گروه های مخالف مسلحی که در افغانستان می‌جنگند از سوی گروه هایی در خارج از این کشور حمایت می‌شوند اما تاکنون این گروه ها و دست های پنهان را مشخص نکرده است.

آقای استانکزی گفت که برای رهبران طالبان دشوار خواهد بود که آزادانه از صلح پشتیبانی کنند زیرا بسیاری از آنها به دلیل حمایت از صلح جان خود را از دست داده اند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح گفت: "در شرایطی که آنها (طالبان) زندگی و فعالیت می کنند و یا در مناطقی که آنها حضورد دارند، به نظر من دشوار خواهد بود که در ملا عام چنین ابراز نظر کنند، زیرا بسیاری از مردم بخاطر آن زندگی شان را از دست دادند."

اما آقای استانکزی و هیچ مقام دیگر دولتی، بطور مشخص نگفته اند که کدام یک از رهبران مطرح طالبان از صلح حمایت کرده و جان خود را از دست داده اند.

این مقام ارشد شورای عالی صلح در پاسخ به این سوال که برای آغاز مذاکرات جدی و رو در روی دولت با گروه طالبان چه مدت زمان نیاز است گفت: "این موضوع بستگی به عوامل زیادی دارد. به نظر من ابتدا به اراده سیاسی و احساس مسئولیت نیاز است که از سوی رهبری طالبان نیز ابراز شود. اینکه آنها برای افغانستان چه می‌خواهند، آیا این کافیست که می‌گویند نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک کنند؟ بعد از آن چه؟ برای طالبان توجیه ادامه خشونت دشوار شده است."

معصوم استانکزی همچنین گفت که به نفع کابل و اسلام آباد است که در سیاستهای خود تجدید نظر کنند و وضعیت کنونی به نفع هیچ یک از این دو کشور همسایه نیست.

در هفته های گذشته مقام های افغان بارها اسلام آباد را به کارشکنی در روند صلح متهم کرده و گفته اند که پس از این روند صلح با طالبان را بدون پاکستان به پیش می برند.

با این حال رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح، نسبت به آینده امیدوار است و می گوید پس از سال ۲۰۱۴ میلادی نیز چالش هایی وجود خواهد داشت اما انتظار دارند که افغانستان از آزمونی که پیش رو دارد موفق بیرون آید.

مطالب مرتبط